AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja odavno ljudima govorim da je problem za lose performanse ovog mog cpu-a glavni krivac lose optimizovane igre i programi koji ne iskorištavaju multicore, sto je o aj skot na videu i dokazao...

    Poslano sa Lumia 950
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    cekaj jesil ti pratio recenzije ryzena ?
    evo ti primjer

    Cinebench r15
    i5-6600-3,9ghz(boost single core) multithread 594 singlethread 165 na mom kompu

    ryzen-1700 na 3,7ghz(boost single core) multithread 1420 singlethread 148

    ryzen na istom taktu kao i5-ca bi imao single thread bio 156 tj samo 5-6% sporiji ? i to je trenuno najjace sto intel ima od IPC...

    Amd igra pametno više jezgri > manje jezgri na većoj brzini
     
  3. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    gledao na hardocp.. ali kad bolje pogledam podigli taktove 7700k na 5 ghz i 2600k na 4.5 cekanje r5 nema sta
     
  4. vutra

    vutra Komšija

  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    I kod nas će biti ovaj 1400 jedno 450km..
     
  6. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Otprilike ide cijena MSRP u $ pa puta 2.5

    To generalno bude cijena kod nas

    Znaci redom

    425KM

    475KM

    550KM

    625KM

    ne mora znaciti ali tu je to u 5 deka
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    i da je 450 opet je mnogo bolji deal od intelovih i5 tica... 7600k je 500KM sa 4 threada HA HA HA :)
    sad je na piku omjer US cijena * 2.35
    znaci
    ryzen 6/12 od 219$ kostat ce 500-550KM bas me interesuje odgovor intela :D :D
     
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kakve su cijene ploča za ovakve procesore?
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Šta će im odgovor kad će igre nastaviti raditi bolje na Intel-ovim procesorima, bez obzira na broj jezgri.
    AMD fanovi više brinu o Intel-ovim reakcijama i grafikonima nego da "odriješe kesu" i podrže kupovinu Ryzen-a vlastitim parama.
     
  10. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Barem su mogli staviti R4, R6 i R8 prefikse (što je i logičnije), a ne raditi "piggyback" na Intel-ovim i3, i5 i i7 serijama. Originalnost nula bodova.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jbg Baha ti bas izgleda ne gotivis amd nikako a spominjes amd fanboye, eto sad je i nomenklatura bitna i kako se zove? Pa pogledaj samo intel i njihove oznake sa socketima i glupim nazivima lake ovaj lake onaj pa to ko zna pobrojati hronoloski zadnjih 5-6 generacija skidam mu kapu a da ne govorim smijesna poboljsanja, smijesni stock cooleri i izuzetno los uradjen heat spreader jos od ivy bridgea gdje ako hoces ozbiljan oc moras delidati gdje postoji velika sansa da sjebes cpu od recimo 300-400 dolara zato sto papci iz intela stede dolar dva na pasti, nadam se da su naucili lekciju od amd kako se to radi. Neka nama amd-a ja otkako ganjam pc redovno su nudili vise za iste pare u srednjim i nizim segmentima bilo cpu bilo gpu i to je moja logika gledam sto vise dobiti za svoje pare bas me briga kako se koji zove i koji je brend. Evo sad imaju i u visokom segementu ponuditi nesto slabije performanse ali za dosta manje para a te ce performanse rasti kako developeri budu koristili sirovu snagu vise jezgara, do prije mozda 3-4 godine pisali smo na forumu kako je quad core overkill za gaming i da je dovoljan dual core sa visokim taktom a sad i5 najnovije generacije polako posustaje i to na full hd da ne govorim za 4k recimo.

    Nego kad smo se dotakli naziva sta ce biti ako amd izbaci novu generaciju 5xx imat cemo recimo 570ku i 580ku a do prije par godina je nvidija bila aktuelna sa tim grafickama samo dodas gtx prefix.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nemam šta ja neki brend gotiviti ili ne, u zadnjih 15 godina sam imao najviše AMD procesora i Radeon grafičkih, pogurao "crveni tabor" sa hiljadama Eura. Čak sam bio spreman uzeti FX8350 umjesto 4770K, ali šta da radim kad nisu znali napraviti sub-ATX ploče sa FX čipsetom.
    Intel + Nvidia mi je mnogo fleksibilnija kombinacija a imam bolje performanse za malo više para.
     
  14. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  15. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ovaj video pokazuje snagu Ryzena.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: RE: Re: AMD Zen

    Kasnis 16h za Ninjom :)

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  17. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Jesam debil fakat.
     
  18. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Nisi ti kriv druze. Ja kad postavljam link na Hardwarebase forum, jednostavno nece da pokaze Tumbnail nego samo link, da li to ima veze sto pisem iz Njemacke ili sto mi je internet konekcija u zadnje vrijeme jako losa nisam siguran.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma garant do njemacke :smt003
    Hajde sada probaj da svoj link stavis u youtube][/youtube] tag i da obrises s iz https
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Ne mora se vise brisati s, radi i sa https linkovima.