EFiX -- MAC OS @ PC

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, Sep 28, 2008.

  1. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    zasto formatirati?

    obavi defragmentaciju C particije, onda ides sljedece korake

    Desni klik na computer - manage
    lijevo imas Storage - disk management
    tu ce ti prepoznat sve diskove i particije.
    klik na C, desni klik -> shrink volume


    ako imas dovoljno mjesta, C mozes jednostavno shrinkat i stvori ti se novi nealocirani prostor za novu particiju koju mozes formatirati po zelji. nema potrebe za formatiranjem citavog diska i ponovne instalacije win7. ako budes smanjivao C pazi da ostavis dovoljno prostora.

    Jedino ne znam ako ce ti macos prebrisat bootloader i ne prepoznat poslije win7, kada se instalira linux grub sve uredno prepozna bez dodatnog podesavanja i odma ti ponudi windows u bootloaderu
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da, najbolje je particiju shrinkati na 2 dijela, naravno uz pretpostavku da je dovoljno velika za to. Idealno bi bilo ako imas na 200 GB dovoljno prostora, pa iz nje izdvoji bar 25 GB. Sam OS X uzme 6 GB za instalaciju (dosad je tako bilo, ne znam koliko pojede Lion). Dalje, savjetujem da u BIOS-u podesis disk, ako je SATA, a trebalo bi da jest, na AHCI SATA, jer sam ja imao problema sa Native IDE. Sto se tice bootloadera, jedan je user sa hackintosha rekao: Chameleon boots everything! I doista je tako. Sada iAtkos dolazi s dva bootloadera: Chimera 1.6 i Chameleon 2.1. Chimera je puno ljepsa, ali bih ti za pocetak preporucio Chameleon, a Chimeru mozes poslije naknadno instalirati. Uglavnom, svaki bootloader je samo modificirana verzija Chameleona. Npr. AsereBLN u Snow Leopardu je posebno napravljen za inicijalizaciju AMD procesora, jer ima -force64 boot flag, odnosno, da primora procesor da boota u 64 bitnom modu itd. DVD skini i dobices ga u ISO formatu, sprzi ga s programom po izboru i bootaj s DVD-a nakon sto si uradio prethodno. Chameleon ce ti prepisati Windowsov bootloader, tj. zapisace se u MBR, ali ga uvijek mozes popraviti. Takodjer negdje na netu ima tutorijal kako da napravis dual boot preko EasyBCD. Dakle, ubaci DVD i sacekaj da se ucita. Evo jedna slicica Chameleona:
    [​IMG]
    Dalje, docekati ce te slican ekran:
    [​IMG]
    Obrati paznju na menu bar. Pod Utilities imas Disk Utility preko kojeg vrsis particionisanje diska. Taj proces je jednostavan da ne moze biti jednostavnije. Nije kao na linuxu gdje mozes zeznuti MBR, obrisati pogresnu particiju i tako nesto:
    [​IMG]
    Poslije formata zatvori Disk Utility i idi na slijedeci korak. Kada dodjes do koraka da izaberes disk, klikni na disk i odaberi Customize iz donjeg menija:
    [​IMG]
    Dalje ces morati sam, shodno tome kakav hardver imas. Generalno se sve svodi na odabir kextova za graficku karticu. Npr. Ako imas Nvidiju, ali ne znas koji model, odaberi NVEnabler, kod Ati je to ATY_Init. Kod mrezne obrati paznju. Saznaj ako ti je Realtek kojoj grupi pripada. Naravno mozes sve ostaviti kako stoji, ali pitanje je da li ce uopste sistem se pokrenuti. Za zvucnu karticu izaberi VoodooHDA, to je univerzalni audio driver za skoro sve zvucne kartice i velika je sansa da ce ti raditi. Pazi, kod VGA i bootloadera mozes odabrati samo jedan od ponudjenih izbora.
    Ja sam ovdje oznacio neke drivere, a ti jos vidi koju graficku i mreznu imas. Kod mrezne mozes sve drivere oznaciti.
    [​IMG]
    Evo i par tutorijala:

    http://www.youtube.com/watch?v=q1XlOsvDuFA
    http://www.youtube.com/watch?v=iilKeCIWlfU
    http://konteudos.info/?p=4356

    Ako ti se desi da uspjesno zavrsi instalaciju, ali dobijes kernel panic ili still waiting for root device (znak stop na Apple logo) onda postoji mogucnost da si neki driver ili opciju pogresno oznacio. Ako ti stane na pola instalacije ili nece da dodje do kraja onda postoji mogucnost da na tvoj racunar nije moguce instalirati Lion, medjutim imas C2D procesor koji je vec u GM release bio podrzan out of the box, tako da ne bi trebalo biti problema s samom instalacijom.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Hvala kralju za ovo,

    Skinuo sam Lion 10.7.2

    imam .DMG image, pa sam preko TransMac-a išao expand image i onda takvu spržio na DVD na low speed.
    Probao bootat sa DVD-a, dođem na onaj sivi ekran sa jabukom i onaj krug se u dnu vrti cijelu vječnost, a DVD okreće
    nonstop, tako mi je vrtilo par minuta pa sam prekinuo, jel to OK da pustim?

    U međuvremenu Disk utility u Winu mi pokaže da od 100GB na C imam 5GB za šrinkanje?!? Pa sam stavio defragmentaciju da radi.

    Prosto nevjerovatno, imam ovu nakaradu od ploče P5K u čijem defaultnom BIOSu ne mogu ni AHCI ni Virtualisation technology upaliti!!!

    Ljudi u ovom threadu http://vip.asus.com/forum/view.aspx?SLa ... &model=P5K
    crossflashaju P5K na P5KR ali ja sam se opeko jednom sa pogrešnim biosom :)

    Neda mi se flashat bios jednom sam sjebo chip tako i morao ga mijenjat...
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Instalirao sam i kod boota zaglavim na znaku jabuke i mali stop na njoj, da probam izabrati non AHCI SATA posto to ne mogu upaliti u biosu?

    EDIT: Upalio NON AHCI SATA, i sad bez problema prođe sav taj boot, imam čak i full rezoluciju i zvuk čujem zvučnike, međutim
    cijeli ekran je siv?!? Vidim i kursor miša i vozam ga po ekranu, ali pozadina je siva.

    Nije na jabuci, nego prođem jabuku i imam sve sivo?!? Kako da vidim gdje je sad greška?
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    kod prvog startupa treba cekati neko vrijeme, cca 10-15 min dok ti se ne ukaze Welcome screen gdje kao kod Windowsa mozes podesiti username, password, tastaturu itd. Pojavi li ti se onaj okrugli sareni busy kursor nakratko?
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nije, čekao sam podugo.

    Nego na bootu kad ukucam -x uđem isprve, ali to je neki safe mod?
    Prošao sam ona podešavanja, ali nemam zvuka.

    Kako da naštelim da ulazim bez safe moda?
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    probaj flagove -force64 cpus=2 busratio=20 ili vidi koliki ti je mnozitelj procesora pa unesi tu vrijednost u busratio umjesto 20... I probaj isti fazon sa cpus i busratio bez force64 ako dobijes kernel panic. Ovo cesto zna upaliti.
     
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    A hoću li to morati uvijek unositi?
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    ima fazon da se ucitava na startupu, ali prvo probaj. Ima jos jedan flag maxmem gdje je za 4GB maxmem=4096. Probaj da ti javim kako mozes ovo podesiti.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nece ni te komande jednostavno zaglavi na sivom ekranu. Obje sam probao.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jesi probao i maxmem?
    Ukucaj -v i vidi sta ti kaze output. Ako nadjes neki error postaj ovdje.
     
  12. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Sve sam probao. Sa -v sve ono brzo proleti, kako uopste kopirati neki error.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Onda mi postaj svoju konfiguraciju. Ako ti je nVidia grafika, probaj flag GraphicsEnabler=Yes
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    P5K, E7200, HD3870

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Malo sam istrazivao i nasao sam slican problem: http://netkas.org/?cat=7

    Jesi li pri instalaciji odabrao ATY_Init driver kao sto sam ti rekao u prvom postu? Ako jesi onda trebas staviti flag GraphicsEnabler=No i onda enter.

    I u slucaju da nisi snimio ATY_Init, onda bootaj s -x (to je failsafe, kao sto si primjetio) i snimi Kext Helper B7 sa http://cheetha.net/

    Potom otidji na stranicu http://www.osx86.net/downloads.php?do=f ... 262&page=2 i skini kext, potrebna je free registracija. Pokreni Kext Helper B7. Dalje je jednostavno. Ako ti bude odbijao password u slucaju da nisi definisao sifru, onda postavi neki u User Accounts. Onda kad ti javi poruku cross fingers and reboot restartuj racunar i bootaj s GraphicsEnabler=No
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Drug, prije nego si napisao taj post uradio sam ponovnu instalaciju
    sa iskljucenim Graphics enablerom u setupu, i ukljucenim ATY_Init,
    i sada zaglavi na sivom ekranu, ali ne prebaci rezoluciju na 1680x1050
    i nemam kursora, vec ostane na glupavoj rezoluciji iz instalacije, i nemam misha
    na ekranu. Fakat sam bez ideje.
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    I ja sam ostao bez ideja. Ja uvijek snimim s ATY_Init + GraphicsEnabler i nikad nisam imao problema. Ali kod mene je ATI HD3000 integrusa, pa je mozda u tome razlika.
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kako da obrišem ATY_Init i probam samo sa GraphicsEnabler=Yes?

    Ovo dvoje je u konfliktu 100%, jer kod instalacije upozorava izaberi jedno ili drugo.

    Sa samim ATY_Init neće, a da probam sa samim GraphicsEnabler=Yes, samo bez reinstalacije. Kako obrisat to?
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    pronadji preko findera /Extra/Extensions, mislim da je to u System folderu i onda u Extensions folderu nadji ATY_Init.kext i obrisi ga tipkom del i potvrdi.Davno sam to cackao pa sam malo zaboravio gdje se sta nalazi. To je samo Enabler, a ne driver. Driver je X3000.kext ali ni slucajno ga nemoj obrisati. Na iducem bootu kucaj GraphicsEnabler=Yes i enter. Sad ce koristiti Chameleonov integrirani enabler umjesto zasebnog.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ili jednostavnije instaliraj windows 7 i uživaj :)