7600GS vs. 8500GT

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Ninja, Dec 4, 2007.

  1. Ninja

    Ninja Komšija

    Surfam već 2-3 sata u potrazi za korisnim informacijama, ali slabo šta ima za ove slabije kartice. Kompjuter mi ne služi za igranje, jedino možda da budem igrao neki UT ponekad (možda i ovaj novi ako mogne).

    Suzio sam opcije na sljedeće kartice:

    ASUS PCIeX EN7600GS Silent/HTD/512MB 2xVGA+HDTV/DVI
    http://www.asus.com/products.aspx?modelmenu=2&model=1090&l1=2&l2=6&l3=271&l4=0

    Club3D 512 Mb, PCIex, GeForce EN8500GT Silent, Retail
    http://www.club3d.nl/index.php/products/graphics/item/264

    Ili ipak da uzmem 50 maraka jeftiniju 7300GT?
    http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=6&l3=266&l4=0&model=1193&modelmenu=2


    Ostatak kompjutera će biti:

    Asus P5K
    Core2Duo E6750
    4 GiB DDR2 na 800 MHz (Samsung ili Kingston Value Series, mogla bi neka preporuka i za ovo, hhh)
    Itd, ostalo nije toliko bitno.


    P.S. Ako mi niko ništa ne preporuči sutra do 15 sati, uzeću ofrlje.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Od te dvije 7600GS. Ali pogledaj model sa 256MB memorije, obzirom da te kartice ne mogu iskoristit niti 128MB kako treba. 256MB model ce te sigurno nesto manje izac.
     
  3. Ninja

    Ninja Komšija

    Problem je što nema toga. Slaba ponuda u ovoj Tuzli. A čini mi se da će ipak biti 7300GT, izgleda da razlika u snazi i ne vrijedi baš 50 KM.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa moze, 7300GT nije puno sporija od 7600GS ;) Eto ti odmah 50KM vise za maticnu.
     
  5. Ninja

    Ninja Komšija

    Kupih ovu 7300GT. Za mene više nego dovoljno. Nisam navikao na ovoliko brz kompjuter.
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kad već ima ova tema.... zanima me nešto. ova moja asus 7300gt silent ima 400mhz gpu, 256ddr2 na 800mhz. isto to ima i asusova 7600gs, potpuno iste frekvencije gpu i memorije. jesu li isto brze, odnosno ako je ova 7600gs brža, koliko je brža? ako dobro razumijem, ne bi trebala biti puno brža, s obzirom da obe koriste g73 i još imaju iste frekvencije gpu i memorije. neko pojašnjenje?
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    :lol: koje ti je to pitanje po redu? Ne bi vjerovao sta se sve moze naci na internetu.

    7600GS je opet brza od tvoje za cca 10%, jer ima dodatnih 4 pixel shader jedinice koje su kod tebe iskljucene. I ne, ne mozes ih ukljucit, ako je to trebalo bit tvoje iduce pitanje. :lol:
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    e ne, to nije trebalo biti moje iduće pitanje, vrlo dobro znam da se to ne može. :wink: moje iduće pitanje bi glasilo: koliko se tih 10% razlike "osjeti" u igrama?
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Oko 10% otpriike.
     
  10. Looney

    Looney Komšija

    Oplaka :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    hajmo sad ozbiljno... nešto me fakat brine. otkako sam je ugradio, onaj nvidia control panel mi pokazuje da mi je temperatura evo ovako dok surfam netom 64-65 stepeni. dok sam imao onu evginu sa coolerom, nikad mi nije prešla temperatura 54-55. jeli ovo normalno za ove sa pasivnim hlađenjem ili je neki problem kod mene?
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Normala.
    Ako imas bilo kakav vent stavi da puse po hladnjaku.
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kao misliš "normala"? jel ok što je temperatura za 10 stepeni viša nego kod one evgine sa aktivnim coolerom ili nije ok?
     
  14. nFare

    nFare Komšija

    hoce li te sta utjesit ako ti kazem da je moja 7600 gs silent isla na 100 c u loadu i oko 80 na surfanju :smt006
    Jedini problem je bio sto su mi se malo noge znojile od vrelog kucista :mrgreen:
    Stavi nekakav vent rekao sam ti ako ne mozes mirno spavat.
    Edit: 10C+ u odnosu na onu sa aktivnim je sasvim ok.
     
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ma ok... ali gle ovo. onaj graf u nvidia control panelu za praćenje temperature ima tri boje, zelenu (koja pokriva normalne temperature rada), žutu i crvenu. e ta žuta počinje na 75 stepeni, a ja kad sam provjerio temperaturu poslije igranja company of heroes nekih 10tak minuta, otišla je na 70 stepeni. i kako da se ne brinem, kad žuti dio grafa počinje na 75.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ubaci jedan-dva venta u komp ako se brines i gotovo...
     
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pitanje prvo je da li (objektivno) imam razloga za brigu ili ne? pitanje drugo je gdje bi ih stavio unutar kučišta, kod mene je foxconn mini tower.
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Kod mene je hladnija od 70°C samo kad istom upalim kompjuter.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    ma looooooooooool :)

    daj brate smiri se, ulje i meso poskupilo a tebe brine žuta skala :D :D
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Nabaci 12cm vent na nju i uzivaj u 20-30 C manjoj temperaturi (tako je meni bilo na EVGA 7600GS pasivna) i smiri se vise :?