All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. nivla

    nivla Komšija

    sto se ljetovanja tice, kad vidim apartman 220eur nocenje ili hotel 550/600eur nocenje na hrvatskoj obali, onda fino pogledam aranzmane u turskoj i za svoje pare ne mislim sta cu kuhat i kako cu se vozit
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I onda se guras sa rusima :D

    I jest najveca muka apartmana ganjati hranu, ko da si kod kuce, ko ostalih 355-360 dana.

    Nemas vise kuda ni otici, ili skupo ili guzva ili oboje, najradije ne bih isao vise nikako.
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    na godisnjem hocu da me sluze za 500eura po danu, hocu da se odmorim od svega
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Tebi treba porodičan auto, to su uglavnom neki karavani ili monovolumeni.
    Ako si Fordaš onda opet focus treće generacije ili cmax druge generacije. Od ostalih Touran druge generacije, Peugeot 3008 je jako lijepo auto, prostrano, pregledno i udobno. U svakom slučaju pokušaj izbjeći auto sa Turbo benzin motorima, ako ganjaš benzin neka bude atmosferski, dizeli su sad svi Turbo... Većina je sad sa manjim dizel motorima 1,5-1,6, ali za porodičan auto je to sasvim dovoljno, sve su to auta sa 70-90 kilovata koja ne troše mnogo goriva... A što se tiče preporuke za octaviu jedno je sigurno, teško ćeš naći neku koja nije prešla preko pola miliona, prednost joj je što ako se zajebeš uvijek je možeš prodati za iste novce jer je to roba koja se prodaje bez obzira ba stanje, zato i drže cijenu jer uvijek ima mušterija za octaviu bez obzira na stanje...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    A Corolla Verso? :D
     
  7. dams82

    dams82 Komšija

    I to je lijepo auto, ali što neko reče nije baš da ih ima mnogo i može biti problem za dijelove. Plus poprilično je staro, zadnja izašla 2009...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  8. kvaju

    kvaju Komšija

    Ma kolega ima tu, i za nekih 6k€ plus uvoz bi me koštalo, tip top je, mora je prodavati jer iduće godine u munichen mora euro 6-7 minimum nisam siguran. Nego neko mi reče Toyota održavanje skupo, kao Mercedes, pa sto ne uzmeš Mercedesa onda. U njega je 2009 godina, dolazi za 10ak dana, pa cu još jednom pogledati to auto isto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam za održavanje, ali isto tako ne znam da sad može biti drastično veće od drugih bremdova u klasi. Isto, nije baš da toyota nema, versa nema ali sigurno dijeli dijelove sa aurisom i drugim toyotama tih godina.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Da, dijeli dijelove motora, kočnice, dio ovjesa, ali npr razbiješ far I blatobran, blatobran majstor ispegla i ofarba, a far tražiš po bespućima auto otpada... Mislim ima toga, ali jest teže naći i bude skuplje... Crkne alternator neki japanski, pola majstora ne umije reparirati, dijelova slabo ima u trgovinama, zna auto zaglaviti danima dok se riješi kvar itd...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Verso tog godista je pravo udobno auto, a i vukla je kao luda. Mislim na taj 2.2 turbo dizel. Jedina mana je bila velika potrosnja ulja. Farove nismo razbijali pa ne znam za te dijelove, ali je redovan servis bio dosta skup.

    Kad smo kod tih zamjenskih dijelova, gledam puna Tuzla novih Hyundai i Kia suv-ova, daleko vise nego Tiguana npr. Tako da ce vremenom sigurno biti bolja situacija i po tom pitanju.
     
    dams82 likes this.
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Ja neki dan radio mali servis na verso 2,2 Dizel. Ulje sa svim filterima i uslugom je bilo možda koju marku preko 200...znači ništa strašno, ali i da je 500 mali servis to je jednom godišnje ili čak jednom u dvije godine ako neko baš malo vozi. Problemi dolaze kad rikne mjenjač pa ne pitaš pošto je nego ima li... Ili letva volana... Kočnice, ovjes remenje i ostalo ima u trgovinama sve... Ako bude sreće može se navozat uz samo redovno održavanje, ali treba biti spreman na sve... Hyundai i Kia su ok, ali i kod njij budu neke gluposti skupe. Za ceed prve generacije prskalica za pranje šajbe oko 50KM jedna, samo OE se može kupit. Precijenjeno... Za 2.0 crdi imaju čepovi plastični na deklu ventila gdje se zavrće viljuška injektora, taj mali čepić 55KM,a imaju 4,samo su tu da ulje ne izlazi van... Možeš kupit garnituru disk pločica za jedan mali čepić


    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Te plastične čepove vjerovatno može 3D printerom isprintati :)
     
    dams82 likes this.
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Meni u moje Corolle hatchback ništa ozbiljno nije riknulo niti je stala. Bobina jedna crkla davno, ali ni to nije je zaustavilo. Sada je ne vozam tako često, benzin 1.6 i 2002 godište nije neka sreća za ove cijene goriva i nešto se pojebalo, imam litar i pol veću potrošnju nego u periodu između 2013 i 2020 kada sam ošale imao prosjek oko 6.8 litara. Sad mi je od 8 do 8.5 litara.

    Bilo je i gore, ali se popravilo kada sam MAF senzor u septembru prošle godine zamijenio imao sam staru potrošnju zimi. Sad opet se vratih na osmicu. Testirao sam sa upaljenom i ugašenom klimom, nije to. :D Majstori uglavnom samo to spominju i svjećice. Ali nije ni to :D
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Svi ti sitni dijelovi se lako naruce sa ebay, pa nije 1980.
    Ja dihtung za mjenjač naručio za astru h jer ga ni ovlašteni nema a eto ima ih koliko hoćeš.

    Sad, bolje je definitivno ići na auto koje je često na cestama tu nema rasprave.

    I BTW zamjena ulja je zamjena ulja u svakog auta u pet deka, svakako niko to je radi u ovlaštenom sa autom starim gotovo 15god.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Mene je kod lokalnog servisera zamjena ulja koštala 70 KM. S filterima, zamjenskim... naravno. Nije baš da sam uvijek poštovao 10.000 kilometara, moram bit iskren, profuralo se više puta :D
     
  17. nivla

    nivla Komšija

    kad ti treba dio da stavis auto u pogon, nije bas zgodno cekat da dodje sa ebaya, meni se u zadnje dvije godine desavalo da stvari koje narucim iz njemacke i gb nikad ne dodju, sa ebaya
    plus npr za moje auto rucicu dijete potrgalo na ebay polovan dio 60 funti, ovdje 100km sve 4 i ima na 5 otpada
     
  18. kvaju

    kvaju Komšija

    Aj kad oko sitnih djelova pričate, imate li ideju odakle naručiti novu lajsnu za Ford focus 18 tddi 2004god koja ide na gepek iznad tablica i na njoj ne svjetlo za tablice?

    Ja se ubi tražeći, na otpadima ishabane, one kopče popucale, lijepim je trakom, volio bih je zamjeniti skroz.

    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Meni treba jedno slovo i jedan broj nazad, nigdje ne možeš naći samo to :D
     
  20. dams82

    dams82 Komšija

    Postavi ovdje upit https://www.facebook.com/groups/516607742613386/?ref=share&mibextid=NSMWBT

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    kvaju likes this.