AMD Phenom 45nm (Deneb)

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Dog_Father, Jul 11, 2008.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  2. nFare

    nFare Komšija

    Hmm arhitektura čipa je vjerovatno ostala ista, ostavili 512k cashea po jezgri i dobili vise prostora za L3, iz kojeg je brzina citanja kod phenoma kriticna. Valjda budemo vidjeli optimizacije tipa RV600/RV670 :D
     
  3. GW

    GW Moderator

  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ako sa Denebom ne uspiju, onda se ne pise dobro za AMD

    moram priznati da me prvi put otkako koristim PC (a time i AMD procesore), strah da ce AMD propasti...upravo juce citam kako je AMD u Q2 2008 i dalje u gubitku, u odnosu na Intel. Unazad par mjeseci samo prijavljuju gubitke...ako ne naprave nesto sa ovim Denebom, bice loše.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ako nisi primjetio, grafičke im idu ko halva. Zato se nemaš čega bojati.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Vecina threadova gdje se spominje AMD ili novi AMD proizvodi povuce i klasicnu raspravu tipa "the sky is falling" ili AMD propada do kraja godine. AMD trenutno nema konkurentne procesore u svim segmentima, no ocito je da se radi te da ce 45nm verzija biti veoma znacajan korak za AMD. Kao firma, AMD jeste u problemima zbog gubitaka koje su ostvarili nakon akvizicije ATI-ja, no svima treba biti kristalno jasno da AMD kao firma ne moze propasti osim u slucaju da se pojavi neki novi proizvodjaca procesora jer industrija ne zeli da bude vezana za samo jednog proizvodjaca.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, antitrust zakoni. :D
     
  8. JasonH

    JasonH Aktivista

    Kada bi AMD propao onda bi intel bio jedini i diktirao cijene ..
    Zato nebi trebalo da AMD propadne
     
  9. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ne brine mene grafika, tu nema dileme...trziste procesora je ono sto me zabrinjava :)
     
  10. mahalas

    mahalas Novi član

     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Zna se sta je mislio.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Jos jedan primjer konstruktivnog djelovanja na forumu.
     
  13. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ako vuce 53.7W na 2.3GHz, uz neke optimizacije i smanjivanje napona, moci ce i u laptope ici. Super :D
    Mislim da je malo pretjerano ako FX-ovi budu na stock 4GHz/4,4GHz. To ce umlatit hljeb u Nehalemu.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma daj, sve preko 25W je previse za lap.
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    QX9300 ima TDP od 45W (ide u laptope). :wink:
     
  17. Moncho

    Moncho Komšija

    Izgleda da AMD zakuhava i sa Intelom,nakon sto je fino zakuho sa NVIDIA-om, bas fino, za nas kupce u svakom slucaju fina vijest. Samo i meni ovaj FX upada u oci na 4 GHz : :shock:
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To nisu usporedive vrijednosti jer TDP i realna potrosnja nemaju veze s vezom. Evo moj E2160 ima TDP od 65W, a izmjerena potrosnja u loadu je oko 20W. Tako da cisto sumnjam da je taj QX9300 sto ide u lapove i blizu tih 45W po realnoj potrosnji.

    Dok ovaj Phenom ima realnu potrosnju od ~54W. To dodje prakticki duplo vise nego QX9300.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

  20. ming

    ming Veteran foruma

    Ono najvaznije zvano taktovi nisu navedeni na ovom ''tajnom'' dijagramu :lol: