Autorska prava

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Oct 30, 2015.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Da li neko zna koja je tacno procedura ostvarivanja autorskih prava, u mom slucaju, na fotografije ? Hocu uraditi manju seriju fotografija za jednu firmu pa me zanima ostvarivanje autorskih prava na te fotografije. Znam da se to treba odraditi prije plasiranja u javnost.

    U suštini, meni ne treba detaljna procedura jer ne zelim da se peglam s tim stvarima vec da uputim firmu koja bi otkupila fotografije da dalje ostvare autorska prava jer bi se fotografije koristile u komercijalne svrhe.

    Znam da postoji jednostvana forma, dokument u kojem stoji da ja njima dajem puno pravo na djelo.. samo se udari potpis i vozi ali bi to valjda firme trebale bolje znati od mene.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala za link ali ne stoji koji je proces ostvarivanja prava.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima sve u zakonu. Ti kao autor imas autorska prava i to ostaje, ne daje se drugom. Ti trecem licu ili firmi mozes dati djelo na koristenje, reprodukciju, distribuciju itd, ali ti zadrzavas autorsko pravo, osim u slucaju da se odrices tog prava. Prenos se moze izvrsiti jednostavnom izjavom ovjerenom kod notara ili u opstini.

    http://www.ipr.gov.ba/upload/documents/ ... or.bos.pdf
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja bih se odrekao prava na fotografije i dao njima da se zezaju da sebi pojednostavim jer ne vidim neki interes sa svoje strane. Hvala za link, bas sam prije koji minut naletio na njega pa cu ja to njima proslijediti i neka mozgaju.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa nema sta onda, izjava da se odrices uz opis fotografija, ovjera i to je to.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Prošle hefte naletim da je "Planika" maznula jednu moju fotografiju za reklamiranje "Coxx Borba" obuce. Pa se reklama nalazi i po drustvenim mrezama i na njihovoj oficijalnoj stranici: http://www.planika.ba/ Fino ih zamolim da je sklone mada, da su su lijepo trazili da je zadrže, ili da su ponudili bon od 5KM za pertle, halalio bih. No, ljudi se jednostavno ne javljaju.

    [​IMG]


    Fotografija manje-više, ima ih gomila na wallpaper sajtovima, drago mi je sto raja dijeli ali je ovo stoti put da se susrecem sa kompanijama-papcima. Tacno sumnjam da postoji jedna jedina firma u ovoj BiH da funkcionise na profesionalnom nivou. Amater do amatera. Hajd' sto su oni izguglali moju fotografiju vec su uzeli fotografiju na kojo jse nalazi jos 3-4 brenda.

    Kada hejtam, prije par mjeseci sam u jednoj firmi podizao novac tako sto su mi dali papir na kojem pise vrsta usluge, moje ime i MOJ POTPIS. Nigdje ba pečeta firme ili potpisa njihove osobe. I onda me uputili na blagajnu (koja je van njihovog kruga) da dignem novac.

    Sutra neko moze sebi isprintati tako papir, samo se potpisati i reci: evo oni mene poslali, daj lovu.
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Mogao si samo dodati jos jednu nulu na kraju :p
     
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Reci ti nama gdje si to dizao, da uradimo papiric :p
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Hehe.. sa druge strane, moram priznati da su bili jako ljubazni. Svi u firmi. Od direktora, sekretarica pa do radnika na terenu. Sa njima sam radio 2-3 puta. Jedno od rijetkih pozitivnih iskustava. Ali eto, administracija škripi..
     
  11. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav.

    Jeli ima još neko od raje iskustva u vezi zaštite autorskih prava.

    Interesuje me kako stoje stvari oko aplikacija.

    Čuo sam priču da je prije par godina, osoba uradila stranicu, i da je neki lik jednostavno sve isto prekopirao samo što je bila druga domena. Navadno nakon par godina u sudskom procesu, nakon što je autor podnio prijavu, plagijator je morao ugasiti stranicu.

    Osoba sa "izvornom" idejom stranice je na neki način zaštitla ideju prije nego je stranica postala dostupna javnosti.

    Ovo su samo fragmenti detalja pa zato pitam jeli ima neko sa iskustvom na ovu temu.

    Hvala.