Oprema za bebe i djecu

Discussion in 'Generalna diskusija' started by XTRage, Oct 23, 2023.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Hajmo iskustva :D

    Je li isofix baza must have ili je fiksiranje pojasem dovoljno ?
    Je li baza sa fensi funkcijama (rotacija/izvlacenje) nepotrebno bacanje para ?

    Koje marke i koji modeli su bestbuy ?
     
    Ekstrauterina likes this.
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U slucaju sudara, mislim da je isofix jedno 10x bolja opcija. Kao sto ime kaze. Sjedalo je fizicki zakaceno za dvije tacke karoserije auta.
    Ja sam koristio dvije, non isofix (poklonio je nakon 15 dana) i isofix, koja i dan danas fercera.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    ISOFix je odlicna stvar, prakticna i sigurna. Meni na zalost proslo auto to nije imalo, kad mi je trebalo za djecu, sad auto ima :D ali djeca porasla :D samo ovaj mali ima booster onaj. Ovo rotacija i to, mislim da nema potrebe za time. Ali isofix je iskrena preporuka.
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nemoguce da nije imalo :D

    Mondeo Mk3 i njegova sestra Mazda 6 su ih imali jos 2001.-2002. kao standardnu opremu.
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    koja su kola
    koliko je dijete
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    S obzirom da je isofix odavno obavezan u svim autima sa drugim redom nije auto faktor, osim sto rijetka imaju 3 ili cak 4 isofixa (kome treba :D).
    A Mazda 6 karavan je u mene, gledam pocetne lezaljke a i da mi eventualna baza bude korisna kasnije.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  8. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Otkako se malci ne voze okrenuti nazad, ne koristim rotiranje baze, jer je nemoguće okrenuti koliko blizu ISOFIX drži sjedalicu. Doslovno moraš gurati od naslon.

    Iskreno s manjom djecom mi jest bila daleko bolja opcija, sada kada su već porasli (4,5g) apsolutno je nepotrebno. Za bestbuy nisam siguran, sve na isti kalup. :D
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Isofix obavezan.
    Rotiranje je manje vise luksuz, lijepo je imati ali nije potrebno. U Swe nemam ali kad smo uzimali stolicu u BiH uzeli smo sa jer je bila OK cijena.

    BeSafe ne znam da li ima uzeti tu gdje si ali od mene svaka preporuka, isli smo od najmanje (skoljke) pa evo sad do ove od 4+ godina naprijed okrenute. Zvuci malo cudno kad se kaze "svaka preporuka" kao da sam bio u bruku udesa pa ono nista djetetu nije bilo. Govorim cisto iz prakticnosti, prostranosti i testova koje sam mogao naci online.
     
  11. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ja kad sam trazio i kupovao, otisao u Bimaco i zamolio da snosim jednu po jednu u auto na parkingu.

    Rotirajuca baza je meni bila glupost, skoro dodje na to da moras iskopcati sjedalicu s isofixa da bi je rotirao.

    Na kraju dam se odlucio na vezivanje pojasom jer su mi u Scenicu odvojena i profilisana zadnja sjedista, pa mi nijedna isofix nije djelovala "ukopana" u sjediste, nego je bilo malo mrdanja, dok sam s pojasom toliko zategao da nema micanja, svakako pojas prolazi kroz dno sjedalice, a i preko. Isto sam i s drugim djetetom uradio i prezadovoljan sam.

    Najbolje otići i isprobati, jer stvarno određene sjedalice ne pašu u neka auta, ja kad ovu sad unesem u niže auto patnja mi je i gužva unutra, a kod mene u autu komfor.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    i treba da se mrda na iso fixu mora imat malo lufta u slucaju udesa
    moj ti je savjet da uzmes sjedalicu sto se okrece npr ovu moze dijete da se vozi otprilike do 3god
    Joie spin 360 spinning car seat| spinning, 360 (joiebaby.com)
    a nakon toga uzmes vecu koja je od 3god pa na dalje ...
    ja imamo joie brand i njemacki Romer AUTOSJEDALICA ADVANSAFIX I-SIZE BURGUNDY RED 69091 | Bojprom
    tj spin 360 imam i ovu advansafix i-size
    pomeni je bolji joie kao marka mada i ova advansafix nije loša
    obje se daju komplet rastavit da se to fino opere itd..
    ova spin 360 je puno sigurnija jer bi po nekom pravili i LOGIKI dijete trebalo ŠTO duže da se vodi "naopako" jer je to dosta sigurnije
    ako ima pitanja tu sam :D
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    https://www.maxi-cosi.com/international/car-seats/pebble-360-pro
    Ovaj model je mega fensi, promjena u lezeci polozaj, baza sa rotacijom i izvlacenjem.
    Ali je i cijena sa bazom masna, 570 eura, bez baze da se veze pojasem 300€.
    Sa bazom sa rotacijom ali bez izvlacenja 530.

    Joie sa promjenom u lezeci polozaj 190: https://joiebaby.com/eu/signature-i-level-lay-flat-car-seat#color=23
    Sa bazom koji ima rotaciju 380, sa bazom bez rotacije 290, i nema mogucnost vezanja pojasem.

    Mislim da sam skratio izbor na ta dva modela, mozak me boli od gledanja :D
    Na ta dva najvise zbog recline funkcije, probao sam to u trgovini i definitivno ima smisla.
    Jos ostaje pitanje kombinacije baze, raspon moguceg troska je od 290 do 570 sa efektivno istom sigurnoscu, samo ostaje razlika komfora oko rotiranja/izvlacenja.

    @Mujka gledao sam i taj spin 360, ali tu je belaj sto ostaje u autu, ove uzmes za rucku i nosis bebu doktoru ili gdje vec bez premjestanja u nesto trece.
     
    Last edited: Oct 24, 2023
  14. Mujka

    Mujka Komšija

  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ta izgleda kao dobro budzet rjesenje.
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Za pocetak jaje dovoljno, ne treba nista fensi. Kasnije bolje ove sto se rotiraju i da moze lezati. Lakse staviti/izvaditi dijete, a i kod duzih putovanja da odspava kako treba. Ono realno sve osim isofixa je luksuz, daleko od toga da je pod moranje.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Bitno je gledaati isto da li taj tip stolice ima i za ostale uzraste djeteta, da mozda ne moras kupovati novu bazu (iso-fix) nego samo na istu da vecu stolicu stavis. Neke vece stolice dolaze sa iso-fix bazom vec ugradjenom, ali eto valja pogledati malo sta je kompatibilno u buducnosti. Vrijeme leti a investicije nisu male.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ko zareda drugo-trece-cetvrto briga ga, iduce uskace :D

    A naravno jeste bitno, ovo ide na istu maxicosi bazu https://www.maxi-cosi.at/kindersitze/pearl-360-pro
    A ovaj sto je Mujka spominjao je sa ugradjenom bazom https://joiebaby.com/at/i-spin-360-r-drehbarer-kindersitz#color=26
    A za ovaj Joie treba drugacija baza nego za one gore spominjane https://joiebaby.com/at/iventure-r-toddler-car-seat#color=25, baza: https://joiebaby.com/eu/i-base-advance-car-seat-base#color=40
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    ja bi uzeo tu i spin 360 eto piše da može od rođenja
    https://www.idealo.at/preisvergleich/OffersOfProduct/202051535_-i-spin-360-e-coal-joie.html
    eto tu imaš jeftinije za oko 260€

    meni je sigurnija ova opcija što sam ja spomenuo FIXNA nosiljka koja se veze pojasevima i onda kad dodjes kuci komplet to izvadis i nemas brige nosis bebu dok spava
    i nekako vise vjerujem da ljudi koji su napravili sjedalicu od 0-1g da je sigurnija nego ova od 0-4g
    ali definitivno ovo okretanje se isplati kod mene u skodi octavi 1 bas nema puno mjesta i bas je milina sto se moze okrenut i lagano dijete ubacit.. :D sve zavisi od kola tj prostora nazad
     
    Ajdin87 likes this.
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma ide defintivno prvo ova 0-1, jednako su one sigurne jer do 15 mjeseci je i ova 0-4 okrenuta prema nazad, ali prakticnost rucke i nosenja i lezeceg polozaja daje prednost prvoj.