Imao sam problem sa rostiljem na plin

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Zeleni, Jun 13, 2023.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sada vise nemam :)

    Ljeto dodje i muku mucis imas li dovoljno plina u boci da izrostiljas. Par puta mi se desilo da nestane u po frke.

    I onda sam mu dohako, nerd way.
    Ako nekog interesuje, mogu poslati linkove stvari koje sam uzeo sa aliexpressa.

    Esp8622 + load cell moduli 50kg + hx711. Prva verzija sa Wago konektorima, poslje sam skontao da mi je ova borova ploca kriva, pa sam kupio MDF plocu, i montirao na to.
    [​IMG]

    Druga "upakovana" verzija, sada cak i sa mjeracem temperature i vlage zraka. Sve montirano na MDF. Zice su letovane jedna s drugom i upakovane u shrinktube.
    [​IMG]

    Sve na svome mjestu :D
    [​IMG]

    Mqtt sa Homeassistant
    [​IMG]

    Malo poboljsanja sa UI karticom. Prazna boca vaze odokativno 4kg, puna 9.
    [​IMG]

    Sljedeci korak je Prebaciti sve na ESP32, jer ima bolje deep sleep opcije, s tim isto prebaciti napajanje strujom na powerbank. Naprativi rupu izmedju ove dvije MDF ploce, tako da mogu smjestiti sve izmedju, samo produziti usb napajanje da viri.
     
    NeTRa1der, zoi, Reventon and 2 others like this.
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Rostilj nije na plin :D

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    p4ja, Neraa, NaLe! and 1 other person like this.
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kako kome :D, i ja sam se kleo u klasicni rostilj dok nisam probao plin. Imam oba, ali plin je vruc za 2-3 minute, dok mi treba po sata za brikete.
     
    EL NINO CFC likes this.
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nije isti smek sa plina i briketa :)
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hahah, ja napravio iot device i odjednom diskutujemo razliku izmedju plina i uglja
     
    dams82 and Decerto like this.
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma super si ti to sve napravio nema sta. Ja hocu da raspalim rostilj evo mjesec al neda se. Ili je kisa ili druge obaveze.
     
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Naslov je vrh. Obicno se teme otvaraju zbog pitanja ili problema. Zeleni je odmah ponudio rijesenje iako niko nije pitao za to :D
     
    p4ja likes this.
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja odavno imam želju za roštiljem na plin koji bih stavio na natkrivenu terasu jer ne želim tu ložiti i stvarati dim ali sam uglavnom gledao gotova i skupa rješenja. Ovo tvoje DIY se čini zanimljivo ali ja pola nisam skontao šta si ti tačno uradio i kako
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nije prikazao rostilj nego kontrolor potrosnje plina. Da ne pomisli neko da rostilja na MDF ploci :D
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa dobro svakako da ne mogu biti furuna i roštilj od drveta :D
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Odmah mi padne napamet blockchain, metaverse, NFT :D
    Mozes nabrojati na prste koliko je ljudi aktivno na ovom forumu, ja svaki put kad udjem zijanim se koliko novih postova ima, postova koji me i ne interesuju bas, ali mi drago kad vidim. Ne ide mi u glavu gdje danasnja omladina ide da diskutuje tehniku? Tik Tok ? Naprave vlog....

    Ja sam ovaj rostilj imao na balkonu u stanu, dimi i ovaj kad bacis cevape na njega, al ne dimi od uglja, tako da je super sto se tice pokrivenih prostora, da naglasim, pokrivene, ne zatvorene :D
    U sustini uzeo sam 4 "load cella" da ne prevodim, mala spravka koja pusta napon kad se deformise, odnosno kad nesto tesko stavis na nju. Posto je taj napon pravo nizak, treba ti neka vrista pojacala u formi HX711 chipa na koji spojis 4 komada. HX711 komunicira sa ESP8622 micro kompjuterom, nesto poput Arduina. Bukvalno 80mhz proc i 80 kb rama ima. Esp prevodi signale u varijable i salje ih preko MQTT protokola na neki collector, u ovom slucaju Home Assistant, koji se koristi za automatizaciju IOTa u kucama.
    Uglavnom, prazna flasa vaze oko 4kg, puna oko 9kg. Sistem prati koliko plina ima u boci izmedju tih 4 i 9kg. Kad dodje do 5kg, dobijem alarm, skinem bocu, odnesem je na punjenje. Tako da vise nikad necu ostati sa poluispecenim cevapima :D
     
    Last edited: Jun 14, 2023
    zoi and Ekstrauterina like this.
  12. monK

    monK Komšija

    Evo jedan roštiljski reply - upaljen jabukovačom.

    Na redditu su mahom, prićaju o platama i otkazima...

    Šta je sa DonKingom? Šta je s ljudima.

    Mene brine ovako ovih par drugara, pošto znam da ulazimo u ove tamne nepredvidljive vode, a bogami smo izgubili komunikaciju.

    Svi dobri sa zdravljem?
    Kakva je situacija?
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    @Zeleni da ne quotam čitav post, hvala na objašnjenju. Može li se to za plin izvesti za svaku bocu? Da pokušam to u dnevnoj izvesti.

    @monK zar je kod nas reddit popularan? Nisam nikad nikog čuo da ga je spomenuo izuzev ovog jednog jarana koji na tome visi od kad znam za njega.

    Ja pratim redovno forum mada ne pišem nešto posebno. U PC vodama nisam odavno tako da nemam šta napisati za većinu tema.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma mozes vagat sta hoces i gdje hoces. Bukvalno napravis vagu na wifi :)
     
    zoi likes this.
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nije los plin ako se ne smije loziti ugalj ili drva ili cisto zbog ceifa sto je napolju, ali logicno plin ne moze dati onaj miris uglja i drveta osim ako je neki aromatizirani :D

    Ko visi na redditu nece nikad priznat da je na redditu a ako se otkrije username mora se obrisat acc i novi napravit :D mada je sad reddit jako kontrolisan, nije to vise divlji zapad bas
     
  16. monK

    monK Komšija

    Ne želim da linkam, mislim da je to ispod nivoa ovog foruma. :D
    Ali da, uspio sam otkriti popularni subreddit sa dominantno našom BA IT populacijom.
    I da, baš kao što @Pelikan reče ovdje gore, reddit je mahom trolerska platforma gdje se može malo bolje sakriti identitet u svakodnevnom ispucavanju raznih frustracija, tako da ti niko neće priznati da visi tamo. Meni je reddit postao blizak kroz EVE online, iako je to možda i najtoksičnije mjesto na netu bilo u jednom trenutku.

    Zašto je ovaj forum tih?

    Manje više svi forumi na kojima sam bio aktivan prije 20 godina su odumrli. Ovo još uvijek postoji, pa makar da pričate samo o video igrama, meni je drago doći i čitati to. Mislim volim i ja igre, ali ne volim samo to.
    A onda vidim i kada se ljudi zapričaju o igrama, i kada se desi neka forma komunikacije koja djeluje zdravo i spontano, uvijek se desi neko miniranje teme nakon koje slijedi tajac. Zašto je to tako, to je već tema za psihologe, ja nisam od te struke.

    Možda bi bolje bilo da smo raznovrsniji s temama, jer se dešava zaista puno toga - ali kužim da smo svi prošli te dječije faze pametovanja, i da u poodmaklim godinama sve više idemo u red čangrizavaca koji ne mogu pametovanja više, ali baš nikako.

    Eto, da ne pametujem više.
     
    Zeleni likes this.
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa ne priča se samo o video igrama, zapravo se o njima gotovo nikako i ne govori.

    Sad su najpopularnije diskusije o potrošnji i održavanju auta :D
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Na tom popularnom subredditu je standardna prica, "kakav je XY poslodavac?", "otpustaju li u XY, jesu stabilni?", "XY otpusta, svi cemo ostat bez posla", "je li mi mala plata i zasluzujem li vise, senior sam sa 3 mjeseca iskustva i master sam u FuckJS frameworku". Klasicna umazena programerska derista :D