HWB humanitarna akcija

Discussion in 'Generalna diskusija' started by selvin, Dec 10, 2011.

  1. GW

    GW Moderator

    Ima i kod mene jedno midi tower kućište sa napojnom (20+4pin). Neki socket 478 procesor, 256 mb ddr1 rama, zvučna, mrežna, kablova napojnih pa eto uvrstite na listu. Kad se skupi materijala za 1 kompletan računar u sarajevu, je mogu sakupiti dijelove i sastaviti računar.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Selvin ovu temu fantasticno vodi, pa mozda je vrijeme da vidimo da se sklopi jos jedna konfiguracija. Ako ima neko konkretne prijedloge ili nacin kako (i kod koga) da skupimo ove komponente, neka javi. Mozda ne bi bilo lose, barem za pocetak, da prebacimo komponente iz istog grada kod jedne osobe, pa da je lakse "pokupiti" kada se bude sastavljalo. Volonteri?
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    @Ico,
    Svrha je donirati kompjuter djeci koja ne mogu priustiti racunar da imaju na cemu uciti i igrati se. Svakako ti to smece dzaba stoji kod kuce, zar nije bolje obradovati nekoga?

    Evo sad cu dodat i ovo od GW-a.

    Hvala Enise. Eto GW se nudi za Sa, ja mogu za Tz ako se niko drugi ne javi, svakako sam svaki dan u Tz pa to mogu pokupit. Bilo bi fino da neko uzme za Zenicu / Zepce jer i tu gotov imamo jedan kompjuter ako se Sp3x i Nails skontaju.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ja imam jos nekih starih dijelova.

    2x256MB DDR
    2x256MB SDR
    kuciste (bez napajanja)
    s478 maticnu, ali ne znam je li ispravna - trebalo bi ispitati, uglavnom podrzava SDR i AGP, a nema SATA (sad vidim da nema ni mreznu, samo zvucnu)
    dva Pentiuma 4 s478 na 1.5GHz

    Dodaj Selvine i ovo. :)
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ok Selvine dodaj ako zelis na listu mreznu karticu, cini mi se da je Gembird, a Realtekov cip, i graficku Hercules Prophet AGP 64 MB. Oboje je ispravno.
    To imam u starom Compaqovom racunaru, pa cu vidjeti jos sta cu s njim.
    Ja to moram preko vikenda otici potraziti, a ti ako si negdje u Tuzli u ponedjeljak da se dogovorimo pa da ti to dam.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Eto Stevie, ti gotov imas za jednog kompa :D Maticnih i diskova nam fali najvise, pa ako bude ta tvoja radila, dobro ce doci. Ako taj tvoj cpu i ram odgovaraju na tu maticnu, evo imamo kod Irhada napojnu, kod Blood-a imamo dvd-rom, kod Reznora grafu, samo jos nabavimo HDD. Blood ima tastaturu, ja imam zvucnike i mis, i monitor imamo i ti i on i ja :D EDIT: Evo Reznor ima i mreznu.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, vec je cpu u maticnoj (zaboravio sam reci da ima i cooler), a i 2x256MB je unutra. Nazalost ne znam je li ispravna ali mozemo vidjeti.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ja to mogu pokupit u pon i od tebe i od Blood-a (javio mi se na PM da se dogovorimo za to), nije mi problem, ali cini mi se da Stevie ima najvise komponenti za centralnu, pa ako bude raspolozen i bez obaveza da njemu to odnesemo. Mada nije meni problem pokupit od vas svih, pa cu ja kod kuce sastavit to. Od 9-17h mi stima u blizini Sonog trga da se nadjemo, a prije 9 i poslije 17 moze bilo gdje.

    Vjerovatno je nemas na cemu probat dok ne bi nabavili napojnu i HDD?
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Imam ja i jedan HDD al je djecijih dimenzija,ovako 5g al je ispravan.Mogao bi se dic sistem na njeg i kapak.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma fol je sto bih mogao za testiranje ODD iskopat iz svog racunara, a napajanje iz sestrinog, i opet bi mi falila graficka i HDD. Bez HDD-a bi moglo da se digne memtest i Knoppix recimo.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Eto Reznor ima grafu, a HDD cemo kupit ako se niko ne javi, da ne komplikujemo sa Dinom dzaba jer svakako nam taj HDD nece bit od neke pomoci.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    @Stevie_Ray sto se tice OS-a, ja sam na ovom laptopu Toshiba Satellite 4090XCDT uradio svakakvih testova, uglavnom mi i sluzi za edukacione svrhe, dakle od Linuxa pa do Windowsa sam mnogo toga probao. Ima 64 MB RAM-a i 2 GB HDD.
    Evo par prijedloga za OS:
    1. Debian Netinstall-odlicna solucija za slabi hardver uz selektivnu instalaciju potrebnih aplikacija
    2. Slitaz-minimalni memorijski zahtjevi uz jednostavan GUI
    3. Windows 2000-trenutno koristim na laptopu, ali sve to zbog nekakve prastare 16bitne PCMCIA kartice koja nece da radi pod Linuxima. Pogasi se par servisa i zauzima sa SP4 cca 50 MB RAM-a. Jako brz i funkcionalan OS za stariji hardver.

    Sa 256 MB Windows 2000/XP ili neki linux sa XFCE okruzenjem.

    P.S. Sve se ovo moze dici i na USB bez problema, s malo duzim vremenom trajanja instalacije. Za stare biose bez USB boot support sprziti PLOP Boot CD i sve 10.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sad vidim da je zapravo 256MB u ploci. Tako da ne bi bilo lose uraditi koju optimizaciju da Windowsi bolje idu.

    Kad bismo imali s478 plocu sa DDR memom, mogli bismo nagurati i gigabajt. :D

    EDIT: Tesko za USB posto je ovdje podrzan samo USB1.1. A to je uzasno sporo.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Imam ja onaj ata 40GB tako da bi to bilo solidno. Samo jos nisam provjerio komponente, sorry.. pa provjerim to mozda sutra pa javim precizno stanje. I jos da mreznu iskopam.

    Sto se tice sistema, meni super ide XP na tom P3 od 1GHz.. ima mislim oko 512MB sdrama ili kojeg li vec.

    Sto se tice gradova i preuzimanja, neka se nadje osoba kojoj ce se uruciti PC pa onda slati iz grada u grad. Da ne bude ja saljem u sarajevo a treba nekome u Zenici i slicno. Naravno, nije mi mrsko alinema logike. Neka stoji kako stoji, kada se neko nadje.. kome je najbilza osoba, njemu se posalju komponente, on osposobi, digne sistem i preda u ime HWB-a.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Nije Enis mislio da se sve salje u Sa, vec da se po gradovima skupi, tako da ne bi bilo nepotrebnog slanja postom ili slicno. A ako bude potrebe, moze se i poslati neka komponenta ako negdje zafali, ali tek kad se skupi ostalo.
     
  16. ibran

    ibran Aktivista

    Evo ja ču preuzeti Bihać i malo šire koliko mogu pokriti ako se ko javi da može pomoći u sklapanju jednog ili više računara bujrum neka posta na temi ili PP. Pošto smo dosta udaljeni SA,ZE,TZ,BL,MO itd. ako ima ko kakvih ideja, ili da se centralizuje pa da se posrednici znaju po ostalim gradovima širom BiH.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja cu vidjeti sa @dino73 ,i on je iz gracanice,pa ako vam treba nesto od nas dvojice,moze se to poslati i postom,nije problem a moze i neko pokupiti ako je iz tz a na relaciji gracanica - tz

    uglavnom,ako treba neka moja komponenta,samo javite na pm i odma saljem
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Slijedeca stvar koju bih zamolio forumashe s ove teme da naprave jeste da izvrse analizu komponenti koju je Selvin uredno napravio te vide koliko konfiguracija mozemo sklopiti i sta bi nam jos nedostajalo. Takodjer, u redu je sto su komponente neke starije, no zamolio bih da se poklanjaju samo komponente bez nekog kvara koji zahtijeva servis ili smanjuje funkcionalnost. Ne zaboravite, oni koji ce to koristiti po svemu sudeci nece biti narocito vicni racunarima, hardveru i slicno, pa je bitno da im se sve isporuci u "radnom stanju". Velika hvala svima za ovaj odziv!
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Kako sam ja vidio moglo bi se 5-6 konfiguracija sastavit, s tim da bi nam najvise falilo maticnih i hdd-ova, ostalo je manje-vise tu.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Zato treba napraviti tu lista tipa "konfiguracija #1" i staviti nedostaje ploca sa socketom ili chipsetom tim i tim, pa da vidimo sta mozemo tu uraditi.