Bad sektori na hdd-u

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, May 16, 2010.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajde smiri se i procitaj malo sta sam napisao i da bi 99% i oni ovo isto uradili i vratili mi isti hdd. Pokrenuo sam temu jer sam mislio da je neko imao slican slucaj pa da su mu zamijenili hdd, mada sumnjam. Sta bi ti kada bi ti vratili isti hdd "popravljen", insistirao na novom laptopu?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ti pretpostavljas da bi ti vratili laptop sa maskiranim sektorima, a ustvari nemas pojma. Garancija i sluzi da reklamiras pokvareno, a ne da ti budes majstor. Kako god, nisi uvazio savjete, a sad je diskusija svakako suvisna. I jos jedna stvar, nov laptop neces dobiti sigurno. U najboljem slucaju ti mogu zamjeniti disk.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne pretpostavljam, citas li ti sta ja pisem? Mome poznaniku su kada je vratio desktop u kome je bio hdd sa bad sektorima i to u puno gorem stanju, sistem nije mogao butati, rekli da u takvim slucajevima izoliraju bad sektore i ponovo nabace sistem a ne mijenjaju hdd. Druga stvar je ako se ti bolje osjećaš ako ti to urade u servisu nego ako sam odradis.

    EDIT: Evo i error scan

    [​IMG]

    I jedan fin clanak o bad sektorima. Mogu nastati i u toku procesa proizvodnje hdda i u eksploataciji. Novi diskovi dolaze sa mnogo rezervnih sektora pa se u tzv procesu popravke bad sektora vrsi relociranje u rezervne.

    "A modern hard drive comes with many spare sectors. When a sector is found to be bad by the firmware of a disk controller, the disk controller remaps the logical sector to a different physical sector"
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bad_sector

    Znaci pravi problem je ako se budu pojavljivali novi bad sektori, morat cu ovo malo cesce provjeravati u narednom periodu.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Sad probaj acronis ponovo, i ako bude odradio svoje budi sretan i zadovoljan i prestani nas gnjaviti. :D
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa acronis je uradio backup nakon sto sam u windowsima uradio "To repair errors, locate bad sectors, and recover readable information". Vjerovatno sam time samo sakrio bad sektore za sistem. Al evo probam opet :)
     
  6. pac

    pac Komšija

    Samo sto bih ja do kraja isao sa testom a ne prekinuo... ;)
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo uradio backup sa Acronisom proslo svo OK opet. A mislis do kraja sa "Flobo Hard Disk Repair"? A mislim da nije bitno jer on ide sektor po sektor i ima da ogranicis do kojeg ces sektora, ja sam cekao otprilike dok je presao pola hdd-a a ovo je vjerovatno bilo u prvoj polovini.
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ne znam sta bih ti rekao na sve ovo, ali kao sto ti dog rece:

    ali o tome distributer odlucuje, ne mi. Moj savjet ti je posalji mail u servisALTGR+Vgenelec.ba , i dobijes info iz prve ruke, jer sve je ovo prica uprazno. Ja ti nisam iz servisa, i sta god da ti kazem slagati cu ti. Zato ti kazem obrati se na pravu adresu.

    EDIT: eh da i javi mi kada posaljes mail.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ok posaljem mail sa upitom pa cu proslijediti odgovor ovdje.

    EDIT:poslao :)
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    halo momak :D

    ne znam čemu dvije strane teme oko laptopa pod garancijom... nabavi ubcd ili hiren's, pokreni wd dijagnostiku (full scan), ako tamo kaže (a reći će) da disk ima grešku, uslikaj to i isprintaj i odnesi sve to skupa na servis.

    teh end.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vidi se da ne zivis u BiH :D
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Koliko sam cuo po pricama od prijatelja iz RH, oni su vrlo dobro zasticeni kao kupci i samo malom prijetnjom da ćeš ih tužiti možeš izvuci svoja prava.
    Vjerovatno je to razlog zasto tamo reklamacije puno pravednije prolaze.

    Jer ja u BiH baš i nisam cuo da je neko pokusao na tuzbu nešto izvuci.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    nismo baš najbolje zaštićeni, što je zapravo propust nedovoljno dobro definiranih zakona, ali se gotovo uvijek riješe stvari na kraju... ili lijepom riječi i dogovorom ili prijetnjom pozivanja inspekcije i na koncu zvanjem iste te inspekcije koja bogami ide fino po terenu i dijeli po prstima.

    sudske tužbe zaboravi jer je sudstvo jednostavno presporo.

    ukoliko full dijagnostika proizvođača diska kaže da je disk neispravan, nema šta biti problematično na servisu imho... sve to dolazi maltene iz istih prodajnih kanala koji na kraju krajeva odlučuju o reklamaciji.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo i izvjestaj wd dijagnostike

    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    eto znači da si dobar... sad to isto ponovi u dos-u :D
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    e j..... ga vise :D