Intel Core i5 750 @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Sep 8, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    #1: Nehalem: godinu dana kasnije
    #2: Lynnfield arhitektura i P55 čipset
    #3: Unaprijeđeni Turbo režim
    #4: Lynnfield procesori i LGA1156
    #5: Gigabyte GA-P55-UD5P
    #6: Pripreme za testiranje
    #7: CPU: 3DMark06 i Vantage
    #8: CineBench R10 64-bit
    #9: Blender 2.49a 64-bit
    #10: Euler3D
    #11: PCMark Vantage
    #12: POV-Ray
    #13: 7-Zip 4.65 x64 i WinRAR 3.80
    #14: Everest Ultimate 5.02
    #15: SiSoft Sandra 2009 SP4
    #16: Audio konverzija
    #17: Video konverzija
    #18: Paint.NET i SuperPI 1.5
    #19: Valve Particle Benchmark
    #20: Igre - CPU
    #21: Profesionalne aplikacije
    #22: Graphics: 3DMark06 i Vantage
    #23: Call of Juarez DX10
    #24: Crysis DX10
    #25: Devil May Cry 4
    #26: Far Cry 2
    #27: S.T.A.L.K.E.R.: SoC
    #28: World in Conflict
    #29: Overclocking i zagrijavanje
    #30: Zaključak i preporuke
     
  2. GW

    GW Moderator

    Pa kad prije recenzija? :D
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Eh, malo su me zeznuli u vezi NDA, trebao je clanak biti i prije. Prvobitno je bio dogovor da objava bude u 3pm, no onda je citav svemir objavio recenzije cim je svanulo :/
    Uglavnom, nadam se da ce vam recenzija biti korisna, za obezbjedjivanje ovog procesora na dan predstavljanja smo bosi po zaru hodali...
     
  4. extibo

    extibo Komšija

    Ispade da je LGA1366 sada jos vise gej u omjeru cijene/dobivenog. Intel sam sebi skace u stomak, bolji procesor za manje para?
     
  5. Esh

    Esh HWB

    U recenziji je navedeno da LGA1366+X58 i dalje ima smisla kada su u pitanju maksimalne performanse, multi-GPU skaliranje i Gulftown podrska, no za nove kupce, izmedju Core i7 920 i Core i7 860, zapravo i nema izbora :)
     
  6. extibo

    extibo Komšija

    Maksimalne performanse? U cemu?
     
  7. Esh

    Esh HWB

    U aplikacijama gdje memorijska propusnost moze doci do izrazaja. Cini mi se da nisi procitao tekst.
     
  8. extibo

    extibo Komšija

    Samo sam preletio tekst, nemam bas vremena za citanje 30 str. Sutra cu dati konacni "sud". :D
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Nije problem sto nisi procitao, vec sto zelis uci u argumentaciju bez argumenata ili stavova koje si mogao zasnovati na osnovu ovog ili slicnog teksta.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    odlicna recenzija. samo mene zanima, kako cu ja iz prilozenog znati da li mi se isplati preci sa E8400 na navedeni cpu? sta dobivam prelaskom, a sta gubim? kako ce znati onaj ko ima npr. Q8400? gdje su u recenziji stariji procesori? poredili se samo CPU sa nehalem arhitekturom. to je moja zamjerka.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Za te stvari je potrebno malo duze citati recenzije na HWB-u jer su obradjene kada su bile aktuelne, u konkretnom slucaju sa recenzijom i7 920 procesora.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A gle, u bilo kojoj aplikaciji koja koristi 4 jezgre ces imat veliki boost i sa Q8200, dok ce isti taj E8400 u nekima unistiti Q8200, pa nema ni smisla porediti E8400 kao dvojezgreni i i5 750 kao kvada, iako bi i5 bio brzi i u single/dual thread aplikacijama, odnosno bio bi uvijek brzi od E8400, ostaje ono - koliko?

    Jedno je vec sigurno, dual-core je proslost.
     
  13. nFare

    nFare Komšija

    Svaka cast na trudu da se i kod nas desi premijera.
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Intel je definitivno bacio rukavicu u lice Core 2 Duo seriji sa Turbo rezimom na novim procesorima, izvrstan potez.
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Moram reci da je ovim potezom Intel porastao u mojim ocima definitivno. Predstavio je odlican procesor za srednje korisnike koji zele maksimum od ulozenog i kojima nije bitno da imaju naj naj komponente vec su zadovoljni i nekim srednjim rijesenjem. Ovaj procesor ce se svidjeti cak i svim gamerima sto idu na singe Graphic card soluciju dok za maksimalno iskoristenje SLI/xFire-a ipak preporucujem i7. Izgleda da je Intel sa ovim procesorom naumio da totalno zamijeni Core 2 seriju jer je i5 cak jeftiniji od Core2Quad procesora dok nudi bolje performanse ...

    Bravo Intel
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mnogo je jeftiniji od q9550, cak 10$ :p A ima jos da mu spadne cijena kada se budu htjeli rjesavati zaliha. i5 750 bi trebao biti 199$ ubrzo, trenutno je malo veca cijena posto je tek stigla roba :)
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Uglavnom je jeftiniji, a brzi :)
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mislim da ce to trajati kratko :) Ko kupuje novu masinu, normalno da je bolje ici na novu platformu ali neko sa q9550 ili dobrom plocom i memorijom, nema nikakve potrebe za prelazak.
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Naravno, zbog toga sam u zakljucak dodao da je iznimno bitno dobro razmisliti prije kupovine te "izvagati" izmedju promjene platforme u odnosu na promjenu graficke kartice i sl.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Po meni, promjena platforme (tu mislim na nekog sa C2Q procesorom) ima manje smisla u slucaju i5, nego ranije u slucaju i7, jer su se upravo kod i7 dobijale ultimativne performanse u pojedinim primjena (rendanje i sl.), a tako je i ostalo. Sada je samo za kupce novih platformi bolji i5, nego C2Q.

    Sve je to bezveze kad je 95% ljudi ovdje dosta jedan E5300 ili X2 6000+. :D