ASUS - AROT 2010 - [pravila takmičenja i komentari]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Dec 8, 2009.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

  2. dzeri

    dzeri Aktivista

    I ko je pobjedio na kraju? (ili je samo meni ovo ispalo konfuzno)
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Rezultati se postavljaju do veceras u 12, onda ce se znati :)
     
  4. dzeri

    dzeri Aktivista

    Pretpostavljam da si ti ok momak pa mi samo objasni kako mozes promijeniti ishod takmicenja ako sta ja znam posaljes najjaci rezultat u podne il u ponoc? Fakat ne kontam.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A zasto ne ako je u skladu s pravilima? Osim toga ovo su samo "kvalifikacije".
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa tako je... Mnogi ne zele da konkurencija zna kakav su rezultat napravili. Neko mozda upravo sada radi sesiju i pravi rezultate pa moze to moze da bude vrijedna informacija. Uglavnom, 15 do 12 se ocekuje najvise rezultata :D
     
  7. Looney

    Looney Komšija

  8. Esh

    Esh HWB

    Iskoristio bih priliku da skrenem paznju na jedan tuzan i jadan detalj preko kojeg su pojedinaci pokusali profitirati, a umjesto toga su samo bacili ljagu na ovo takmicenje koje je barem u nacrtu imalo odredjeni pozitivan dojam. Ovom prilikom bih im porucio da to nece proci te da sasvim sigurno necemo zaboraviti sta su pokusali, niti da ce ostati na ovome.
     
  9. Looney

    Looney Komšija

    E ja sam zbunjen!? :?
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Amateri odvrtili jos dvije ture u wprimeu sa boljim rezultatom, kako mobsterc ne bi imao 2. mjesto u wprimeu. Naravno u 3DM nisu mogli prismrditi. Zalosno kako neki ne znaju podnijeti poraz.
     
  11. Looney

    Looney Komšija

    Jadno. :roll:

    Hurma što od tebe nije bila ni jedna prijava?
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Tanak sam sa limitom (that's not an excuse), drugim rijecima bio sam lijen. :(
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja sam ostao bez teksta... Toliko nisko i jadno da je veoma tesko opisati.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Samo sto je deadline bio do sinoc u 23:59 :D
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Proteklih 15-tak dana i preko naseg e-magazina, kao jednog od kljucnih partnera Asusa u regionu, sproveden je prvi dio Asusovog regionalnog overclocking takmicenja. Osnovna ideja je bila podici interesovanje za overclocking, ukljuciti sto vise ljudi, dobiti odredjeni publicitet te na kraju organizovati jedno druzenje i razmjenu iskustva na finalu u Beogradu.

    Uzimajuci u obzir postavljena pravila, meni je odmah postalo jasno da ce se javiti problemi oko prijave rezultate s obzirom na velicinu "overclocking scene" u pojedinim drzavama, kao i cinjenicu da znacajan broj ljudi posjeduje dokumente vise drzava te bi se prema pravilima mogao takmiciti gdje mu vise odgovara. Moj stav po tom pitanju je bio da se takva zloupotreba treba sprijeciti te da je jedino moguce rjesenje da se neko prijavi za takmicenje u zemlji gdje trenutno zivi i gdje na izvjestan nacin doprinosi nekoj od zajednica / Asus partnera jer je to jedina logicna opcija na osnovu koje Asus od kompletne price moze imati neke koristi na tom konkretnom trzistu. Medjutim, to se nije do kraja razjasnilo i doslo je do neminovnih problema i ugrozavanja samog takmicenja, a brojni takmicari su se na kraju osjetili izigranim zbog nedosljednosti u pravilima.

    Bad kada sam mislio da je to jedini problem s kojim se organizatori mogu susresti, neprijatno su me iznenadile kolege iz Bosne i Hercegovine. Naime, od samog pocetka je bilo jasno da ovo nije takmicenje timova vec pojedinaca te je objavljena jasna procedura prijave rezultata, i u tom smislu moja jedina zelja je bila da se prijavi sto vise ljudi iz BiH i poveca interesovanje za overclocking. Ako neko postavi dobar rezultat, super, cestitke, a ako je to jos neko iz nase forum zajednice, jos bolje. Neko sa HardwareBase.net bi svakako isao u Beograd da napravi reportazu te pruzio punu podrsku i prostor takmicarima iz BiH, bez obzira odakle dolaze ili iz kojeg su tima.

    [​IMG]
    Pojava novih "sumnjivih" korisnika prilikom pretrage najboljeg bh. Wprime rezultata

    Na zalost, nakon sto je objavljena vecina rezultata te je neki poredak za BiH postao jasan, momci pod nadimcima Milentije i Najj su pokusali da dodatno ugroze takmicenje te bace ljagu na organizatore, takmicenje, kompletnu oc zajednicu pa i BiH.

    [​IMG] [​IMG]
    Prijavljeni rezultati korisnika Milentije/Najj. Svidja mi se taskbar.

    U konkretnom slucaju, spomenuti momci su kreirali nove accounte na stranici HWBot.org pod nazivom "Sifilis" i "Invic7us" kako bi iskoristenjem jedne konfiguracije te vise HWBot accounta utjecali na finalni poredak u dijelu takmicenja pod Wprime benchmarkom. Na linkovima mozete primijetiti modnu promjenu nadimaka, fensi.

    [​IMG] [​IMG]
    Wprime rezultati korisnika Invic7us. Svaka slicnost je slucajna?

    [​IMG] [​IMG]
    Wprime rezultati korisnika Sifilis. Zakleo bih se da sam negdje vidio nesto slicno.

    Mi smo to odmah uocili jer ne samo da je bilo sumnjivo da se par sati prije roka za prijave pojave nepoznati "overclockeri", vec je i nacin prijave bio u najmanju ruku smijesan jer je ocito bilo da se radi o identicnoj konfiguraciji (hardverskoj i softverskoj) koju su koristili spomenuti momci da naprave svoj, inace, izvrstan overclocking rezultat. Na slikama ispod se tacno moze vidjeti da se radi o istoj konfiguraciji, uz skrivanje informacija o maticnoj ploci, ali i previd na taskbaru, odnosno uz postavke memorije.

    Kako ne bi ostalo sve na tome, razumljivo, identicna konfiguracija nije nemoguca, stupili smo u kontakt sa administracijom HWBota koja je takodjer potvrdila da su novokreirani accounti nastalih sa istih IP adresa odakle su se inace prijavljivali Milentije i Najj. Nakon sto smo sinoc reagovali na to, spomenuta ekpa je panicno pocela da brise rezultate, mijenja nadimke, zemlje i sve ostalo, a samo kako bi im se izgubio svaki trag. Sreca, bili smo brzi.

    [​IMG]
    Panicna promjena nadimka

    Ja mogu shvatiti neciju zelju za pobjedom, dobrim rezultatom, promocijom i slicno, ali mi je i dalje tesko shvatljivo zasto bi neko pokusao da napravi ovakvu prevaru radi jednog skupa gdje smo se svi trebali druziti i dobro zabavljati. Odlucio sam da objavim ove detalje kao vrstu preventive i jednog velikog "STOP" svim ostalim koji bi nesto ovako ponovo pokusali, a prije svega radi stotina ostalih kolega koji su pogodjeni ovakvim ponasanjem pojedinaca. Prema organizatoru, oni nisu poslali ove rezultate na e-mail te se zbog toga ne priznaju i nece utjecati na plasman, ali valjda se iz aviona vidi o kakvoj je namjeri rijec te sta se desilo, pocevsi od pojave, preko naseg pravovremenog upozorenja od sinoc da necemo dopustiti degradaciju ni takmicenja, ni nase zajednice niti drzave iz koje dolazimo. Zvanicni rezultati ce biti objaveni tek kroz 5 dana, tako da su i neka nova iznenadjenja moguca.

    Trazio sam od organizatora da diskvalifikuje ove momke (njihov "validni rezultat") te izdaju neko saopcenje gdje bi se ogradio od ovakvih postupaka, no na zalost po tom pitanju nismo naisli na razumijevanje pa je tako teoretski moguce da cemo svi zajedno na takmicenju da se "druzimo" i sa ovakvim likovima. Svakako jedna od tema o kojoj razmisljamo jeste i da li bi uopce trebali biti dio takmicenja u takvom okruzenju...
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Cek malo, nisu diskvalifikovani? :roll:
     
  18. GW

    GW Moderator

    [​IMG]
    Burned! :lol:
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nisu, dokazi se nemaju kome predociti osim organizatoru jer nije koristen hwbot competition engine. Na kraju ce ispasti da ti rezultati nisu nikome prijavljeni i da su accounti onako bez veze kreirani u sali :roll: Steta sto sala nije potrajala jos danas.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ovo je bas sramota :twisted: :twisted: ovo treba diskvalifikovati iste sekunde ba.