BSA konferencija 2010 @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, May 19, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: https://hardwarebase.net/reportaze.php?a ... aza_id=101
     
    Last edited: Feb 11, 2018
  2. syss

    syss Veteran foruma

    pa nije baš ni slo imuna na pirateriju moram priznat... nisam bio upoznat sa brojkama.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    O kojim si ciframa ti razmisljao?
     
  4. EdoO

    EdoO Novi član

    Nema ništa od borbe protiv piraterije u privatnom sektoru dok se ne popravi ekonomski standard i ljudima ne bude zao dati pare za softver, a za to će trebati poprilicno vremena.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    pa tipa 20-30%, ali očito sam nerealan :)
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Ma to je isfurana prica, vise puta prezvakana na forumu. Postoje besplatne alternative.
     
  7. EdoO

    EdoO Novi član

    Postoje al bez obzira na to 90% korisnika koristi komercijalne verzije programa, posebno Microsoftove i niko nista ne placa. Realnost je da je standardnom korisniku puno platiti cijenu Windowsa ili Officea i da će je nabaviti piratsku. Ako uspiju nekako sprijeciti pirateriju softver će kupiti 3% više ljudi zbog loše finansijske situacije, a ostali će koristiti besplatna rješenja. Nije posebno vrijedno ulagati trud u borbu protiv piraterije u tom sektoru bar jos neko vrijeme, najbolje sto mogu je pritisnuti firme i naplatiti što mogu.
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Cijenu proizvoda obicno svi stavljaju u prvi plan, ali realnost je da to predstavlja samo dio problema te da su kultura koristenja/kupovine, kao i edukacija o alternativima preostali problemi. Bez ikakvog zamaranja podacima, ja odgovorno tvrdim da za vecinu korisnika koji koriste ilegalni softver na primjer u obliku Windows OS-a, Office i Adobe paketa, a koji ne igraju igre, uzimajuci u obzir nacin koristenja spomenutih alata, su sasvim dovoljne besplatne alternative.

    Valjda je poznato da se "kod nas" Photoshop instalira za resize slika.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Danas je pomenuto par interesantnih primjera koliko su ljudi nepismeni po to pitanju. Opste je shvatanje izgleda da je sve to dzaba. Gospodin iz tuzilastva je pomenuo da su imali slucajeva da je na zvanicnim sajtovima pojedinih opstina bilo omoguceno preuzimanje piratskog softvera, upravo zato sto neko tamo "nije znao" da se to placa, ali je znao kako se krekuje. Cini se da su se i u drzavnim institucijama odlucili ozbiljnije pozabaviti ovim problemom, pa se prate svi veci web oglasnici u zemlji. Poruka onima "koji se bave tim poslom" je da se ne iznenade kad im se pokuca na vrata.

    Inace, evo jos par podataka:
    - s obzirom da smo mi takvi kakvi jesmo (mali), s procentom od 66% piraterije gubi se godisnje 14 miliona dolara. Hrvatska sa 54% godisnje gubi 71 milion dolara, dok je ta cifra u rusiji sa 67% ozbiljnih 2.61 milijardi.
    - IDC procjenjuje da se na svaki dolar legalnog softvera prodanog u jednoj zemlji, realizuje 3-4 dolara prihoda kroz lokalne servise i distribuciju. Onda na kraju ne mozes reci nije vrijedno ulagati trud u borbu protiv piraterija, a s druge strane svi kukamo kako nema posla, kako je kriza itd.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    BiH ispada iz svake statistike jer generalno vecini PC korisnika je mrsko preci na Win7 jer im je to previse neobicno a da ne spominjemo Linux varijante.

    Imat cemo evropske statistike kad budemo imali evropske standarde, sto se poklapa sa godinom kada ce ukinut loz ulje na pumpama... odokativno 2084 te

    Nego ocemo osnovati stranku pirata.... nismo shwedska ali ipak....

    BSA veze nema sa i jednim % smanjenja piraterije, to su ublehashi prve kategorije, prije bih rekao bundlovanje xp, vista, w7 na laptope i porast prodaje laptopa u bih ima veze sa tim nego i jedna njihova "kampanja".

    Ko vozi BMW-a iz 2009-e sipa pravi eurodizel, ko vozi dvojku pojedenu od hrdje po pravilu sipa i lozu, analogno i sa softwareom koji trpamo na racunare....
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Ne svidjaju mi se generalno procjene o izgubljenom novcu i radnim mjestima, no ono protiv cega cu uvijek sa argumentima je upravo ova prica "standard, pare, Evropa". Ponavljam, to je suplja prica, a sto primjer i koji je Dog naveo dokazuje.

    Smijesno mi je kad neko postavi tu pricu u standardima koje je paralelna onoj prici "samo da udjemo u EU", isto kao da ce tim povodom odjednom da pada lova s neba i digne se standard 200%, a da se u medjuvremenu kroz privredu nije uradilo nista.

    Ponavljam, najveci problem nije u financijskoj moci, nego u edukaciji i kulturi koristenja. Tu bi svoj dio posla trebale da urade skole, mada ozbiljan dio krivice prebacujem i na nas, medije.
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Prvi je problem sto vecina ljudi kod nas jos uvjek ne zna da se Windowsi, Office, Photoshop i ostali programi placaju. Drugi je problem sto vecini ne treba Ultimate verzija Windows 7, niti Professional verzija Offica a velikoj vecini ne treba Photoshop jer se vecinom koristi samo za resize slika.
    Dovoljno im je Home Premium, Home i Student i neki besplatan alat za jednostavnu obradu fotografija, kao recimo Paint.Net.

    A kod nas vecina hoce biti web dizajneri, video producenti i slicno, pa naravno da onda jednostavno moraju imati Dreamweaver, Premiere, After Effects i slicno. Nema veze sto ne znaju od nule napraviti stranicu, sto ne znaju spojiti 2 video fajla i dodati jednostavne efekte, glavno da imaju te ikonice na desktopu.

    Dio problema lezi i u samim distributerima i informatickim shopovima jer je jako tesko naci konfiguraciju koja u sebi ukljucuje i licencu za Windows OS.
    Vecinom se ilegalni OS instalira upravo u tim shopovima koji bi trebali poticati ljude da kupe legalni OS, jer im je to dodatni prihod.
    Jer da je u ponudi vise konfiguracija sa vec instaliranim original windowsima, vjerujem da bi vise ljudi to odabralo, bez obzira sto bi cijena bila kojih 200KM visa, pogotovo ako bi im se objasnile prednosti originalnog softwarea (recimo - podrska).

    Evo jedan osobni primjer. Sestra je trebala novi komp za firmu. Rekao sam da uzme neki sa original Windows Vistom, jer je bilo par takvih konfiguracija u ponudi jednog IT shopa u BiH. Posto nisam mogao ici sa njom kad je kupovala, lik je rekao da joj ne treba original, da to nitko ne koristi te da ce joj on besplatno staviti Windows XP Pro SP2 :roll:
    Kad je rekla da ipak hoce original OS, rekli su joj da to imaju tek tako u cjeniku.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Naravno, upravo o tome govorimo. Kupovina legalnog softvera uz racunar je mozda i najbolji put ka "legalizaciji", ako se vec zeli ici na komercijalnu varijantu. Usput, na nasem trzistu prodaja notebook racunara jos uvijek nije nadmasila desktop te kada se to desi, vjerovatno mozemo ocekivati i znacajniji pad spomenute stope jer vecina notebook racunara dolazi sa OS-om, mada mislim da kotiramo prilicno visoko i po ponudi bez OS-a :)
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    kod besplatnih alternativa je problem edukacija korisnika, pogotovo u državnom sektoru gdje su "do jučer" imali jednobojne monitore sa nekim predpotopnim terminalima.

    naravno ni sam kadar državnih firmi skupa sa financijskim institucijama nije za baciti u toj cijeloj priči, jer šta su nekad bile babetine u borosanama na šalterima, danas su babetine + mladi bez iskustva, pameti i volje.

    ovisno o veličini firme i profilu kadra, edukacija može izaći skuplje nego legalizacija postojećeg software-a... skuplje financijski i vremenski.

    da ne kažem kako je imho apsolutna glupost rezanje troškova stavljajući neka free linux rješenja bilo na desktop, bilo recimo na mail server i oviseći o adminu koji sutra može prestati raditi taj posao, a ruku na srce linux stručnjaka je puno manje od ms bande. inače ovo je irl primjer gdje su ljudi do sada već živce izgubili jer čovjeku se jednostavno to više ne da raditi i naravno da će sad preć na exchange server, što će platiti brdo para jer netko mora "raspetljat" to linux govno i prebaciti komplet na exchange.

    vis a vis toga... glup onaj ko ide na legalu i dođe u dućan kupiti 10 win instalacija... naravno da će to bit brdo para i totalno neisplativo jer se sa određenim paketima to može srezati višestruko. međutim nisu svi informatički pismeni i/ili spretni da bi došli do tih informacija, a tu mislim da naši lokalni ms uredi zakazuju u ikakvoj ozbiljnijoj borbi protiv piratstva.
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Koliko ja znam veliki igraci MS-u placaju oko 20$ po licenci os-a tako da kada neko kupi npr lapotop razlika izmedju gole mashine i neke sa npr Win Xp vrlo mala obicno manja od recimo "reinstalacije u lokalnom servisu" da ne spominjem one button recovery i sl.

    On linux varijantama u poslovnom okruzenju mozemo pricati tek kada google istovari neki cloud hepek gdje ces sve imati na jednom mjestu pa ti maticni os nece biti bitan jer nadziranje 100 linux mashina ili group policy su jos misaona imenica za taj os.

    Ono sto ja opet tvrdim da BSA svake godine izbaci izvjestaj gdje se kao piratstvo smanjuje po 1% a kako dolaze do tih podataka ostat ce vjecita misterija.
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Istrazivanje radi IDC. A taj porast od 1% svake godine se vise veze za povecanje popularnosti notebooka, koji uglavnom dolaze s nekom licencom. Inace, drzavni sektor uopste nije problem, i tu je legalan softver na preko 90% masina, sto je i razumljivo s obzirom da se uglavnom kupuju OEM masine uz koje najcesce dolazi licenca za OS, a pored toga se uglavnom koristi office. Problem su upravo obicni ljudi, koji kako Enis rece, instaliraju Photoshop za resize slika itd.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    ma jasno da sam državni sektor nije problem... pod to smatram sve što nije obiteljski biznis :)

    znači dionička društva, veća d.o.o. i sl... ali ima i kod nas u državnim firmama isto tako nelegalnih softvare-a, samo kad se sjetim koliko je donacija prošlo kroz moje ruke sa čistim diskovima i bez win naljepnica na sebi.

    možeš mislit da su se kupovale licence za te kompove, a to je samo "lokalni" primjer.
     
  18. EdoO

    EdoO Novi član

    A dobro pretjerao sam : ) naravno da je vrijedno, ne mogu tek tako pustiti da se prodaje piratski softver jer onda nikad nece nista zaraditi i nece se nikad ni popraviti situacija. Bez obzira sta urade kod nas ce biti visoka stopa piratstva iz ekonosmskih razloga, jedino sto ja vidim za sada je da mogu da prisile trenutne IT firme da prodaju originalan softver s konfiguracijom koju isporucuju. Neke od prodavaca po oglasima su uhvatili koliko znam ,tako da je na tom planu vec nesto urađeno.

    Ovaj drugi dio diskusije je interesantan, zapravo cinjenica je da u BiH i nemas bas gdje kupiti originalan softver i na tome se treba raditi.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa otprilike se i radi na "velikim" igracima. Prioritet je stavljen na dilere, i "proizvodjace", kao i pravne subjekte. Dugo ce vremena proci prije nego se obican covjek bude ganjao zbog toga. Ali to ne znaci da se ne treba raditi na edukaciji i izgradnji mentaliteta.
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ajmo navest 5 firmi koje su platile kaznu za koristenje nelicenciranog sw