Hamo sad malo diskusije...hm...grafika...ta...grafika

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Inzinjer, Mar 7, 2004.

  1. emirc

    emirc Novi član

    Hm, bogami, bit ce da je tako kao sto govorite u vezi ovih MXica... mada nisam siguran 100% u vezi Nature testa, evo zakleo bih se da sam vidio kako se vrti kod frenda na GF4MX.
    Ipak mi nisu neke stvari jasne: Postoji li ikakva razlika izmedju MX cipova zasnovanih na GeForce2, i MX zasnovanih na GF4 arhitekturi? Zar u GF4 MX nisu stavili, ja mislim, neke vertex shadere, koji su kao jedan dio DX8 API-ja, cineci ih tako barem "polukompatibilne" sa DX8?
     
  2. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    MX 4xxxx je dx7 i nema tu price.

    ja samo zamisljam da je Ti 4600 sa 256GDDR 3 Memorije i podrska za dx9.0 i naravno 256mem bit bus pa rasprsila bi sve ove graficke ali ipak su to samo puste zelje hehehe

    Mislim da se prelaz sa Ti4XXX na ATi 9600XT ili 5700ULTRA ne isplati nikako.

    Vec na SPXT5900 i jace se moze reci da isplati ali za kaj diskutujete o ovim kartama pa za 7 dana izlazi nv40
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    pa i mercedes slk izlazi za par dana, pa nikome ništa :) pogledaj koliko košta 5950ultra, i onda razmisli koliko će koštat nv40... nemoj samo reć da sa 5900xt ne bi mogao pokrenuti SVE igre danas (sa odličnom kvalitetom slike, tu mislim na aa i af), zapravo već i sa 9600xt možeš sve igrat... a sad dal ti je bitnije imat 12k 3dmarkova03 ili dodatnih 500€ u novčaniku to je stvar osobnog ukusa :)

    9600xt je jača kartica od ti serije... dobro sad baš da imam ti4200 ne vjerujem da bi odmah skupljo lovu za ati-ja, ali ipak kad bi uzimao novu graf, uzeo bi 9600xt.

    emirc... gf4mx ima neke stvari u sebi bolje od 2mx, ali to je dx7 kartica i nema joj pomoći što se snage tiče... jednostavno je preslaba za ikakvo ozbiljnije igranje novijih naslova.
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ha , ništa onda ne gine mi čekat da pojeftine :)
    Eto me sutra sa Bartonom , jes vala falim se fakat :)
     
  5. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Imao sam priliku da kupim ovu xt/sp svejedno i gledao sam na netu recenzije u kojoj halo muci se se nekih 30 frejmova dok UT2004 na nekim mapama ide ispod 50 bez aa i af pa mi je onda jasno da bas treba imati graficku.

    Ja ne kazem da je slaba pa recimo da je duplo jaca od Ti 4200 (zna beast master) ali ponovo se ne treba zalijetati i uzeti nesto sto valja.

    A sto se tice 500eura mislim samo na onu izreku ako neznas sta je dobro pitaj sta je skupo

    U svakom slucaju ja cekam 6800ULTRA pa da vidim tu novu revoluciju i tek kad izadju prve recenzije onda ce covjek tek znati sta treba kupiti
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    gle muka je kad igrica ide na 5fps-a, a 30 frejmova je više od tv programa kad smo već kod toga... 50fps-a neću ni komentirat :wink:
     
  7. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    znam da je sve iznad 30 ok ali vidi ovo za koji mjesec izlaze jos zahtjevnije igre i onda taj prosjek nece biti 30 nego 20 ili ne 50 nego 30 to je ono o cemu ja pricam
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    tv je 25 fps-a :)

    govorim ti da 5900xt (recimo) može vrtit sve današnje igre, ali cijela ta industrija ide prebrzo ide naprijed, tako da je jedini favorit nv1300... shvaćaš šta oću reć?

    uglavnom nezahvalno je davat goleme pare u te svrhe, jer je to hardware/industrija koji je najpodložnija promjenama u zadnje vrijeme.
     
  9. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Ja sam naručio ovu Leadtek GeForce FX 5900 XT i znate šta.

    Još uvijek se kajem .Za nju mi valja bacit 460 KM .Volio bih da se nešto dogodi da je oni ne nabave.:)

    Ali u svakom slučaju je i željno očekujem.Jer ja sam s njom izuzetno zadovoljan.Dotična grafička kad se klokuje dođe približno do vrijednosti FX9590 Ultra.

    U potpunosti se slažem sa Sys-om.Nezahvalno je veoma nelogičan potez je davati za grafiku više od 300 Km.Eto ja sam malo odletio od toga ali 160 KM više i mogu preboljeti.Još samo da dođe.

    Svakako i grafička koju plaćaš milju KM će opet biti prosjek za neko vrijeme.Zato najbolji potez je kupovati ono što još uvijek može vući trenutne naslove a da je već opalu u cijenu.
     
  10. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    moj injzineru jesili cuo da far cry jedva na ultra high na 1024x768x32 na 2200MHZ atlonu 512 rama (no AS 4xAF) vuce oko 13 frejmova maximum 27-29.

    A da se nisi zaletio trebao si sacekati nove graficke.

    U svakom slucaju 460KM je puno a tvoja je graficka vec dosla nije mi jasno kako te nisu nazvali
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    isključiš af (koji je po meni totalna glupost... mislim možda i nije, ali aa ima puno veći/bolji utjecaj na kvalitetu slike). i ne igraš tako zahtjevne igre, njih će uvijek bit... recimo pogledaj kvalitetu slike jednog warcrafta 3 i reci mi da to loše izgleda, a igra ide stvarno sa velikom većinom novih graf na max detaljima. a ovako ako čekaš, doći će još bolji, pa još boljih, a ti zapeo sa prijelaznom s3 virge dx :)
     
  12. emirc

    emirc Novi član

    O Boze, o cemu vi pricate?!
    AF nije totalna glupost, po meni je puno potrebniji od AA jer se jos uvijek sa AA zamucuju texture (manje nego prije, ali primjetno) i koji ce mi AA kad vise volim igrati igru u vecoj rezi nego gledat lagano zablurane likove? AF ce uskoro postati standard kao trilinearno filtriranje... a i AA kad postane dovoljno kvalitetno.
    Ne znam zasto govorite za neki feature da je bespotreban... Podsjecate me na 3DFX koji nam je svima solio pamet da je 22bitna boja sasvim dovoljna za sve.... kao i poznata izjava "the 640kb" od g. Gatesa.... uh!

    pentium4-athlxp po cemu ti ovo zakljucujes za ultra high? pa sa 9800XT sasvim fino radi na ultra high na odgovarajucoj konfiguraciji. zasto se cudite igrama koje konacno iskoristavaju danasnji hardver i dx9 grafcike kartice kako treba?

    I kakve su ovo nebuloze uporedjivati tv "fps" i monitor fps i igraci fps?!

    Po mom misljenju najvise se isplati kupiti hardver koji daje najvise za ulozeno/dobiveno. Hipoteticki, da 9800XT koja kosta npr.1000KM daje 3 puta bolje performanse od 9800Pro koja kosta 600KM, normalno da bi kupio ovu 9800XT.
    Al trenutno nije tako:
    GeForce se najvise isplati uzeti: 5900XT - 400~450KM

    Radeon se najvise isplati:
    1. Club3d Radeon 9800SE - 350KM
    2. Hercules 9800 - 450KM
    3. ako ove dvije ne mozes nigdje naci onda ti preostaje :
    Radeon 9800Pro - 450~500KM

    Eto.

    P.S Evo gledam da i Infineon prebacuje proizvodnju na "nesto drugo" pa se ocekuje poskupljenje kako sistemskog RAM-a, tako i grafickog! Ocekujte poskupljenje grafickih kartica u maju.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    dobro možda je af tebi potreban, ali pošto nemam 9800xt performanse mi dosta padaju kad ga uključim, a jasnoća udaljenih textura mi ne predstavlja neki veliki problem, više me muči nazubljenost predmeta u prvom planu, bio to third person pucačina, auti, motori ili nešto treće.

    žašto bi usporedba frejmova na tv-u i igrama bila nebuloza?! tv u pal formatu daje 25 slika po sekundi (50 poluslika) i rezultat toga je fluidna slika kakvu gledaš svaki dan, i to uspoređujem sa brdo ulupanih novaca u grafičku karticu da bi se dobilo 200fps-a u određenoj igrici, od kojih nema koristi... osim možda hvalisanja naokolo :)
    mislim nema smisla davat ogromne pare u grafičku samo zato što 200€ jeftiniji primjerak grefičke ne može vrtit far cry (priznat ću da nisam čuo za tu igru). al sa druge strane cijela ova priča pada u vodu ako ti imaš podeblji novčanik, pa si možeš priuštit takve stvari...