Intel 8/9/10/11/12-gen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzamilan, Nov 20, 2016.

  1. igor.g

    igor.g Komšija

    Sačekati na atx 3.1 napajanja nek se strpi mjesec dana, tek su krenula da izlaze.
    12vhpwr je već outdated standard, NV super serija već ima nove (atx 3.1) 12v-2x6 power sockete.

    Ili uzeti Corsair koje jedino ima standardne 8pin sockete na napajanju pa kasnije samo dokupiti 3.1 12v-2x6 modularno kablo sa Corsair online radnje ili u maloprodaji (type 4 ili 5).
     
    Last edited: Mar 20, 2024
  2. bojler

    bojler Aktivista

    Nastao mi je problem, trenutnu grafičku koju prijatelj ima je AMD Radeon HD 7800 Series. Da li uopće može ta grafička da se ubaci u ovu matičnu z490.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neka koristi igpu sa 10700k dok ne nabavi novu.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Izgleda da je ovaj 12700 solidan silicon, 5GHz all-core full stabilno na 1.23V (Cinebench stabilan i na 1.18V, al jebes to kad se P95 smrzne nakon nekoliko sekundi). Samo LLC na level 5, +0.05 offset, nista vise nije trebalo. Power oko 160W u CB23, P95 uzme malo preko 200W.

    Sljedeci korak je dic per-core clockove, da budu veci kad je manje jezgri iskoristeno, jer 8P jezgri je overkill. To je malo tesko testirat, vrijeme ce pokazat koliko je stabilno.
     
  5. bojler

    bojler Aktivista

    Ali svakako bi mogla ova radeonka u matičnu jel da? Zbunilo me samo jer na userbenchmark mi ne izbaciva ovu hd seriju u compatibility.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moze, osim ako ne moze. Zna bit ponekad nekompatibilnost ali je rijetko.

    Mada iGPU u tom 10700 mozda ima bolje performanse nego ta prastara graficka.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    bojler likes this.
  7. p4ja

    p4ja Komšija

    znaci ako ce uzmati grafiku do milje eura, onda
    idi na 750w gold certifikat da se ne zajebes i to je to.
    ganjaj corsair, to ti je u ostalom jedina stvar na kompu koju moras ispostovat do kraja, uvijek vrhunsko napajanje a ostalo nek ceka.
     
    bojler likes this.
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mozes je ubosti u maticnu nije problem jer je pcie 3.0, veci je problem drajveri i podrska novih igrica.
     
    bojler likes this.
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sad ti je graficka usko grlo, treba ti barem RTX 3080.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma i nije, igram bez problema sve na High 1440p sa DLSS Quality.

    Bolji je ovaj GPU nego sto npr PS5 ima, narocito ako se koristi DLSS na 1440p. Jer moras imat makar 1440p rezoluciju ako hoces koristit DLSS, sto veca to bolje. Nisam probao ali kazu da na 4k DLSS Performance super izgleda.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Na 4k sve super izgleda, ni ne treba AA. :)
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mislis 4k DLSS Performance? DLSS ima svoj AA zapravo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. bojler

    bojler Aktivista

    p4ja likes this.
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    bojler likes this.
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG]

    Malo jos digao E-cores, nece preko x34, cache nece preko x36. Znaci da bih njih jos digao, moram dic BCLK, al onda moram koristit nizi multiplier za CPU, sto znaci nizi VID, sto znaci veci offset za Vcore. Pa sam odustao od toga zasad, a i kad sam probao E-cores na 4GHz, nema neke koristi, 200pts u Cinebenchu.

    Nego sam sad digao P-cores na 47x3, 46x5, 45x8. To ce bit tesko testirat, u principu veci multi znaci veci VID, ali je offset fiksan iznos.

    I nisam jos probao ugasit E-cores, ako to uradim znam da ring moze 4.5GHz+, ali obzirom na danasnje igre i katastrofalne neoptimizacije, bolje imat vise jezgri.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ode jutros i3 za 70EUR. Platio ga krajem 2022 120EUR, sad platio i7 12700 180EUR, znaci doplata 110EUR. Odnosno i7 u konacnici izasao 230EUR. Nije lose jer je ovaj i7 bio barem 400EUR da sam ga kupio kad sam kupio i3.

    Bilo je ili to ili prodat sve i ic na 7800X3D.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    EL NINO CFC, iPlay and Reventon like this.
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zna li neko kako podesiti MSI Afterburner osd monitor da prikazuje tacne vrijednksti frekvencija procesora? Prikazuje mi 4Ghz iako je OC na 4.6Ghz. HWInfo64 pokazuje tacne vrijednosti.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imas u opcijama da odaberes dll


    Sent from my iPhone using Tapatalk