All About AI (ChatGPT, DALL-E, Midjourney, Bard, FireFly...)

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Mar 25, 2023.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo je vec korisno, mozda bi Battlefield konacno mogao dobiti dobre mape. :)
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dakle fati se sine motike :)
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    "it will be sufficient to clearly formulate technical tasks in natural language" - ok, jos samo da rijesimo najveci problem poznat u programiranju jos od nastanka i necemo ni trebat programere.
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    davno dokazano da covjek ne razmislja algoritamski, sto se tice ovog AI digla se puno frka oko svega, ne tvrdim da je to lose i da nema napredka ali treba neko i taj AI napraviti,odrzavati, unaprijediti, nisam siguran da smo napravili nesto i da smo blizu toga sto moze samo zakljucivati i biti kreativno, mozda moze biti dobar izvodjac na osnovu onog sto mu opisemo ali da moze stvarati nove ideje to jok
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mislim da je artistima najgore, pogotovo concept artistim i slicno. Malo pratim ovaj midjourney i bas brzo to sve napreduje. Valja se prilagoditi svima kako god. Sto je mogla pet ljudi uraditi, sad uradi jedna. Jaran radi u bolnici na nekim prezentacijama godinama, sad mu AI pripremi 90% sadrzaja, on pregleda i to je to.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ChatGPT mi je dobar samo radi ovih corporative style template-a.
    Iskreno imam hrpu nekog kredita na Adobe-u ali lakse je dic hipotekarni kredit u BBI banci nego aktivirati neku free app u Adobe Admin consoli.
    Jel iko probao generisati neki picture tamo, valja li ista?
     
  8. p4ja

    p4ja Komšija

    ja se dizajnom bavim 12 godina, i kako su ova sranja izasla posao je dobro cucnuo.. moje se vise odnosi na midjorney i leonardo apps, gdje sam i sam prisiljen da koristim iste kako bi sustigao druge jer su me levati poceli uzimati lopatom, a ja kao satro hocu da ostanem originalan, i ispusim par klijenata.. elemnejse, nek nam je Bog na pomoci, jucer gledam unese lik par recenica iz nekog movie scripta i Ai scenu naprvi znaci telefon mi ispao iz ruku.. ne mogu ni zamislit kakva je ludnica kod likova koji zive od coda i slicno.. znaci sranje pravooo koje izgleda prejebeno dobro, znaci nasao sam radova pa to je da stanes i places kako dobro izgleda i sve to od samo par unesenih rijeci..
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Da, ali neko ko je dobar u svom poslu moći će u budućnosti uzeti više posla za sebe, jer će i dalje neko morati izmišljati stvari, trenirati taj AI da ispljucne rezultat koji baš želiš. Ali da, baš će se obrati, profitirat će hipertalentirani.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sve stoji, samo nemojte biti nokia nakon sto je predstavljen iphone :D
    Vidi se gdje to sve ide, ovo je pocetak, vec za 4-5god to ce strasno napredovati. Neka svi koji danas imaju posao isti zadrze, vec smo u ogromnim problemima jer nece biti novog posla, ti ljudi ce moci raditi sto je nekada moglo vise osoba. U nekim sektorima ce zamijeniti 1.5 osobu a u nekim 15.

    Uzmite prije 20god,nokia 6630, ispeglani symbian, pristupacan i pocetak masovne upotrebe smart telefona, a gdje smo danas... Ai ce za 20 bar duplo vise napredovati..
     
    Last edited: Mar 5, 2024
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Tesko je znati sta ce se izdesavati u par godina. Trendovi se u zadnjih 10 mjenjaju nenormalno.

    Ja nesto ne mislim da ce AI napraviti neku pometnju, vise da ce pomoci.

    Ljudi inace po defaultu bacaju na crnjaka.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Neki dan sam jaranu objasnjavao, kad su bili konji kovaci su ubijali posao sa potkivanjem, dosla auta, ovi ostali bez posla, ali su se neki presaltali na vrijeme u vulkanizere... Kroz historiju poslovi su nasatajali i nestajali, to je neki ciklus... Nasi roditelji nisu mogli zamisliti neke poslove kojima se mi danas bavimo...
     
    aNaToMiC ! likes this.
  13. p4ja

    p4ja Komšija

    Jest, ali ne u ovolikoj mjeri buraz, nije se prije ni priblizno zivjelo ovakvom brzinom tako da je i poredjenje suvisno sa nekim starim vremenom.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    E jebi ga, opet imas analogiju kad su dosla auta, pocelo se zivjeti nevjerovatno brze nego sa konjima, pa kad je telefon dosao i fax isto, pa internet... svako vrijeme je posebno...Ljudi ce se prilagoditi, neko lakse, nazalost neko teze, ali za generaciju max dvije, imat cemo poslove koji danas ne postoje, a mi cemo se sjecati poslova koji nasoj djeci nece biti jasni... Ja se sad slomih da objasnim svojoj kako smo zivjeli bez mobitela, kako nisam imao crtani kad god sam htio... njima koncept taj kompletno nije jasan, kako nemas 3000 jebenih kanala, kako imas samo ujutro i u 19 crtane...
     
    Decerto, zippoo, Neraa and 4 others like this.
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Tako i ja sestrinom malom govorio prije dok se gledalo na televiziji serija. Ako propustis epizodu, gotovo, propustio si vjerovatno zauvijek :D
     
  16. nivla

    nivla Komšija

    AI mi je juce dosta pomogao oko nekog preseravanja koje sam trebao napisati, prvo sam napisao svoj tekst pa mu zadao da prosiri isti,medjutim vidjelo se da to nije pisao covjek, pomoglo dosta ali da to bude smisleno ipak sam ostavio dobrih 4-5 sati da napisem neke 2 stranice teksta, pretpostavljam da bi mi samostalno trebalo jos takva 2 ciklusa da dodjem na isto
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni iskreno pomaze sa PS skriptama... Ne jebem se ja da ih pisem i ganjam kako da ih napisem, dam mu, testiram u nekom sandbox-u, ispravim ako sta fali i ide gas :)