3dMark05 Scores

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by QuiGon, Feb 20, 2006.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne. Debil je svak onaj ko da 1000KM za graficku. Ne mora je clockati. :roll:
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Nani

    Pa kad imas lovu da kupis 7900GTX, onda je ocito da neces clockati. Ljudi clockaju da dobiju nesto u performansama a ne da bi se kurcili (iako ima izuzetaka). Lako se je tebi kurciti sa 7800GTX, ali vecina ljudi ovdje jos uvijek igra na 9600 ili karti priblizne snage.
    Ne postoji logicno objasnjenje za clokanje hi end komponenti, ali nije mi jasno uopce kako si dosao do toga. Ako sam dobro upratio, tvoju reakciju je izazvao ACE-ov post, i njegova 9550, tako da uopce ne vidim smisao ove diskusije.
     
  3. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Opustite se malo, prejake su te kategorizacije kojim se razbacujete. OC je hobi, isto kao, na primjer, filantropija ili hrkljus. Ismijavati neciji hobi je glupo i bespotrebno jer neko drugi vas hobi isto tako moze smatrati kao glupost. Ako neko gotivi motocikle ili jedrilice, odakle meni ili bilo kome pravo da kategorisem te hobije?
    OC zavisi od osobe do osobe, svako ima pravo da radi na svom PC-u sta hoce.
    Ja licno ne mogu opravdati kupovinu lustera ili usisivaca koji kosta 1000 km ali neko drugi mozda uziva u tome. Ako je meni smijesno dati 1000 km za luster ( a fakat mi jeste) ja nemam pravo da im to kazem... Osim ako sam mod foruma pa se osjecam kao Zeus :twisted:
    Salu na stranu, diskusije vodite cinjenicama a ne licnim misljenjima.
     
  4. Sale

    Sale Aktivista

    :smt067 @ DOG FATHER , Ricky
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Andrej, sta bio ja rekao za nekog ko da za PSP 1000 maraka, ili ko misli da da preko 8000 maraka za PSP 3 i za HDTV. To je stvar licne zelje i ukusa, ako imas pare, tvoje su i trosi ih na sta hoces. Ja sam kupio grafulju prije 8 mjeseci i odigrao sam skoro 20 naslova, odigrat cu jos 5 puta toliko jer meni je uzivanje igrati FPS-ove a to na PS ne mogu. Ja zato necu davati pare za PS vec cu ulagati u PC . Stvar je da je meni draze dat 800 maraka za grafulju sa 3 godine garancije i bas me briga oces li joj zafalit koji djavo jer sam platio tu garanciju. Ako cemo o isplativosti pricati nista PS 3 sa igrama koje kostaju preko 60 dolara nije isplativiji od PC-a. Nista. Ja za 10 maraka kupim 3 DVD FPS-a. Za 60 dolara ili ti 100 maraka mogu kupiti 30 igara na DVD-u. Druga stvar ja graficku obicno prodam poslije godinu dana doturim jos 2-3 glave i tako iz godine u godinu imam top-notch hardware. Dok Izadje PS 4 ja cu zamjeniti 4 graficke i nagledat se fotorealizma sa novijim API-jima o kojima PS 3 arhitektura moze sanjati. Ali ti si konzolas i sta se ima raspravljati oko toga.
    Sto Peacemaker kaze nekom je overclockihg hobi, ja ga ne dozivljavam kao takvog onaj ko ga dozivljava to ce i da radi. Ja se Dog father ne kurcim, meni nisu pare izrasle na grani nego sam ih zaradio. Ne stelom, ne malverzacijama nego trudom i neljencarenjam, pa kad od svoje love das tolike pare za hardware a nekupe ti ga mama i tata onda znas i da cijenis i cuvas to sto imas. Ja nisam kupio graficku zbog drugih i zbog 3d marka vec zbog sebe, iskreno mogao sma sastaviti i SLI sistem ali nisma vidio svrhe u tome, da se kurcim mogao sam to i uzeti. pa umjesto 7500 3D markova imao bi 11000. Nije isto kupiti graficku od 150 km i overclockirati je i graficku od 500 ili 1000 maraka. Ovde pricam o stepenu overclockinga i isplativosti istog kod mid - range i high - end komponenti ovde u Bosni. Nista vise!
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije isto. Razumijem sta govoris, ali to nije razlog da osudjujes one koji clockaju slabije karte.

    Usput, daleko se otislo od teme, te bih molio da se vratimo na temu.
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Ali o tom ti pricam, ja ne osudjujem uopste one koji klokaju slabije karte, ne osudjujem cak ni one koji klokaju najjaci hardware samo pricam da nema smisla i razloga da to rade nista vise. O tome se radi i jos jedna vazna cinjenica, ne pricam uopste o podruciju Amerike ili Evrope pricam konkretno o nama ovde u Bosni. Vjeruj mi da zivim u Americi i da radim svoju struku tamo kupio bih 2 7950GTX pa bi vristale sta bi im uradio ali ne zivim tamo, ne zaradjujem kao inzinjeri koji zaradjuje tamo tako da ne mogu to da radim. To je to! Ja Ace malom nisam rijec rekao, on zaista ima potrebu za overclockingom ali nije na mjestu bila njegova recenica "nije mi jasno sta se ostale boji da overclockiraju". O tome se radi. Nit sam napadao koga, niti sam rekao da ne treba overclockirati. Pricao sam o stepenu i filozofiji overclockinga. Zao mi je sto me je neko pogresno razumio
     
  8. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ja sam svoju overclockovo nako bezveze, a bas imam potrebe. I opet vise volim da u igrama stavim optimal i nek igra stavi svoje postavke kako joj odgovara. Nije jaka grafulja pa vise volim igrat 800x600 ko cojk nego 1024x768 a da mi cim se malo dima pojavi sve uspori. Nije problem samo clock nego i mogucnosti samih kartica. Ja svojoj mogu dizat frekvencije dokle god hocu al joj ne mogu povecat broj pipa i promijenit arhitekturu i opet ne dobijam nesto posebno. Svaka ce dobro odradit u svoje vrijeme, al kad zastari brate zastarila je.

    Usput sto se svadjate "sve su garfulje overclockovane, samo na pola snage" :mrgreen:
     
  9. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Moj prethodni post je upucen BZ-u zbog definicije debila.

    Ako BZ sutra kupi motocikl iz svog potpisa, svaka cast. Nakon kupovine, ako ga ostavi kakvog jeste ili ugradi koji aftermarket dio, meni je svejedno. Zadnji motocikl sam vozio prije nekih desetak godina, good old MZ 8)
    Ja licno ne bih kupio motocikl ali mi ne smeta ako ga BZ kupi. Odakle mi pravo da kategorisem Bahamuta zbog njegovog hobija/strasti za motocikle?

    Sto se tice Nanija i njegovog kompa, to je njegova stvar. Potrositi 1000 km na GPU u BiH jeste puno ali ako on to moze, sta to ima veze? Jel' bi mozda bolje da je on kokuz? Da li bi neko nesto rekao o Naniju da umjesto one 7800 GTX zvijeri ima 4600 Ti?

    Mozda zvuci uvredljivo, ali sam siguran da bi najmanje pola ovih koji se ibrete Naniju uradili istu stvar kao i Nani da kojim slucajem mogu to priustiti ili da su dovoljni zagrijani za GPU power.

    Osjecam da vecina ovih komentara ovdje nemaju veze sa temom nego se radi o prigusenom prepucavanju konzolasi vs. kompjuterasi. Otvorite topic na nekoj OT diskusiji pa tamo bockajte.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dalji postovi neka budu u vezi s temom ili se brisu.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dao ja prije 4 god. preko 5000KM za gaming PC (ne racunam preko 1000KM za upgrade novih komponenti). I sta sad imam - kantu koju mogu za 500KM prodati. Mogu i sada bez problema isto toliko da ulupam u komp, ali koja poenta? Da se igram? Mozda da provodim jedno 16h dnevno pred kompom. A nije samo tu cijena graficke u pitanju, gdje su ostale komponente?
    Uglavnom ko "dotura" svako malo koju stoju u nadogradnju hardvera, ocito je da je takvoj osobi grafika na prvom mjestu, a za mene je to djetinjasto i davno prevazidjeno. Igre su te koje se racunaju a ne grafika i zvuk.
    A sto se tice clockanja - ko zna to odraditi kako treba nek radi, nebitno koliko je ulozio u komponente. Cak je to jednim dijelom fin osjecaj kad nesto napravis da radi bolje nego sto su to proizvodjaci zamislili. Dakle besplatna dodatna snaga, isto kao da ti neko besplatno uradi modifikacije na motoru auta pa umjesto 100KS imas recimo 160KS - ne moras ga nikad tjerati vise nego prije, ali sigurno si puno zadovoljniji kad znas da ipak moze da ide vise ako zatreba.
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Meni igra nije igra ako nema sve elemente koji je definisu kao takvu. Nije isto vidjeti kako je izgledao Return to castele Wolfenstain prije 5 godina i jedan Far Cry da ne znam koliko je dobra prica bila u Wolfenstainu prije 5 godina. Pogledajte sad CrySis, nema tog sa ovog foruma ko ne bio zeliod a bude dio tog svijeta i da ima hardware koji ce to moci podrzati kad igra oficijelno izadje. da vidim koji ce to naslov na PS 3 izgledati kao bilo sta sto je uradjneo iza vrata Crytek-a. I necu da pricma vise o overclockingu jer je to tema ta drugi topic. Evo da vratim temu na shine. Testiramo ovde 3d mark koji nema atributa ama bas nijednog za poredjenje sa nekom igrom na trzistu. Komercijalni aplikacijski paket koji je napravljen sa ciljem da natjera korisnike kao "da prate" graficku industriju iz dana u dan tako sto ce grafulje izbaciti sto vise 3D mark bodova. U redu divno krasno. I to je tema ovog topica, pa se nadoslo i na overclockiranje da se vidi koliko se moze izvicu zbog 3D marka iz sistema. I to je odlicno, ko voli nek izvoli. Jedno je sigurno da iako 3D mark nije pravi pokazatelj stvarnih moci GPU-a jeste pokazetlj dokle ce i u kojem smjeru ici graficka industrija. Oako je neko pogledao trailer CrySis-a sigurno ce se sloziti sa mnom da je vise impresivniji od bilo kojeg 3D marka i to je ono sto se zaista uvazava. da li ce mi kartica mocu povuci nadolazece naslove naredne 2-3 godine. I tu je razlika izmedju hardware od prije 5 godina i hardware-a koji se danas kupuje. Danasnji hardware imace punu vecu moc i vjek trajanja jer mu je GPU ispred igara koje izlaze. Ja se ne sjecam da je prije 5 godina Gf3Ti5 ili GF4 izbacivali preko 60 fps-a u na candy eye postavkama ama bas ni sa jednom igrom. Pogledajte revoluciju u vidu radeona 9800pro/XT koji je izasao tik pred izlazak Dooma 3 ili Half-life 2, nije mogao da povuce 30 fps-a sa cany eye postavkama na 1024*768. Danas je situacija drukcija. Graficke imaju dovoljno snage za naslove za 2 godine unaprijed. Da ne pricam o SLI-ju i softwerskoj podrsci u samim igrama za isti. Cinjenica koja itekako produzava radni vijek karticama , duplo veci skor u 3D marku a cijena jednog SLI sistema recimo od 2*7900GT je jednaka bas kao jedna GF4Ti4600 prije 5 godina.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    PS3 ima napredan hardver kakav se jos zadugo nece pojaviti u kucnim kompjuterima (multicore gpu - kojeg je nvidijin dizajner uporedio sa quad sli 7900gtx konfiguracijom po sirovoj snazi, multicore cpu sa 4.8Ghz L1 cacheom, xdr ram, bluray, dolby truehd, itd), i trebace neko vrijeme da se developeri "uhodaju" u programiranje. Kakvu ce grafiku izbacivati je najmanje bitno, jer su igre koje se pojave na PS3 daleko bitnije. I neosnovano je tvrditi da PS3 ne moze povuci grafiku kalibra Crysis. A ko ne zna - Crytek je nedavno trazio nekoliko ljudi sa iscrpnim poznavanjem PS3 hardvera i programiranja, a to sigurno nije za dzabe. Btw mene igra ne privlaci ni sekunde, kao ni mnoge koje sam svojevremeno bez problema igrao sa maksimalnim postavkama.
    Doom3 recimo izgleda dobro, ali je igra omanji krsh. Uostalom onome kome je grafika numero uno nije ni bitno jel igra valja ili ne - tu je grafika da sve nadoknadi.
    Da se vratim na temu - zadnji dobar (i koliko toliko objektivan) 3DMark je bio 2001SE, jer se tada u velikom broju slucaja moglo predvidjeti kako ce se komp ponasati u igrama na osnovu 3DMark rezultata. Danas su se te podudarnosti uvelike razisle. Lijepo je POGLEDATI 3DMark nekoliko puta, ali to je sve, a drzati se tog rezultata kao svetog grala je budalasto.
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    Da i igre koje ce kod nas kostati preko 100 maraka!
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    moguce, ali to je samo privremeno. vec su se pojavili bluray writeri i mediji, i za otprilike godinu dana od sada ce itekako postati stvarnost a onda ce PS3 piraterija poceti cvjetati. na kraju ce pirati biti oko 20-30KM sto je sasvim prihvatljivo s obzirom na novu tehnologiju. jedna dobra igra mjesecno je imho sasvim dovoljna da te dobro zabavi.
    a osim toga za igre kalibra MGS4, FFXIII, GT5, DMC4 koje se godinama razvijaju i za koje se unaprijed zna da ce biti mala remek djela itekako vrijedi izdvojiti nesto vise love. i jos kad dodamo na to da je PS3 region-free za igre onda se lijepo igre mogu importovati iz inostranstva gdje kostaju $20 manje u odnosu na Evropu. kad bi se jos ispostavilo da PS3 podrzava Mac OSX kao sto je nedavno nagovijesteno (Linux je vec oficijelni OS) za 600E bi dobio kompletan komp minus displej.
    ali buduci da je sve ovo mastan off-topic, ko hoce da nastavi ovu diskusiju nek se preseli na https://forum.hardwarebase.net/viewtopic ... 1134#51134 - bicu tamo. :wink:
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  16. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Opaska modu: Mozda zadnju stranicu ovog topica treba prebaciti u opstu diskusiju.

    To je neminovno. Ovo mi je sesta konfiguracija, a svaku sam gledao kako ostari i izblijedi pod pojavom novih generacija komponenti. To je tako, nemoguce je sastavit' future-proof masinu.

    Sto se tice igara, bez naglabanja, ukratko:
    1. Igrivost
    2. Grafika
    3. Zvuk

    Normalno, igrivost moze kompenzirati za sve ostalo ali idealno je ako komponente sistema dozvoljavaju max out za sve video/sound opcije.

    OC: Svaki kompjuter ritualno izguram na max cisto iz radoznalosti.
    Fanaticno studiram komponente sedmicama kad sastavljam kompjuter i uvijek odrzavam blag OC. CPU je 2.2 stock, a sad sam na 2.42 GHz, samo zbog memorije jer ovi stickovi lete i steta ih je drzat' na 400 MHz.
    OC 3DMark rezultate nikad ne bih stavio u sig ali nemam nista protiv onih koji to i urade.

    Konzole vs. Kompjuteri:
    Uvijek sam se divio igrama i programerima igri za konzole a gadio mi se hardware jer su svi proizvodjaci konzola uzasno skrti, doduse ne podjednako ali ipak. Gadili su mi se jer me uhvati muka kad skontam da se PS1 maltene mogao u dijelovima za 140 km kupit' i sastavit' a derali su kozu klincima kad se tek pojavio na trzistu.

    Programerima igara za konzole cu se uvijek divit' i bit' zahvalan za bezbrojne sate uzivanja pred katodnom. Pa ljudi dragi, pogledajte "bijede" od hardware-a u PS2 a onda pogledajte kakva su cuda ljudi pravili. Ubijedjen sam da su programeri u nekoliko popularnih naslova za PS2 izvukli maksimum iz hardware-a, totalna optimizacija.

    Moram priznati da se s ovom generacijom konzoli situacija mijenja.
    Konacno se ozbiljan hardware postavlja u konzole i rezultati postaju vidljivi. Mozda ce sad optimizacija pasti na nivo PC igara :lol: .

    Ako bas neko hoce da uziva u igrama, mora imati i konzolu i PC, tek tada se moze uzivati u najboljim igrama.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Nema veze, rokajte ide dobro.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    kad vidim sta su ljudi koji sve to programiraju u stanju da urade sa igrama u alfa i beta fazi na i to beta hardveru (hint: MGS4), to je da ti dah stane kad skontas kako ce to biti u buducnosti.
    inace fino je Intel od Sonyja "posudio" QDR sabirnicu i RDRAM. a ima i segmenata tog zastalog hardvera kojem pc jos nece dugo prici - prvo sto mi pada na pamet je 2560-bitna graficka memorija i edram. a i vertex shaderi su bili nepoznanica za pc kad je projektovan ps2.
    i ne bih rekao da ce konkretno ps3 oboliti od neoptimizacije, najvise zato sto se kao API koristi OpenGL a ne DirectX. s druge strane prvi Xbox je dostigao tehnicki maksimum sa drugom generacijom igara (iako su se javljali izuzeci kasnije), a najvise zbog Windowsa2000 i DirectX-a.
    naravno, i ja sam pobornik toga da je pozeljno imati i jedno i drugo, ali po dosadasnjem iskustvu na jednu dobru igru za pc dodje barem pet jos boljih konzolaskih... :wink:
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Ima jedna stvar koja nije uzeta u obzir a to je da su do sad konzole bile neupotrbljive za First Person Shooter igre. kad pogledamo razvoj graficke industrije svako testiranje se izvodi na FPS-igrama. Uzimaju najvise poligona, najvise sistemskih resursa, izgledaju najljepse. To PS nije bio u stanju da izvede. Druga stvar konzola nije mogla da zamjeni PC u nijednom drugom smislu, nije imala HDD, nema tastaturu, nije imala pristup internetu, znaci bila je cisti gadget for fun! Prilikom kupovine PC-a za bilo koje potrebe pa cak i one osnovne, onaj koje dao za graficku 200 i vise maraka mogao se lijepo naigrati. Takodjer je mogao da ne lajem sta po netu skidat, slusat pjesme, pisat po wordu i rabit komp za sta hoce. To konzola nije mogla. PS3 nije jos izasao, a obecava sve to sto dosadasnje konzole nisu mogle. I to je lijepo i divno. Citam o prvim Bluray playerima, koliko imaju problema i bugova sa citanjem obicnih DVD-ova pa cak i HD sadrzaja na diskovima. Nemaju mogucnost za citanje obicnih CD-ova! Reko jel to neko budalu od nas pravi. Mene ne zanima sto PS 3 ce kostati 1000 maraka za sve sto nudi pa makar to u pocetku bilo i ne bugovito, zanima me cinjenica da ce jedna igra kostati preko 100 maraka kako sam rekao u proslom postu. Jel neko zaista misli da je to toliko zanemarljiva cinjenica. Nema te sile koja bi me natjrela da za igru dam 110, 120 maraka. Da je napisana u dx20, ne bih je kupio. Za 5 naslova mi treba 500 maraka!!!!!! Potrosacka korpa u junu za 4-eroclanu porodicu je bila 475 maraka. Prosjecna plata BIH gradjana je 500 maraka. Diplomirani inzinjeri rade za 700-800 maraka. U najbolju ruku!! Jel neko misli da je Sony lud sto daje takve high-end komponente za 600 dolara!! Znaju oni dobro kako ce lupat potrosace po glavama sa basnoslovnim cijenama igara. Jos da napomenem da ce za uzitak potpun trebati i jedan nativni HDTV od 5000 maraka pa nadalje. PS3 ce biti luksuz koji ce biti izvan ruke mnogima jako jako dugo vremena. Ljudi idite u teratane, trcite ganjajte loptu, kupujte zdravu hranu i suplemente gradite "tela" i rokajte koke po moru, kupujte motore i auta umjesto HDTV-ove i ebene konzole, ebite sponzije jer ih ima na svakom koraku, prozivite ovo malo mladosti jer kad nam bude 40 kajat cemo se sto smo igrali ebeni MGS4 ili CrySis sa 20. Umjesto sto gubimo vid za konzolama i ebenim monitorima zivimo. Puko sam jutros ne znam sta mi je, gledam ovaj moj komp i tako je sve beznacajno... ebo i PS3 i overclocking i grafulje, kratak je zivot za takva sranja.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    cijena igara ce se za nepunu godinu dana spustiti na nekih 20KM sto je solidna cijena. ako prorameri ne budu lijeni da isprogramiraju podrsku za misa i tastaturu u PS3 fps-ovima, onda ne vidim nikakvog razloga sto bi neko ulupao u SLI sistem da bi igrao fps igre. da ne govorim o "raznovrsnosti" igara na pc-u. ali nebitno to je za drugu temu...
    btw PS3 je jedini BluRay uredjaj koji cita i cd-ove pored bluray, dvd, dvda, sacd diskova...