Oprema za bebe i djecu

Discussion in 'Generalna diskusija' started by XTRage, Oct 23, 2023.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Kod mene prvo dijete prvo u jajetu, pa onda maxi cosi titan 9-36kg, sigurna i podržava sve dobne grupe ali nema nikakve posebne features. Drugo dijete, isto prvo u jajetu, pa onda joie 360. Ko kaze da je rotacija nepotrebna, očigledno je nikad nije koristio ili ne ubacuje dijete u auto svakodnevno :D Sa rotacijom obavezno, 5x lakse ubacivati dijete i vaditi, pogotovo kako raste. I jos na to mozes okrenuti hoces li voznju unazad ili naprijed.

    Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Nešto si ti to pogrešno montirao cim nisi u scenicu mogao rotirati ili je neka čudna sjedalica. Kod mene se u cla moze rotirati bez problema, a auto nazad sepet.

    Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
     
  3. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ma nama se nije svidjelo nikako, dvije probao montirati i nije to bilo to, jos jedna bila na akciji, raman reko evo je :D

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    jest fakat bi trebalo uzet probat u autu
    mada novija auta vecinom to podrzavaju a ima i na stranici od sjedalice podrzana auta
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    Evo ti i moje iskustvo

    Na početku jaje sa isofix basom, ko je must have jer začas na klik staviš/izvadiš, ne vidim potrebu za rotirajuću bazu za jaje, kasnije za sjedište možeš razmotriti, ja sam koristio cybex, baza 100 + sjedište oko 100-150€. Iskreno još uvijek mi nije jasna sigurnost jajeta okrenutog nazad u slučaju da te neko zvekne nazad, mislim da bi se baza trebala dodatno pričvrstiti pojasom.
    Sad koristim stardardno Britax sjedište sa bazom, jer dijete (17 mjeseci) nema teorije da se vozi okrenuta prema nazad, pa eto da znaš da moraš i to pripaziti, kako će se ponašati i da mu ispoštuješ potrebe :D

    PS. Nek je sa srećom
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mozda se vode logikom da su frontalni sudari mnogo cesci, ne znam.

    Meni bi recimo bilo logicnije da je sjedalica na sredini zbog bocnog udara.
    Ali valjda oni znaju, to se testira uzduz i poprijeko.

    Mislim da je do 15 mjeseci obavezno da je okrenuto nazad.
    Hvala :)
     
  7. nFare

    nFare Komšija

    Srednje sjedište se inače mislim i ne testira, imaš pojas i nek je sa srećom.

    15 mjeseci je kao zakonski ali svi preporučuju što duže može, što je u mom slučaju neizvodivo, neće dijete da je nazad okrenuto i to je to, pa valja sve to razmotriti, zato i prave ta all in one sjedišta koja kao prate dijete od nule, ali ne znam, teško se odlučiti a skupa su, ako ne bude valjalo ode lova.

    Mislim da su ovi poznatiji brendovi više manje u pet deka, tu su negdje po udobnosti a isto tako bitno je i da sjedište "diše" radi znojenja, tu slabiji brendovi često štede
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  9. nFare

    nFare Komšija

    To je ta štednja na svakom ćošku, nikome više nije vjerovati, ali eto dobro je da si istražio
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jarane, ja sam to prosao, sad samo jedan booster seat imam :) jos malo. Ali brate, niko ne dere kao sve ovo za djecu. Sta god je za djecu, bas deru. Ja vjerujem da su ove sjedalice top, i to je fakat odlicno, ali bas preskupo.
     
    kvaju likes this.
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Marze za sve u vezi beba i djece su brutalne, ovo je jos i koliko-toliko okej jer prolazi brdo certifikacija i crash testova, odjeca je posebno prica, tu bas gule.

    I kolica uzeh, https://joiebaby.com/eu/litetrax-pro-stroller#color=35, te tri stvari zajedno 500 eura, ustedio velikih 60 eura za black friday :D
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Preskupo, a dijete brzo odraste i kasnije ili poklonis nekome ili prodas dodzaba. Tako je kod mene bilo.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja kupio kolica, izvalio para, onda ih dao bratu, pa svastika, pa brat opet, pa opet ja :) oni svi dobro prošli :) isto za sjedalicu, hranili u, krevetac... U glavnom kod drugog djeteta sam puno manje para skrpio, naučen :) da neke stvari i ne vrijede, ili ne trebaju...
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma ovo je jos u domenu humanog, ko krene sa fensi stvarima tipa Nuna i Stokke gotov je :D
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma jok to, bezveze bacanje para. Ljudima bude suhva uzeti polovna kolica ili neku jeftiniju marku, hoces da uzmes najbolje za svoje dijete sto je logicno, al kasnije se skontas da si sve to isto mogao za dosta manje para. A djetetu svejedno dal je u sjedalici od 50 ili 500KM.
    Kod mene curica 10 god, izrasla masala evo nosi zeninu odjecu i obucu. :D
     
  17. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Jedina stvar gdje ne treba stediti su auto-sjedalice. jbg

    Kolica, zena uzela za 500KM prije mozda 2 godine, nisu kolica ukupno koristena mjesec dana, leze u garazi.
    Igracke, duseke itd itd, pola bacanje para.
    Ona gnjezda za bebe, pa onaj platneni lanac sto se stavi u krevetic, sve bacanje para.
    (Cak je babica odmah rekla da se gnjezo baci jer nije preporuciljivo)

    Krevetic, masno placen, mala prva 3 mjeseca spavala u njemu i gotovo, nedavno prodamo s madracom za 160KM (mislim da nije ni trecina cijene kad smo uzimali).
    Kupovina igracki je strogo zabranjena u posljednje vrijeme, sad samo idu slikovnice, knjige s bajkama, pricama i slicno.
    Tek kasnije skontas koje je bacanje para to sve bilo.

    Ipak je to sindrom prvog djeteta, pa se uzima i sto treba i sto ne treba.
     
    BiceBolje and Qler like this.
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U tebe neki CLA XL ili je sjedalica bas mala :D

    Stavio ja isofix iza sebe, kontam staje to, da stavim sjedalicu ovu https://joiebaby.com/eu/signature-i-level-lay-flat-car-seat#color=77 u recline poziciju, šipak :D
    Skidaj sve i montiraj iza suvozaca, ha ja.

    U auto iz C segmenta (osim okte naravno :D) ne bi stalo u recline poziciji, ili bi prednje sjediste za suvozaca stajalo kao ukras.
     
  19. AggressoR

    AggressoR Aktivista

  20. selvin

    selvin Moderator

    Pa i kod mene je iza suvozaca, a starija kcerka je iza mene. Sjedalica je joie i-spin 360 ako se ne varam i moze se okretati u CLA nazad, zena normalno sjedi naprijed, sjedem i ja nekad ali je bas usko :D Ta tvoja je za novorodjencad, pa u recline zauzima i vise, ali je po meni bespotrebna sjedalica ako imas jaje na kolicima, ali eto ti hoces pa hoces :D