Abit i nVidia .. no more

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Esh, Jan 9, 2004.

  1. Esh

    Esh HWB

    Zelio sam dodati samo jos par komentara na ovu svoju vijest. Iako nije bilo nikavog press release-a od strane spomenutih kompanija, cini se da je do prekida odnosa zaista doslo.

    Mnogi su skocili i rekli da je prekid odnosa uzrokovan Abit-ovim potpisivanjem ugovora sa ATi-jem o proizvodnji "Powered by ATi Graphics" kartica, no prema navodima iz nVidia-e, "stvar" je malo dublja i seze za probleme sa managmentom i financijama kod Abit-a.

    Vjerujem da ce se mnogi sloziti da je Abit trenutno najbolji proizvodjac maticnih ploca, a prave rezultate prekida odnosa sa nVidia-om cemo vidjeti tek mozda kroz godinu ili dvije, posto nForce 3 tj. citava K8 platforma i dalje malo kaska zbog softverske podrske.

    Malo off topic, ali bojim se (i na zalost) da ce x86-64 arhitektura postati standard tek kada i Intel izda svoj desktop 64bitni CPU, jer je evidentno da Microsoft i jos neki softverski giganti "odugovlace" sa podrskom zbog uske saradnje sa Intel-om.

    Volio bih da cujem i vasa misljenja na ovu temu.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    kao prvo žalosno je da se abit, kao vrlo cijenjeni i hvaljeni proizvođač hardvera, povlači sa tržišta namijenjenog amd-u... pod amd podrazumijevam nforce2 i 3, jer via i sis nisu baš neka značajna konkurencija, bar po meni. vrijeme (i službeni press release) će reći svoje u vezi ovog raskida...

    a u vezi 64-bitnih procesora... bolje reći 64-bitnih aplikacija... istina je da intel drži velike softvereske kompanije "za jaja", ali mu narod i dalje daje (pre)velik novac za njihove proizvode (cpu i chipset/matične). puno ljudi se nagutalo magle i vjeruju da su intelovi proivodi mnogo bolji od amd-ovih. pa makar bili i slabiji performansama, dao bih ponovno novac za amd jer je ipak "pokazao zube" sa athlonom 64 i pretekao intel.

    da je micro$oftu u interesu zgrabiti pravu paru na 64-bitnom windozeu ne bi se to toliko dugo čekalo... ovako očekujemo izlazak paralelno sa 64-bitnim intelovim cpu-om... +/- mjesec dana... da ne bude očito :)
     
  3. Xan

    Xan Aktivista

    mudro zboriš sysse ( :D ), ali ja mislim da će Microsoft više zaraditi ako pričeka da izađu Intelovi procesori i paralelno sa njima novi Windowsi jer kad se to dvoje skombinira sigurno će nastati 64-bitomanija i oboje će mnogo više zaraditi nego što bi zaradili u normalnim uvijetima...
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    to stoji, ali da je m$ izdao 64-bitne windowse kad su tek počeli stizati inžinjerski primjerci athlona 64, to bi sve preokrenulo... i nezavisni proizvođači softvera bi podilazili 64-bitnom (windows) okruženju i sukladno tome 64-bitne aplikacije bi zakucale na vrata nas "malih" korisnika. ovako već postoji linux sa nekim svojim 64-bit rješenjima (ako se ne varam) i tu se gubi dio tržišta, a oni koji ne koriste linux distribucije ni neće vidjeti tu tehnologiju na djelu sve dok m$ ne krene sa svojim rješenjima. ali eto radi suradnje intela i m$-a 64-bitni procesori (prvenstveno na athlon mislim) postoje već duže vrijeme, a broj aplikacija koje iskorištavaju sav njegov potencijal se može nabrojati na prste jedne ruke.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    da je amd usao u deal sa microsoftom za cpu xbox2 konzole ovaj problem ne bi postojao.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    da, intel bi malo progutao govana onda, a mi bi dobili 64-bitne windoze na vrijeme.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    upravo, moram priznati da kada sam saznao da je ms "otkacio" intel-a da nisam ni pomisljao da bi slijedeci partner mogao biti ibm, no..

    strpimo se do ljeta, ili tako nesto.
     
  8. Xan

    Xan Aktivista

    nisam ni ja očekivao, ali kad pogledaš to im je bilo puno pametnije...
    sa AMD-om nikad neznaš šta će bit, a IBM je ipak IBM... :)
     
  9. Esh

    Esh HWB

    ne bih se slozio s tim xan, jer (trenutno) kada su procesori u pitanju evidentno je da amd "gura" tehnologiju naprijed, a da intel stagnira sa inovacijama te na izvjestan nacin "koci" napredak..

    najbolji primjer toga je sramotni p4 ee cpu gdje je intel promjenio ime xeon procesora i bacio ga na desktop trziste.
     
  10. Xan

    Xan Aktivista

    ma ne kažem ja da AMD nije TRENUTNO najbolji na tržištu procesora, ali je IBM ipak tvrtka od pouzdanja i kad joj daš neki projekt da napravi on će to sigurno i napraviti, a pogledaj malo di je AMD bio prije par godina...
    sigurno je da se AMD nemože mjeriti sa velikim IBM-om...
     
  11. Esh

    Esh HWB

    shvatam ja sta ti hoces da kazes, renome / reputacija itd. no, jedan banalan primjer, sta bi ono sa ibm-om kad napravi par losih serija hard diskova?
    odmah su "ispali" sa trzista..

    a sad kad bi razmisljali po kljucu "ibm je ibm, pogledaj im prihode i sl." bilo bi isto kao sto, na zalost, newbies govori za intel procesore..

    pravi razlog izbora ibm-a kao proizvodjaca procesora je to sto su vec napravili jedan veoma kvalitetan za nintendo (gamecube) te napredan tehnoloski proces (manje zagrijavanja, vece frekvencije, 90nm), a iz istog razloga se i via odlucila za ibm.

    dakle, renome tu i ne igra veliku ulogu, bitna je ponuda i konkurentnost.
     
  12. Xan

    Xan Aktivista

    potpuno si u pravu :wink: