Privatni biznis

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, May 6, 2013.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Znaci porezna uprava, opcina o detaljima?
    Ili notara pitat?

    Mislim da ce lab biti dio postojece firme ali nisam 100% suguran, veceras cu vise detalja znati.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    kod notara ces najbrze i najkonkretnije informacije dobiti (jer oni rade osnivanja firmi). Ako je ta firma vec doo i taj lab ce biti dio nje onda ces to kod notara ionako raditi, ne bi trebalo uopste dugo da traje.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Evo pitam druga, on ima doo i radi fiskalne kase, pa je to najbolje pitati onog ko radi fiskalne kase koju svakako moras imati :D

    Postoji sada samo obrt i doo.

    Obrt se moze baviti samo tom djelatnoscu sa spisaka registrovanih-zakonskih djelatnosti i nista drugo, npr prodaja racunara i samo porodajes racunare. Nisam pitao mogucnost Uvoza, ali Izvoz moze, jer imas fiskalnu kasu, racun i registrovana si firma.

    Kad si doo mozes raditi osnovnu djelatnost sto si registrovao i jos koliko hoces drugih (nesto malo se plati po 1 registrovanom djeltnoscu), pa kaze on ima oko 25-30 dodatnih regitracija djelatnosti...

     
  4. pac

    pac Komšija

    Izgleda da nisi upucen sto se tice naseg trzista za stamparije. Ovo gore navedeno ti je najosonvnije da mozes samostalno da radis.

    @ bumbe dva kompa ti trebaju zato sto ce ti preko jednog raditi ploter a drugi ti je produktivni. Vecina programa koji dodu uz plotere su crackovani i jako nestabilni tako da ti se nebi samo jednom desilo da ti skoro citav posao propadne zato sto si nekom gluposcu opteretio komp.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne placa se nista dodatno. Ja sam npr. naveo od web-dizajna do gradnje nebodera do prodaje pilicha, ko zna sta ce nekad zatrebati :smt003 Jedino nisam nabrajo poslove vezano za medicinu, farmaciju i sl, jer za te neke vrste poslova moras ti biti u toj struci ili zaposliti nekog iz te struke (sa zavrsenim odredjenim fakultetom itd.).
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D

    Evo kad nemoras imati fiskalnu kasu :

    Ako si firma (pravno lice) koja registrovanu djelatnost obavljaju upošljavanjem preko 50 posto lica sa invaliditetom, čiji stepen invalidnosti iznosi najmanje 50 posto.

    Znaci ti kao normalno lice i 1 (jedno) 50% invalidno lice = firma bez fiskalne kase.

    Evo : http://www.pufbih.ba/ba/info/novosti/it ... jektima-be
     
  7. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Ukratko raja,

    Raspolazem sa nekretninom od 35m2 na Otoci u neboderu koju bi prodao da pokrenem biznis,kontam da mogu dobiti bar 40.000 KM za stan te da mi taj iznos bude dovoljan za kupovinu svega,eh sad,je li to pametno ili ne,nemam pojma. :S
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Izdaji taj stan i imas sigurne pare svaki mjesec :mrgreen:
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    + ti je sto imas prostor bez tog nema sanse da bi poceo sa tim "malim" iznosom
    + ti je sto sam kazes da nema bas konkurencije
    + ti je sto to volis i sto bi samo mogao napredovat uz "praksu"
    + ti napisi da sam sebi izvagas na kraju cega vise ima
    + pluseva ili minusa :)

    1 Moras biti svjestan da ovakav tip posla i investicije zahtjeva ozbiljnost i dobro poznavanje zakona, trzista, mogucih pozitivnih ili negativnih desavanja tokom rada, PRIMJER: mjesec dana nema posla, dodje ti inspekcija utvrdi da nemas orginal software, il dodje ti covjek I odradi za jedan dan 2 milje prometa

    2 Mimo prethodne odradjene analize trzista i stavljanja svega na papir tj koliko su ti pocetni troskovi ukljucujuci nabavljanje opreme i obaveze prema drzavi ne treba ni pocinjati.

    3 Uradi SWOT analizu http://hr.wikipedia.org/wiki/SWOT_analiza primjera radi ako nemas orginal software threat ti je da ti dodje inspekcija || ili pokvari ti se masina moras imat kesa da je popravis a ne sve potrosio na nabavku i propade citav poso jer si uzeo polovnu masinu

    4 Procitaj o sledecem
    http://en.wikipedia.org/wiki/Absolute_advantage i analiziraj imas li ti to nad svojom konkurencijom
    http://en.wikipedia.org/wiki/Return_on_investment

    5 Uradi biznis plan http://goo.gl/PpyrN ili na eng biznis plan.

    6 Razmisli o mogucem partneru velke su to pare za jednog covjeka

    Uglavnom da sam na tvom mjestu ja bi napisao biznis plan I stavio ga ovde I onda bi nama bilo lakse dat ti prijedloge ili kritike.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  10. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Kakva je procedura kod registrovanja obrta? Zanima me ovo sto se moze samo poslovat u mom kantonu, jel to samo ako prodajem neke fizicke predmeta tipa auto?
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jedna fina informacija za one koji imaju svoju firmu itd...

    http://www.lyoness.net/ba/wie-funktioni ... aspx#tab-1

    Lyoness

    Pogodnosti u pregledu:

    do 2% Cashback-a pri svakoj kupovini
    jedna kartica u različitim zemljama i granama djelatnosti
    hiljade partnerskih firmi širom svijeta u području trgovine i usluga
    četiri mogućnosti kupovine
    prijateljski bonus za preporučivanje

    Cashback
    Svakom kupovinom članu se pripisuje do 2% iznosa kupovine na njegov račun za isplatu. Time se na ličnom računu za isplatu sakuplja stalno rastući iznos. Nakon što se na dotičnom računu skupi određeni iznos, taj se iznos bez odbitka isplaćuje direktno na privatni bankovni račun člana.
     
  12. exwizzard

    exwizzard Komšija

  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Klasicni primjer "pyramid scheme-a".
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Jesi registrovao obrt? :) Koliki su troskovi? Interesuje me za registrovanje obrta za "izvoz informatickih usluga" je li to moguce? Sta se placa, sta se ne placa? Dosta toga sam procitao i neke stvari mi se mijesaju. Kako ide naplata od stranaca itd.? Ako ima neko da ima obrt i da radi sa stranim klijentima, ako moze da se javi ovako ili na PM. :)
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako ces "izvoziti" onda zaboravi na obrt, mora ici doo. Obrt smije poslovati samo na podrucju tvog kantona. Tek sa doo mozes primati lovu iz inostranstva.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Are you sure? :D Jer nisam nigdje naisao na tu informaciju.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    1000% sure. Meni rekli u Opstini da moze, peglam se par dana, skupljam papire, registrujem obrt, i kad je trebalo otvoriti racun firme za inostrana placanja - oups, ipak ne moze. Odem u poreznu, postavim ofishl upit (koji se placa) i dobijem odgovor da MORA biti doo, da obrt moze jedino na podrucju kantona poslovati. Znaci, sve sto ide van granice, dal proizvod, dal' usluga - samo doo.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pokrecem privatni Internacionalni biznis metalnog otpadnog materijala.

    SVI otpadni materijali dolaze u obzir, najvise bakar i aluminijum, prema specifikaciji ISRI - Scrap Specifications Circular 2015;
    http://www.isri.org/docs/default-source ... ly2014.pdf

    U potrazi sam za Izvorima ili kontaktima metalnog otpadnog materijala, jedna isporuka ili kontinuirana saradnja.
    Preporucena kolicina je tona, odredjeni materijali mogu biti u manjoj tezini, ovisno i po dogovoru.
    Sve zemlje Svijeta su ukljucene u mogucnost saradnje (mislim na raju u Svedskoj, Irskoj i gdje vas sve ima).
    Trenutne zemlje su :
    - UK
    - Vietnam / China
    - Greece

    Prioritetno i vrlo hitno trazim otpad od tiskanih plocica (od starih televizora i monitora...).
    Mozete me kontaktirati na P.M. u slucaju neke poslovne saradnje.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Nice, sretno druze.
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker