Gainward GeForce 6800 Ultra vs. Sapphire X800 Pro

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 17, 2004.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Naveo sam ti 10 do sad, samo procitaj

    Ti moras da se salis pogotovo o tome sta je sama nvidia rekla.

    Ja nisam procitao ni jedan ama bas ni jedan casopis sajt ili dobio informaciju da cip od 150 miliona tranzistora sa 256 bitnim kontrolerom i 13mikronskim proizvodnim procesom imajuci u vidu nvidiinu internu arhitekturu moze raditi na 350W a pogotovo sa jednim molexom.
    Ma ko sam ja da se raspravljam oko gluposti sto onaj momak rece, to je tvoje misljenje i tacka. Sve ovo na stranu ko je jaci, samo imati u vidu sta dolazi sa PCI express evolucijom i directx10 podrskom, gdje je neminovno da ce pobijediti konkurent sa brzim i kvalitetnijim shaderima jer ipak to ce biti doba fotorealizma.
    Pogotovo sa implementacijom ATI-jevognovog 3Dc algoritma za optimizaciju i kompresiju tekstura koji će developrei igara poput Doom-a ili Half life vise nego docekati rasirenih ruku. Model sa 7 milijona poligona moze se optimizovati na 100 000, što hardwer moze bez problema povuči kroz pipeline.
    Nadalje neko je odgovorio nas post koji sam stavio oko 64-bitnog kompjutinga totalno pogresno. Danasnje igre aktuelne da ne nabrajam iskoristavaju 64 bitne AMD procesore bolje nego P4 zbog velike količine L2 cach-a AMD-ovih pulena. 512KB Intelovih naspram 1024KB AMD-ovih je velika razlika a igre buducnosti nece smanjivati potrebu za večom količinom L2 keša nego če se ta potreba sve više povečavati.
    Tako da su čelnici ATI-a shvatili da konfiguracije koje budu koristile procesore sa malo L2 keša neče biti u stanju "povuči" kao procesori sa 1MB L2 keša ili više.
    Pa je odlučeno da se jedan dio jezgre budučih ATI čipova napravi tako da simulira rad CPU-a sa ogromnom količinom keša za smještaj instrukcijska i podataka. Da bi taj proces još više došao do izražaja čipovi če raditi sa 64-bitnim registrima. Naravno sa novoizaslim 64 bitnim procesorima koji imaju dvokanalni memorijski kontroler(AMD 64 3800+ i dalje) smatra se da če se ostvariti oko 70GB efektivne propusnosti.
    Tako da je smijesna poredba ATI-jeve tranzicije čitajX800 sa finalnim proizvodom NV40. I sva ova prica i diskusija nema smisla. U momentu kada se dogodi jos jedna revolucija graficke industrije (kao R300 arhitektura u odnosu na GF4) tj R500 moči če se podvući crta. R500 je prelazak grafičke indusrije na 64-bitni kompjuting, jer kako se vidi dizanje frenkfencije GPU-a na 32-bitnim platformama je doseglo plafon kao i silni problemi sa prelskom na nize proizvodne procese. ATI slijedi AMD-a u redizajniranju svoje arhitekture prislanjajuči se novim tehnologijama, ako je AMD-u uspjelo da potuče velikog Intela u svim Futuremark testovima sa prelaskom na 64 bita ATI-u se smijesi slicna buducnost.
    Ja se ovim putem izvinjavam svima koji su se osjetili uvrijedjeni i nakoji nacin. A uredniku enisu se zahvaljujem na isrpnom pojasnjenju novinarske profesije.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    posto nisi nigdje cuo, ja cu ti reci da GeForce 6800 Ultra moze raditi sa 350W kvalitetnim napajanjem, no naravno ne ocekuje se da dodas na to jos milion drugih uredjaja.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Stavi Prescotta i ako upalis racunar dam ti stoju iste sekunde a da ne pricam o stavljanu drugih uredjaja. ma i da ne pricam o drugim uredjajima-tona hard diskova je gladna struje kao i procesorskog zauzeča, nadalje ko če to kupiti 6800ultru a neče staviti 1GB memorije. I hoces da kazes da to sve fercera sa 350W. Ma daj molim te!!!!!
     
  4. Shenron

    Shenron Komšija

    Re: HEH RAZOCARENJA

    Pa govorim o X800 i 680ULTRA!!!!!!!
    x800 izvodi igru u PS2.0 a 6800 ULTRA u PS 1,1. !!! I taj patch sto spominjes? Jel izasao? Nije! Kad izadje vidjet cemo kako ce biti, ali do tada....
     
  5. Esh

    Esh HWB

    stvarno mi je zao sto nisi procitao sta sam napisao i izvukao iz toga jedini logican zakljucak.
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    Izvinite stavrno izvinite što vraćam ovako stari topic ali ovo stvarno stvarno je sramota.Nani ti si sramota za informatičko društvo sa ovim što si rekao.Znaš li ti čitat.Idi ti na Anandtech pa tamo pogledaj testove sa AMD-ovim procama sa nforce 4.Ako misliš da nije fer stavljat ATi kartice u nforce ploče onda sačekaj da ATi izda svoj radeon xpress 200 čipset.Usporedi X800 XT PE i 6800 Ultra Extreme na istim frekvencijama jezgre i čipa pa onda komentariši.Ti govoriš u korist ATi-ja zato što ti je možda prva karta bila od ati-ja.ATi ima po najmanje pet grešaka u najnovijim igrama sa novim i starim driverima.Čak su imali i problema sa HL2 u 4.11 verziji.U svojoj igri imati greške.nVidia.ine NV4x kartice će bolje se nositi sa sjenkama i svjetlima nego ati R4xx kartice.Usto NV4x kartice imaju SM 3.0 tako da će se nositi otprilike od 10 do 40 % bolje u SM 3.0 igrama nego atijeva sadašnja najjača karta X850 XT PE.

    Na kraju opet se izvinjavam što vraćam ovako stari topic
     
  7. Sleeper

    Sleeper Komšija

  8. Sleeper

    Sleeper Komšija

    hehe... :smt014!
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    fin clanak. e jos da ja licno mogu testove provesti (i da nema problema ako slucajno ne vratim jedan X850 nazad) :mrgreen:
     
  10. iskusni

    iskusni Komšija

    Dobro su rekli "Čini se da nVidijini driveri nisu toliko optimizirani za PCI-E kao što su za AGP" :|

    Ipak ne treba zaboraviti da su ATi i Intel malo "komunicirali" pri izradi njihovih ploča i još ATi ima oko 100 do 150 MHz bržu jezgru od nVidia-ine.Za PCI-X ATi ima bolje drivere ali ja sam opet na strani nVidia-e :D :D

    Još mi je draže što NV48 projekt nije uništen.Vidjeće ATi ljeta 2005 :twisted: :twisted:
     
  11. djambo

    djambo Aktivista

    totalna glupost prepucavanje u prazno na pocetku teme isto glupost usporedjivati x800pro sa 12 pajpi i 6800ultra sa 16 pajpi a to je recenzija gdje se tek najavljivala x800xt koja je tek malo losija od 6800ultre a u vecini testova sa filtriranjima ju podere usput 6800gt je bez problema radila sa A64 i giga rama na 350w napajanju a posto je rijec o gainward 6800gt gs glh verziji kad sam ju stavio na 400core 1200mem onda se izbacivala u windowse ili reset frajer je ipak odlucio kupiti enermax 460w
     
  12. Esh

    Esh HWB

    mislim da je poenta usporedbe bila u smislu isplativosti ulaganja dodatnog novca i dobivenih performansi..
     
  13. iskusni

    iskusni Komšija

    6800 GT zakon
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    jel 6800 više zakon kad ti starci kupe il kad sam iskeširaš pare? :wink:

    ma bjaaaaaaži
     
  15. djambo

    djambo Aktivista

    ali moras priznat i kad bi kupovo tako skupu kartu da bi 6800gt bio prvi izbor
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    ne, 6600 je čist dovoljno (i previše), a ostatak bi pametnije ulupao... nikad toliko za grafu ne bi dao.
     
  17. iskusni

    iskusni Komšija

    Izvinjavam se 6800 GT ili 6600 GT (ipak sam za 6600 GT)
     
  18. Dr. X

    Dr. X Novi član

    Eno ja sam čuo da je sada neka firma ubacila u jednu grafičku karticu dva 6600 GT čipa i da ta kartica postiže bolje rezultate nego GeForce 6800 ultra ili X800 XT.
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    bullshit klasicni kako li se to grije
     
  20. iskusni

    iskusni Komšija

    Nađi topic 3D1- DUAL GRAPHICS CARD i tamo ćeš sve pročitat.Proizvođač je Gygabite