ADSL Router 2/2+ kako istovremeno spojiti na 2 racunara ???

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by elvismalezic, Feb 8, 2009.

  1. elvismalezic

    elvismalezic Novi član

    Pozdrav forum strucnjacima, nisam neki strucnjak za networking,
    pa me zanima kako najjednostavnije postaviti konekciju 2 racunara na a 1 ADSL 2/2 + router.
    Mrezni kablovi skopcani na obadva racunara preko routera, ali mi stalno pravi problem konektovanje itd, pa moram stalno restartovati router ili racunar...???

    Elvis,

    LP...
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ne kontam.
    Samo napravi routed konekciju na routeru...
    ukucas username i pass od ISP-a u postavke routera.
    Ukopcaj kablove i to je to.
     
  3. Moncho

    Moncho Komšija

    ili ako oces odovjene konekcije, prebaci ruter u bridge mode i na svakom kompu napravi konekcije iz win i to je to.
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako bihnet to dozoljava.... :)
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ne samo da dozvoljava, nego i preporučuje. Ako se ovdje radi o onom paradigm smeću, onda je i moja preporuka bridged mod.
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    GW...ne mozes u svakom gradu uspostaviti 2 PPPOE konekcije.
    U mom gradu nije dozvoljeno.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Pretpostavih da živi u Sarajevu. :oops:
     
  8. elvismalezic

    elvismalezic Novi član

    Nisam iz Sarajeva ali ovo vase objasnjenje Vama je znam, vrlo jednostavno, a meni bas i nije toliko pomoglo Vase tehnicko-networking nadmetanje kolege...opet sta da radim, sve skopcano ali stalno imam ili konflikt IP adrese ili error 678, remote computer not responding, kad ugasim jednu vezu na jednom racunaru, opet se namucim da je uspostavimn na drugom racunaru...???!!!

    LP...
     
  9. apdejt

    apdejt Overclocker

    Eh ovako ja cu pokusati malo da te uputim.

    1.)
    Da li si konfigurisao IP adrese u TCP/IP znaci na jednom bi trebaja biti
    192.168.0.nesto (npr. 1)
    a na drugom
    192.168.0.nesto drugo (npr. 2)

    2.)
    Getaway je podesava u zavisnosti od modema ja se sjecam za onaj stariji speedtouch da je bilo nesto kao
    10.0.0.138, ili telindus 192.168.1.1 (za ove getaway-e nisam 100% siguran nesjecam se)

    3.)
    Primarni DNS:
    195.222.32.10
    sekundarni DNS:
    195.222.32.20

    Ajd probaj ovako nesto pa javi kakva je situacija, procitaj jos malo po bihnetovom forumu trebalo bi da ima stvari oko ovoga, ja pristupam isto preko dva compa (1 x LAN + 1 x WLAN) sa ovakvim postavkama u bridge modu i vec dugo radi bez problema.
     
  10. Moncho

    Moncho Komšija

    Ja imam taj modem i kod mene out of box sve radi ko flak!
     
  11. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pa da....spojiti i u postavkama mrežnih karti staviti da automatski postavi IP adresu.
    To bi trebalo fercati...ako ne onda uraditi ovo sto je apdejt rekao..
     
  12. pinci

    pinci Novi član

    malo više objasni šta si sve uradio i pokušavao na računaru, malo si konfuzan
     
  13. elvismalezic

    elvismalezic Novi član

    Obadva racunara u Local Area Connection su na automatskoj IP adresi, ali samo jedan se konektuje a drugi kaže error 678...???!!!
    Obadva su na routeru fino povezana ali opet mi problem, da ne treba sta rucno podesavati ?
    Molio bih Vas da mi objasnite ako moze korak po korak...

    Hvala, :x :smt003
     
  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    @ elvismalezic, tebi ukoliko javlja konflikt IP adrese ovo obavezno probaj (mada trebalo bi raditi i po automatici kako kolege iznad kazu),

    Ovo se odnosi na Win XP, a za vistu cini mi se treba otici
    control panel/network connections/pa neki protokol koji sadrzi u sebi broj 4 a ne onaj sa brojem 6
    (ne sjecam se a nema vistu ispred sebe neka me neko ispravi ako nisam u pravu)


    prvi comp

    start/network connections
    desni klik misa/Local Area Connection/propertis
    dvoklik/internet protocol TCP/IP
    ukljuciti Use the following IP adress i ukucati
    IP adress 192.168.0.nesto (npr. 1)
    subnet mask 255.0.0.0 ili 255.255.255.0 (nisam siguran ovo se uglavnom automatski dodjeli pritiskom tipke TAB)
    Default geteway 10.0.0.138 ili 192.168.1.1 (ili pogledaj u papirima koje si dobio uz modem za geteway ovo se razlikuje od modema do modema)
    Preferred DNS server 195.222.32.10
    Alternate DNS server 195.222.32.20

    drugi comp

    start/network connections
    desni klik misa/Local Area Connection/propertis
    dvoklik/internet protocol TCP/IP
    ukljuciti Use the following IP adress i ukucati
    IP adress 192.168.0.nesto da se razlikuje od prvog comp. (npr. 2)
    subnet mask 255.0.0.0 ili 255.255.255.0 (nisam siguran ovo se uglavnom automatski dodjeli pritiskom tipke TAB)
    Default geteway 10.0.0.138 ili 192.168.1.1 (ili pogledaj u papirima koje si dobio uz modem za geteway ovo se razlikuje od modema do modema)
    Preferred DNS server 195.222.32.10
    Alternate DNS server 195.222.32.20

    u bridge modu modemu pristupas tako sto ukucas njegovu IP adresu u browseru, koj bi trebala pisati u knjizici samog modema.
    Moj savjet ti je da probas ovo prije sljedeceg pitanja, posto si imao ovo isto objasnjeno sa malo manje detalja par postova iznad.
    EDIT: ej ja se sad sjeti de nam uhvati koji SS postavki LAN-a, a i postavki modema u browseru, da se ne vrtimo u krug
     
  15. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pa eto ti odgovora...
    Nisi u sarajevu i ne mozes napraviti 2 PPPOE konekcije u isto vrijeme.
    Rješenje: Napraviti "routed" konekciju na routeru.

    Kod tog Paradigm routera je najlakše postaviti routed konekciju tako sto ces uci u postavke routera (192.168.1.1) i kliknuti na "Setup Wizard" (cini mi se tako nekako)
    Nakon toga, odaberes zemlju BiH, i provajder bh telecom...
    Klikneš next, ukucas username i password koji koristis za konektovanje na internet.
    Snimiš postavke i router ce raditi u routed modu.
    Onda bi najvjerovanije oba računara trebala raditi bez problema...
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    lijep onaj 501 model, ovaj paradigm je ko dacia auta :) krs krseva, nedaj boze sta dirat unutra, odmah se sve poj---e :)
     
  17. apdejt

    apdejt Overclocker

    elvismalezic, mislim da ti je ReNNo, dao nesto sto bi prvo trebao probati, pa ak to padne u vodu probaj sa manuelnim postavkama IP adresa i malo se poigraj
     
  18. Moncho

    Moncho Komšija

    ReNNo,
    Druze nekima u Sarajevu nece htjeti raditi. Ako me pamcenje dobro sluzi, nesto sam pisao o tome. Naime, kod nekih usera, cak i ako su iz Sarajeva, ne mogu se napraviti simultane pppoe konekcije sa iste telefonske parice. Mora se nazvati support pa da ti to oni "ukljuce" i tada ce sve raditi. Vezano za ovo isto se prica da je moguce i u drugim gradovima lijepe nase Bosne i Hercegovine dobiti ovu 'blagodat' vishe simultanih konekcija. Samo treba nazvati bihnetovu podrsku i pitati da ukljuce.
     
  19. elvismalezic

    elvismalezic Novi član

    Evo upravo sam probao ići na Router-ov IP 192.168.1.1, ali ne mogu se konektovati na ovu adresu, vidim da svi na webu imaju isti problem
    i ne mogu ući u postavke routera ali ću sačekati možda je do nekog servera ili...?!

    Probat ću kasnije ući u router postavke pa ako ne uspijem ni tako, ići ću sa manualnim IP postavkama na obadva računara...kako ste i predložili kolege

    Unaprijed hvala majstori iz BiH...

    Javim se ako bude istih problema...

    :roll:
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018