Budućnost desktop PC-a

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Esh, Aug 16, 2013.

  1. Esh

    Esh HWB

    Malo je prepotentan naziv teme, no jutros sam čitao zanimljiv članak na TechReportu, o potrebi da "desktop" forma PC-a napreduje, pa sam to htio s vama podijeliti, te čuti vaša razmišljanja.

    Svakako savjetujem da pročitate taj članak, a ukratko, autor se osvrnuo na činjenicu da kornici dalje često kupuju mid ili full tower kućišta čak i u situacijama kada za tim nemaju nikakvu potrebu, vrlo često je mATX format sasvim dovoljan, uz par dobro poznatih činjenica poput dimenzija i snage napojnih jedinica, front panel konektora iz 80-tih itd.

    Kakva su vaša razmišljanja? Koliko često ste vršili oc komponenti za dnevnu upotrebu u posljednjih 2-3 godine?

    Da li smatrate da se može sastaviti "jaka" i "tiha" konfiguracija i u manjem kućištu?
     
  2. techton

    techton Aktivista

    Malu, a jaku i tihu konfiguraciju je vec moguce sastaviti

    http://techreport.com/news/24179/silverstone-sg10-case-accepts-microatx-mobos-full-sized-components

    Ima dobrih ideja u ovom clanku definitivno, medjutim, tesko ce se ko odreci tog dodatnog prostora. Vecina entuzijasta se okrece logici da od viska glava ne boli, tj. da je bolje da se moze eventualno nadograditi postojeca konfiguracija. Ili kupiti jak laptop ako je cilj drzati se portabilnosti.

    Neke ideje iz clanka su veoma dobre, poput standardizovanog front panel konektora, rjesavanja problema s kablovima tako da se u samo kuciste ugrade, vise prednjih konektora.

    Vec za obicne korisnike situacija je drugacija. U biti oni imaju opciju kupiti nettop ili nesto slicno.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Generalno, kod nas u BiH standard ne dozvoljava ljudima da se sire, ali napredujemo i mi.

    Smatram da se dosta ljudi opismenilo zbog internet dostupnosti.

    Naravno da nema potrebe za velikim kapacitetom HDD uredjaja (5.25 da ne spominjem) kada imas 100 Mb/s internet.

    Uz super brzi internet, USB 3.0, USB stikovi toliko napreduju da ce malo ko doskoro razmisljati o nekom 5.25 uredjaju i HDD od 3TB.

    OC je stvar hobija ili prestiza kao i svaka druga utrka, ha koliko je para Formula 1 i zasto tu ljudi ulazu novac :D

    Moze se sastaviti vise nego odlicna konfiguracija u malom kucistu, a neke izgledaju za pozeliti.
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ima već godinu dana kako uopće nemam DVD drive u računaru, a ima mislim 2-3 godine od kad sam ga uopće i koristio, zato je i izbačen. Slažem se sa člankom, pogotovo sa ovim za LED i to.
    OC za svakodnevnu upotrebu ne vršim, prije sam to radio na procesoru, na grafama nikad.

    I da se može sastaviti mini konfa, a da je dobra po performansama, može, ali nisam siguran da to može u BiH, čak i preko pik švercera.

    I pionir, jesi ti mislio na veliki kapacitet HDDa ili na velike dimenzije? Nije mi to jasno nikako :D
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    :smt005

    I jedno i drugo, a i trece :D t.j. HDD je tezak ko cigla :D , 3-4 u kucistu i treba dizalicu koristiti, a ide se u godine :D

    Ha 15 markica 8 GB stik tezak 8 grama :wink:

    Koliko sam platio prije 2-3 godine 8 giga, danas bi mogao kupit bar 32 do 64GB.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Super članak, u svemu se slažem, barem iz moje pozicije (namjene PC-a) što se tiče optike, prostora u kućištu, frontpanela itd. Ali i to zavisi od potreba, jer meni nikad nije trebala grafička od pola metra ili cooler od 1kg, tako da mi više prostora i ne treba, a niti jača napojna. Čak mi žao što mi grafička ima aktivni cooler, pa je moram ponekad čuti :) Tj. šteta što mi ploča nema integrisani GPU, izbacio bi ovu grafu, pa bi mogao "prepolovit kućište", ali to je ipak zavisno od namjene PC-a. Kako on reče dobro bi bilo da bude microATX default za desktop PC.
     
  7. nFare

    nFare Komšija

    Isto kao i u autoindustriji - downsizing i efficiency su ključne riječi i ono što je danas trend. No uvijek će se naći neko sa V8 Dodge Challengerom sa zalihom snage koja se iskoristi par puta godišnje dok u svakodnevnim situacijama samo predstavlja smetnju. Činjenica je da proizvođači grafičkih čipova rade najbolji posao pa čak i high end imaju smiješnu potrošnju kada su zahtjevi mali, dok se za neki mid range mogu kupiti dosta jake kartice sa skraćenim PCB-om. Što se mene tiče ja sam uvijek bio za kompaktnost i iskoristivost komponenti prema svojim potrebama a već odavno imam 450W napajanje, jednu optiku, jedan HDD koji se u dva poteza vadi bez otvaranja kućišta, odnedavno mid size grafičku, kompaktno kućište visine "samo" 44cm bez ventilacijskih otvora sem nazad i naprijed... Eto u trendu sam :D
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Fino, fino :D
    Legenda :D
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sljedeca masina koju budem pravio, a to ce vjerovatno biti nekad na jesen iduce godine, ce definitivno biti mITX format.
    A mozda i neche kako se ovaj 2600k drzi na stocku :) Jos ga nista ne znoji.
    Prosli su dani hafa, sad fakat ne treba nista vece od prodigija ili sstone sugo. A mogu primit full size graficke.
     
  10. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Znam da je nemoguće, ali za mene bi bio idealan svijet u kome bi svi hardware proizvođači "stali" na trenutnim performansama i takmičili se u tome ko će zadržati iste performanse uz manju potrošnju i manju veličinu komponenti. Smiješno mi je kada vidim koliko struje troše ove top high-end grafičke kartice i procesori, smiješno mi je da se u kompjutere stavljaju napojne od 800W. Jebo i Moorov zakon, definitivan kraj će mu doći u roku sljedećih nekoliko godina, jer kako god se okrene više tranzistora = više potrošnje = fizički veće komponente. Neka orijentir bude 400W potrošnje za desktop PC i neka se u tome takmiče, ko će imati bolje performanse po jednom wattu.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Danas sam usao u jednu radnju u Zenici, tazim graficku kartu...

    Vlasnika radnje nije bilo, poznajemo se, ali sam vidio da se ponovio.

    Obzirom da ga nije bilo tu, bas mi bilo neugodno buljiti :shock: u neko cudo tehnologije...pomislio sam "vaaaaauuuuu" sta je ovo :D :




    XPS 27 Touch All-in-One Desktop

    http://www.dell.com/us/p/xps-27-2720-aio/pd
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Strasna masina, na ovolikom ekranu Win8 i neizgleda toliko lose :)
     
  13. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Nije lose ovo, mada bi meni jako cudno bili dirati ekran uz tastaturu i mis, na laptopu pretpostavljam i nekako jer je koliko toliko bliz, ali ovako tesko.

    Plus ovaj lik zvuci impresioniran sto moze pustiti video u pozadini i pokrenuti Fruit Ninja, wow :D
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Realno nema potrebe za OC-om.
    Ono što je najvažnije je da GPU ima adekvatno i tiho hlađenje i to je jedini uslov ( bar za mene).
    mITX ploče u mITX case-u su problematične samo sa aspekta air flow-a preko grafičke.

    Ustvari da to objasnimo ovako, kada bi ( što se neće desiti) svi proizvođači laptop-a prihvatili mxm format, napravili modularne cooling module desktop računari bi doslovno nestali sa tržišta.

    Po mom mišljenju desktopi se prodaju samo radi grafičkih karti i jefitnijeg upgrade-a ( tipa dodatni disk, tv tuner, dodatna zvučna).

    Externe grafičke karte bi doslovno sahranile atx i btx format u industriji.

    http://www.asus.com/Graphics_Cards/XG_Station/
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja mogu samo reci da mi je jako zao sto odavno nisam presao na mATX format. SG09 kuciste koje sam nabavio je perfektno iz aspekta funkcionalnosti.
     
  16. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Po mom mišljenju, budućnost desktop PC-a je u cloud-u.
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    All in one i micro itx su buducnost velikog dijela pc jedinica, evo ja prvi ne volim laptop koristiti kao desktop, pa razmisljam o Asus ET2702, jako slican tom dellu, i7 proc, tih, odlican za programiranje.

    s druge strane VivoPC (ala Mac Mini, NUC...) mi se isto cini kao fleksibilno rjesenje za odabir monitora po zelji, npr tv.

    Eksterne graficke samo cekaju neki PCIe kabal da zazivi, a vjerujem da bi imale buducnost.

    Tradicionalni desktop zivi jedino zbog mogucnosti upgrade-a.

    Mojih 5 feninga :mrgreen:

    p.s. Cloud ima previse ogranicenja, npr bandwidth/sigurnost/dostupnost...itd da zazivi preko noci, ali na neke duge staze ima potencijala da dosta tehnologija zamjeni.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  20. heroic

    heroic Komšija

    zato sam napusao da "zazivi", odavno nema nekih inovacija kad je pc u pitanju i mislim da ih nece biti, tj da cemo dobiti eksterne graficke zato sto postoje AIO sa i7, a ne kao neku reformu PC-a