8800GTX problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by MAJESTIC^^, Aug 6, 2009.

  1. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nista to, multimetar u ruke i izmjerit napon :D
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ok onda moze ovako. Ubaci 3870 u komp pa vidi napon na +12V, pa onda ubaci 8800gtx pa vidi. Pa nam daj te vrijednosti :D
     
  3. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    11.65V na 12V to sto ti trazis! je li to u redu?
    ja mislim da jest...
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uuuuu to je malo! I to u idle? U loadu ima da spadne na 11,2V. Vrlo vjerovatno da je do napajanja. Ako ikako mozes posudi od nekog kvalitetnije napajanje pa isprobaj karicu.

    EDIT: Evo gledam 3870 u loadu vuce ko 8800gtx u idle, a opet gtx u loadu gotovo duplo vise od 3870 u loadu :)http://www.xbitlabs.com/articles/video/ ... html#sect0

    EDIT2: Ako imas 2 raila na 12V probaj ubosti dodatno napajanje za karticu na drugi rail pa vidi kakav je onda napon i uopste stanje sa karticom.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To sto softverski pise nikako ne mora biti tacno (mada je napojna stvarno upitna). Sto se tice temperatura (u idle-u), dosta zavisi od kucista. Evo moj primjer (fan je na 30% a default je 40% ;) ):
    [​IMG]
     
  6. Moncho

    Moncho Komšija

    Interesatno bas gledam, nesto sam ovim dana cesto reinstaliro drivere, i vidi vraga driveri 19x.xx (31C) verzije pokazuju oko 9 C nizu idlu temp od 18x.xx (40C) verzije drivera.

    edit :)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mislis 9C visu? :D

    Fakat cudno, tu ne smije biti oscilacija.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Pisalo je u release notes-u 19x verzije da su nešto čačkali sa potrošnjom. Možda je do toga.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kod mene nema promjena, pogotovo ne 10C...
    Kada je vani bilo hladnije, na defaultu je bilo 40C idle.
     
  10. X-Factor

    X-Factor Komšija

    U driverima 190.xx u nVIDIA control panelu su dodali power management, tako da imas selekciju Adaptive ili Maximum performance. Ali se raja zali na stalne oscilacije u frekvencijama kartice i u idle modu, te da ne dolazi do downclocka prilikom izlaska iz neke 3D aplikacie. Ako ti kartica prije nije obarala frekvencije u idle rezimu, moguce da sa ovim driverima imas pad temperature. Najbolje je snimi 185.85 ili 186.18 drivere, ako ne bude u redu, vrati karticu pod hitno.
     
  11. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    sada je sve u redu... xpsp3 sa starijim driverima malo... forceware169.21 kao navedeno gore..
    sve pici ko looodo, nema nigdje ni jedne greske... igram crysis, prototype, burnout, tomb raider sve bez problema... temp su oko 60 na max loadu ne prelaze preko 75 nikada... et rijesio problem, kartica je sasvim u redu... ;)
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

    Kartica mora raditi sa svim driverima i svim OS ovima. Ti nisi rijesio problem, vrati ce se on, opet govorim iz iskustva, ova posljednja gtx 280 radi 4 dana ko flak bez ijednog problema, da bi se nakon peti dan sva zblesirala... a sve je krenulo nevinim blesiranjem kartice kada udjem u igru, pa do ne mogucnosti uopce paljenja 3D moda kartice i slicno...
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nije bitan uzrok samo saniranje stete...

    Nista bez bolje napojne, nesto ce ti kad-tad riknuti ako su ti takve vrijednosti 12V grane...
     
  14. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    uzimam napojnu obavezno, svakako sto prije, pa mislim da bi time mogao produzit vijek trajanja...
    po vasem onda ni jedna karta nevalja, ako napojna nema 1000W i ako nije sve na svom mjestu... one se i prave da imaju neku gresku kako bi nove se kupovale... jbg.-a pare su tu samo u pitanju nista vise... ali eto vi vise znate, za sada radi i to mi je drago, i to su cinjenice a licno cu postat NEW TOPIC kada karta se buude pokvarila pa da vidimo koliko ste u pravu sa svim svojim egzibicijama... ja kazem kako jeste, ne znam sto vi kupujete te novije a opet greske imaju, ne valja ovo ne valja ono:S?
    Ipak hvala na svemu!Pozz
     
  15. Moncho

    Moncho Komšija

    Kakve crne greske ti sada pominjes dude :), malo si zabrijao u krivu stranu dude :), nego govorim ti iz iskustva sta mi karte rade kada im se pocne priblizavati kraj, zato i jesam napisao. Ima sam jednu koja je upravo pocela ono sto i tvoja da radim, cak sta vishe hurma ju je imao u rukama i znao je sta se na kraju desilo karti...

    Elem, svaki se produkt testira da moze raditi ispravno odredjene stvari u odredjenim uslovima odredjeni broj sati/godina/dana. Produkt se ne testira da li je ispravan 100% ili ne.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    hoces da kazes da nvidia/ati namjerno prave felericne grafe da bi ti svako malo uzimao novu? :lol: U sestrinom kompu jos uvijek nVidia TNT2 M64, vrti emulator za Nintendo 64 ko' i prvog dana, a skontaj koliko je grafa stara.
     
  17. GW

    GW Moderator

    Ti se još raspravljaš sa njim. :D
    Vidiš da pojma nema.
     
  18. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    A jos mu je drug slozio, taj ti je drug pravi drug... :D
     
  19. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    evo uzeo sam OCZ STEALTH X STREAM 500W napojnu i naponi su mi sljedeci:

    Voltage Values
    CPU Core 1.31 V
    +3.3 V 3.23 V
    +5 V 4.95 V
    +12 V 11.97 V
    +5 V Standby 4.95 V
    VBAT Battery 3.07 V

    je li ovo bolje od prijasnjeg?

    prije je bilo

    +3.3V 3.07V
    +5V 4.5V
    +12V 12.45V
    ...
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator