Privatni biznis

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, May 6, 2013.

  1. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Sretno kolega.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nek' je sa srecom, to je posao sa dobrom perspektivom. Inace sva reciklaza bi trebala da dobro ide.
     
  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Ljudi, jel neko upucen sta je potrebno da bi se registrovao kao proizvodjac?

    Recimo da imam ponudu da firma od mene otkupljuje namaz od badema. Kakav bi proces bio da se ja registrujem kao proizvodjac? Jel' bi se morao registrovati kao firma ili? S obzirom da bi se ja vodio kao jedini "uposlenik".

    Hvala.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    DOO. Samo kao doo mozes poslovati van kantona i mozes imati devizne racune za uplate s vana.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da nije toliko ogranicen ako otvori "obrt" jer mozes pomocu "obrta" poslovati i sa svima van kantona a i drzave. Vecina zanatlija sad koristi "obrt" a ne "doo". Ima puno pravila o tome sta moze biti obrt a sta mora biti doo, pa sad najbolje da na osnovu svoje situacije priupitas organe zaduzene za to.

    Jedina velika razlika je sto kod obrta nisi u PDV-u jer nebi trebao obrcati vise od 50.000 KM godisnje, ali ako obrnes automatski ti se uracunava PDV.

    Evo jedan zanimvljiv clanak procitaj, mozda ti pomogne koliko-toliko:

    http://www.seo.ba/blog/biznis/otvorite- ... -sa-179km/
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Nope, obrt ne moze (po zakonu) imati racun da prima bilo sta drugo sem KM-ova. Bilo kakva trgovina (dal proizvod, dal usluga) sa inostranstvom zahtijeva doo.
     
  7. aeRo

    aeRo Komšija

    Pa po pitanju ovog biznisa konkretno bi poslovao iskljucivo u KS...
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Vedo - mi poslujemo sa inostranstvom bez problema, a nemamo doo registrovan. Sve regularno ide, porez se placa i sl. Usluga je u pitanju, ali se mi vodimo kao "Agencija" ako sam dobro upucen.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Moze obrt raditi sa inostranstvom, drug radi za Norvesku firmu preko obrta. Pdv si obveznik ako pravis preko 50k, nema to veze s obrtom.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Selvin - ono sto sam htio naglasiti je da ne placas PDV ako ne obrces preko 50k, mozda je malo cudno ispalo. Uglavnom eto jos primjera da se moze s obrtom raditi i preko granica.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja otvorio obrt, zavrsio sve u opstini,pecat firme, papiri itd, reko e sad mi treba racun da mogu primat lovu s vana, kaze ovaj iz opstine - eee, ne moze to, obrt ne moze poslovat sa inozemstvom, moras imat doo. Provjerio jos na 2 mjesta, svi mi isto potvrdili.
    Pa ti vasi ili posluju nelegalno ili je neka mandza za koju ja nisam cuo ;)
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Ma zavisi izgleda i od opstine do opstine, a kamoli od kantona do kantona ili od entiteta do entiteta :D
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Nema to veze, zakon je zakon..obrt registrujes preko opstine, doo ide notar & sud.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Ma nema veze zakon vec tumacenje i sprovodjenje istog. Ne bi bila prva stvar koju odobravaju u jednoj opstini a u drugoj ne.
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mi smo "Agencija za informatička rješenja", imamo JIB, radimo van opstine/regiona te poslujemo sa inostranstvom, sve po zakonu :D
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kucamo na vrata zaboravljenih asova :D

    da ne otvaram novu temu... Trebam otvoriti obrt, je li neko to radio u skorije vrijeme, da me malo uputi :)
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Otvorio ja prije mjesec dana.

    Helem, Opstina, pa porezna, pa statistika. Nahodat ćeš se fino, možda je bolje da platiš pa da ti to neko sve završi. I gledaj da ti je Racunovodja sto bliže, u startu ćeš mu ići svako malo :)

    Sa svim papirima, pečatom, ljekarskim, fiskalnom (moraš je odmah uzet) izadje oko 900KM.

    https://obrt.ba/generalno/registracija-info


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ronaldo_9 likes this.
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    Jesi li siguran? Ja znam X raje koja ima obrte i poslije vani uključujući i mene. :)

    Jesam ja na početku godine otvorio. Javi mi se, pojasnim ti. :)
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Obratite pažnju na datume postova :)
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Tako je bilo davno kad sam htjeo obrt. U medjuvremenu je zakon promijenjen , obrt može poslovati sa inostranstvom, tako da sam ga i je nedavno registrovao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk