ACER ili ASUS?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Eustace, Apr 10, 2006.

  1. Eustace

    Eustace Aktivista

    Koji od ova dva laptopa je bolji izbor pri kupovini:

    ASUS 9000T ili Acer Travel Mate 2413

    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=31&cid=9423

    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=31&cid=9182

    Oba kostaju 1500 KM. E sad, acer ima 256MB DDR2, dok ASUS ima 512MB DDR333. Buduci da se radi o ne bas superiornim racunarima, mislim da neki gubitak na DDR2 i nije osjetan, tako da je po meni bolji ASUS.
    S tim da ACER ima Intel® 910GML chipset chipset, a ASUS Intel855, moze li mi neko pojasniti prednosti ovog sto ima ACER? I jos jedna stvar, integrisana graficka kod ACERA podrzava do 128 MB shared memorije, i DX9 je kompatibilna, a kakva je kod ASUS-a?

    S druge strane ASUS ima card reader, i malo brzi CPU.

    I zasto ne mogu naci ovaj asus model na asus.com?!
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    vidi kojem baterija traje duze i onako ti ne treba za igre :D i ja bi uzeo asusa :D
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    jel možeš neki drugi brand uzet u obzir?

    iskreno od ovih ne bih ni jedan uzeo.
     
  4. Eustace

    Eustace Aktivista

    pa ne bas, ostali modeli su dosta skuplji, a meni ne trebaju bas vrhunske performanse, necu igrat igre na njemu.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    hm... pa za 1500km mislim da možeš do nekog entry ibm-a naletit.

    računaj da je i to već puno para, a ako uzmeš poluproizvod tipa acer/asus i to još za malo para, onda nisi napravio smart buy :wink:

    nije sad da ti trubim tu "e to ti ništa ne valja" i sl. kažem ti jer sam radio i na 2 i 3 x skupljim modelima pa to još uvijek nije nešto što bi poželio doma, ovo mogu mislit kako je sklepano.
     
  6. Eustace

    Eustace Aktivista

    ma ja imam jaku desktop masinu

    ABIT AN8-Ultra
    ATHLON 64 3500+
    1GB RAM (2x512 DDR400 Kingston)
    WD 120GB SATA300
    DVD-RW, DVD-R
    ASUS X700 128MB
    ASU TV-FM Tuner
    19" LCD 8ms...

    a laptop mi vise treba za fax, i slicno.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    ne pričam ja tu o snazi :wink:

    svejedno jel za fax ili bilo šta drugo... jel želiš totalno neoklopljen ekran i tipke koje ispadaju (acer) ili mrtve diskove i sl. umirajuće dijelove (asus)?

    shvaćaš sad :wink:
     
  8. Eustace

    Eustace Aktivista

    eh, pa nije bas tako crno...

    asus je dobra firma, mozda im se desilo par pehova...
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ovdje samo i samo skupo može proći. Mislim na ovom forumu.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    ja ti dobrnonamjerno kažem da ne gledaš to jer znam koliko sam ih na popravku u zadnjih tjedan-dva imao.

    @bice... misliš da je skuplje kupit jeftin lap i tjerat ga po servisima, gubit vrijeme (vrijeme=novac), nego za par-100km više uzet pravu stvar?
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Syss probao sam ove novije modele Asusa, šibaju Acera za dva koplja, plus ne zali se narod.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    previše mi se vratilo da bi rekao dobru riječ za njih + ekrane redovno dere toshiba istog cijenovnog ranga... tastature su isto dosta loše - za niži rang cijena pričam.
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    To stoji, znam, ali nije uvijek tako. Ako je jeftinije ne znači da će kratko trajati, može isto samo sporije raditi, a ako je korisnik pažljiv neće dopustiti kvar (fizički, pa hajde i softverski).

    Matsonic je bio najjeftiniji i najsporiji, ali nijedan nije završio na servisu, barem ne tamo gdje sam radio. Poslije toga sam čitao iste komentare i po časopisima.

    Ali to nije uvijek slučaj, ali samo navodim primjer. Hoću da kažem da tih par 100 KM su možda i problem. I da se mene tiče uzimao bi najskuplje. Ali.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    matsonic 100km, lap 2000km :wink:
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Za 1500 se može nabaviti funkcionalan laptop koji će dugo trajati pažljivom upotrebom. Ali laptop od 2000 je bolji. Tačka.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    1500km ~ 5500kn ako se ne varam... za te novce nabaviš bez problema ibm r50e sa free dos-om i dodaš još jedno 200kn za 256mb rama. talkin' about best buy...
     
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Upravo. Doduše ima se ovdje nabaviti Acer za oko 1300 sa PDV, dođe sa nekim Linuxom.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    ma acer vs ibm mi zvuči kao turbocharged yugo vs tenk :wink:
     
  19. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    ja bi za po gradu radje yugu nego tenk :smt001
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    tenk manje troši i najjači si u komšiluku... no dosta ot-a :wink: