1. Raptor

    Raptor Aktivista

    Ne znam, moguce je i to sto kazes. Ali mark za mene ostaje izlizan pojam
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    Iskreno nikakvu razliku ja ne vidim izmedju 7800GTX i 7950GT, i jedna i druga deru sve igre na 1680*1050 rezoluciji sa 4AA+8AF, fps nisam gledao koliki je al sa framerate-om koje izbacuju svaki naslov je vise nego igriv, jedino je dobro sto je pasivno hladjena pa nemma skoro nikave buke iako je malo toplija od aktivno hladjene 7800GTX ali nista strasno. Poklonjenom konju se ne gleda u zube :)

    A sto se tice 8600GT pa prije koliko sam govorio da treba cijelu 8 seriju zaobic, pa samo je pitanje vremena kad ce podbacit iste u DX10 naslovima.
    Sto se cijena tice, cijene ce u 90% slucajeva/vremena uvjek biti iste za svaku novu generaciju grafickih kartica, milja za high-end, 300 do 500 kmica za srednji segment i od 100 do 250 km low end.
    Sad je samo pitanje ko hoce da ceka pola ili godinu dana na novu generaciju grafulja...a to je odavno izlizana tematika.
     
  3. Raptor

    Raptor Aktivista

    Ma koga briga za DX10 igre, i nema ih, niti ce biti sta uskoro... Samo da je igrivost na DX9 u granicama. Ima dosta toga sto nisam mogao odigrati... Treba mi sta dobro jace od X600PRO (X1950PRO, 79XX, ili 86XX) ... ne bih spamao vise. Hvala na info...
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Ova 8600 GTS mi zapala za oko mamu li joj :wink:
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam iskreno razocaran. Shebase mi koncepciju sa 128binom sabirnicom.
     
  6. Raptor

    Raptor Aktivista

    I ja ne kontam zasto nisu ubacili 256bitnu, ako su high-end 320/384bitne, pa barem opet nekakav frljav broj poput 192/224. Mozda i cuvaju za "9600" seriju, izgleda da trenutno nema potrebe za tim...
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma to je. Ja sam se nadao makar 192-bitnoj, ko fol pola od 384. U biti oni ganjaju sto jeftiniji PCB, i radije ce placat skuplju memu na 2GHz nego radit kompleksniji PCB koji bi podrzao 192 ili 256-bitnu memu...
    To je nevidijin recept za mainstream jos od 6600GT...
     
  8. Raptor

    Raptor Aktivista

    Recept koji se, uz sve kritike, dobro pokazao. 66GT i 76GT su bili hitovi. Ali ovaj DX10 *ebe sve u pojam
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma imao sam neke planove u glavi. Prvo sam racunao na 256bitnu 8600U, pa je nema. Pa sam onda racunao sa 8600 gts, sa cijenom ispod 500KM i 256 bitnom sabirnicom. Tako bi bio rahat jednu godinu, pa mozda i vise. Ovako sad nema bas izbora osim cekati odgovor iz atija.

    Druga alternativa bi bila cekati da malo padnu cijene 8800gts 320MB, osim ako je ne povuku sa trzista kad dodje ova 8600 serija.
     
  10. Raptor

    Raptor Aktivista

    mozda podognu malo brojke prije devetke. (npr 87XXili 89XX)

    Ali stvarno, ova ultra bi jako dobro dosla
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma 7600GT je drek od grafe. Ne moze tjerat nit iole vise rezolucije niti AA/AF. Napravljena da vrti igre na 1024x768 i bez ikakvih eye-candy postavki. OK, nekima je to dovoljno.
    Otkako je izasla 7900GS, skuplja je sitnih 40-50KM nego 7600GT, a blago clocknuta je duplo brza. Kao nekad 6800GS, malo skuplja od 6600GT a duplo brza.
    Samo da ATI u svom stilu izda nesto poput onog sto je danas X1950Pro i eto jos bolje Nvidije. (tipa 6800GS, 7900GS)

    Posto i sam uskoro kupujem novu grafu, 8600GTS cu razmotrit samo ako bude jeftinija od 400KM i znacajno brza od 7900GS. Potonja lijepo gura 1280x1024(tj. 1440x900) sa lijepim detaljima i AA+AF. Kud ces vise.
     
  12. Raptor

    Raptor Aktivista

    Svak svog konja hvali, pa i 7600GT :wink: U svoje vrijeme nije bila smece kao ni 6600GT.

    6800GS/7900GS i sl. su cisti marketinski protiv-udari... Uzmi 8600GTS, za par mjeseci, eto ti 8800GS. Uzmi 8800GS, eto ti pred vratima 9600GTS, uzmi nju, ceka te 9800GS itd itd, pa na kraju nista ni uzeti. (naravno kao odgovor na konkurenciju)

    Ne moze se sve imati za 400KM. Pljuni 700-800KM i vrtit ce sta zelis na "candy-eye" (optimisticne 2 godine, pa opet na novo). Nije to to, mainstream dominira trzistem, pa kako god okrenes. Ni jedna ne prelazi niti ce prelaziti 500KM

    Sto se tice cuvene X1950PRO, odlicna karta, nema sumnje...Samo mozes na datumu postova nekih clanova odrediti koliko dugo je kome bila u kompu. Ni 4 mjeseca nije proslo, vec ljudi lagano prodavaju...
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    @raptor nije prodavaju nego prodaju ;) al eto...


    nego mainstream mainstream-a :D je uvijek meni najbolji i to je ulozeno/dobiveno najbolji odnos.... dugo sam dumao koju graficku da kupim i na kraju sam skontao da je 7600GS najbolja posto nisam "gejmer" i nemam neke pretjerane zahtjeve za grafikom i cand eye detaljima glupo mi se sad izvaliti 500+KM za graficku koja ce za pola godine biti bezveze (gledajuci ono sta sam kupio koliko je sa ta i ta bolja ovo ono..)

    u glavnom najskuplje nije uvijek i najbolje, osim ako nije mercedes ;)
     
  14. Raptor

    Raptor Aktivista

    Ma gledas fino frame/money odnos... Ima na netu raznih tabela, kao mala olaksica. Ali ipak svako za sebe odlucuje.

    Meni je sasvim bitno da uzivam u max detaljima. Ali je razlika u tome sto se ne "stidim" odigrati malo stariju igru... Tako da grafa do 300KM moze itekako trajati.

    5900XT ti je pretpostavljam trajala, onda ne sumnjam da ce i 7600GS
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma ona je zuca bila ovo sam uzeo cisto radi promjene...druga generacija poslije moje sljdeca je vjerovatno 9xx serije ;)
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sam da se i ja tuspasim ....kompletna serija 8xxx ce izgleda biti smeche na kvadrat.
    Sto se tice grafe sad uzet neku nv 79xx ili ati 19xx i zdravo,jace znacajno ne postoji,a i da postoji nema teorije da se iskoristi.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ali ako je ta 8600 brza od 7900GS il x1950Pro, a bude u njihovom cjenovnom rangu, onda je po mom misljenu pametnije nju uzet, ne zbog Dx10 neg cisto zbog njene brzine u postojecim igrama. :roll:
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    8600GT sigurno nece bit brza jer ima jednostavno presporu memu, a 8600GTS ce sigurno bit skuplja. Tko zna, mozda zbilja GTS bude brza od 7900GS i u rangu sa 7950GT.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma treba sacekat prave benchmarke pa ce nam sve biti jasno, zasad mozemo jedino grah bacat i nagadat :D
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator