Asus P8H67 nema 5.1 preko optickog izlaza

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by AggressoR, Feb 26, 2011.

  1. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Nisam u mogucnosti nikako da preko optickog izlaza podesim 5.1, uvijek imam samo stereo opcije.
    Kad spojim preko obicni kablova (3 prikljucka) dobijem 5.1.


    (logitecht z-5500 i realtek HD integrisana zvucna je)
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne znam konkretno za tu ploču, ali i moja Asus P5K ima samo stereo preko digitalnog izlaza. To je vjerovatno samo za sirotinju.
     
  3. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Test kad odradim za Dolby Digital (opcije zvucne - supported formats) svi zvucnici rade, 5.1 bude
    ali ni u jednoj igri, filmu itd itd nemam 5.1
     
  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Bez DDL (Digital Dolby Live) ili DTS (Digital Theater Systems) bilo koji digitalni izlaz (opticki ili koaksijalni) ce ti davati samo 2 odnosno 2.1 zvuk. Ako imas creative karticu, imas na netu one neke modovane drivere za DDL i DTS, a Asusove XONAR kartice to imaju po defaultu.

    EDIT: Zaboravio sam napisati i da bilo koje X-Fi creativove kartice dolaze po defaultu sa DDL i DTS.
     
  5. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    u VLC se napokon pojavila opcija pod audio device "A/52 over S/PDIF i dobijem 5.1
    (a displey-u od zvucnikia pojavi se natpis "dts digital")

    ali jos uvijek igre rade samo stereo
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    P5K-E spojena na Marantz reciver normalno imam 5.1 AC3 ili DTS zavisno od filma, samo sam morao u playeru podesiti s-pdif passtrough , a postavke sounds na kontrol panelu isto tako spdif interface i sve radi ok.
     
  7. SIKO

    SIKO Novi član

    svaka matična koja ima optički ili koaksialni digitalni izlaz ako je ispravna i ima odgovarajuce drivere mora imati 5.1 to jest surround zvuk, al taj zvuk se nece osjetiti kod mp3 glazbe ili filmova i igrica koje imaju samo stereo zvuk.

    film ili igra mora imati digitalni zvuk: DTS ili Dolby Digital da bi ga zvucna isporucila na receiver!!!
     
  8. AggressoR

    AggressoR Aktivista


    ja nisam uspio nastimati ni na jednoj igri da dobijem 5.1 dok sam u filmovima mogao tako da sam se vratio na stara 3 Jack prikljucka, a i u medu vremenu zamjenjena je i maticna ali opet je ista stvar

    (p8z68)
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Samo skuplje zvučne krtice imaju on-the-fly dolby digital encoding za digitalne izlaze. Za ove ostale može biti samo opcija pass-through ako već ima DD ili DTS signal u videu. Za igre je u tom slučaju samo stereo.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja sam nekad slusao 5.1 preko tog izlaza.