Intel Core i7 [Bloomfield]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by war rat, Apr 2, 2008.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Re: Intel Nehalem

    Evo i cijena http://geizhals.at/deutschland/?cat=cpu1366

    Intel Core i7 920, 4x 2.67GHz, 4.8GT/s QPI, 4x 256kB Cache, 8MB shared L3-Cache, boxed 319,13€

    Intel Core i7 940, 4x 2.93GHz, 4.8GT/s QPI, 4x 256kB Cache, 8MB shared L3-Cache, boxed 610,13€

    Intel Core i7 965 XE, 4x 3.20GHz, 6.4GT/s QPI, 4x 256kB Cache, 8MB shared L3-Cache, boxed 1086,39€

    http://geizhals.at/deutschland/?cat=mbp ... id=100&xf=

    MSI X58 Platinum, X58 (triple PC3-10667U DDR3) 229,90€

    MSI Eclipse, X58 (triple PC3-10667U DDR3) 255,68€
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Re: Intel Nehalem

    Do launcha ce cijeni sigurno ici ispod barem nekih 10%, mislim da je posebno nerealna cijena ovog 940 modela.
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Intel Nehalem

    Slaba je to utjeha, obzirom na cijenu ploce, procesora i memorije. :mrgreen:
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Re: Intel Nehalem

    3D skaliranje, pravljenje procesora sa fizickim skaliranjem (y osa ili ti debljina-izgled kocke ili pravougaonika). Sa postojecim proizvodnim procesima bez doticanja tuneling praga.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Intel Nehalem

    sto je nani naucio o opasnoj tehnoloZiji pa se sad pravi vazan pred rajom :D:D
     
  7. zalizani

    zalizani Aktivista

    Re: Intel Nehalem

    e jbg Nani tebi bi mozda dobro bilo da popunis formulare za prijem u radni odnos sa Intelom,ali brate prvo kakvog faxsa zaganjaj
     
  8. Nani

    Nani Komšija

  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Intel Nehalem

    cestitam nani! svaka cast fakat. ja sam opet obnovio 2. :D a jos matematiku nisam ni izasao :D
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Re: Intel Nehalem

    Da zaspamam temu kad se onakvi pametnjakovici vole javljati; bio neki dan Spiderman 2 i kaze dr.Octopus Peteru, Inteligencija nije privilegija vec dar...
    @Qler
    Pa jesi vidio likova koji idu dole, ti kliker a zajebajes se. Iskoristi dar kume ;) I kad cemo na tu fuku o 3D arhitekturi da pricamo :)
     
  11. zalizani

    zalizani Aktivista

    Re: Intel Nehalem


    Nema potrebe za editovanjem :wink: ,sve najbolje sa postdiplomskim znas kako to ide tko sta zna nitko nista nezna,krhko je znanje
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Re: Intel Nehalem

    Zalizani, edit je bio zbog drugog linka a ne zbog postdiplomskog :D, znas onu ko drugom jamu kopa on je fizicki radnik ;)
    Da se udaljimo do spama procita li te linkove :D
    Conclusion;

    [​IMG]
     
  13. GW

    GW Moderator

    Re: Intel Nehalem

    Zapitaj sa samo koliko bi koštala ta druga opcija iz tabele. Ostale su zasad naučna fantastika. Kako je Sony shvatio i primjenio u svojim konzolama, "memory/bus kills performance". Opet ne možeš dobiti univerzalnu arhitekturu koja će sve zadaće obavljati odlično. Namjenski dizajni su uvijek najbolji, ali su ograničeni po definiciji.
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Re: Intel Nehalem

    Prestanite se preseravati po temi, hvala.
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Re: Intel Nehalem


    Inzinjeri Intela su tu da diskutuju da li nesto moze ili ne, ako su to postavili na svoju stranicu itekako imaju u planu da odrade 3D konstrukciju procesora! Ako je Nehalem ovako ostavio Penryna, nije naucna fantastika za ocekivati da se u buducnosti blize nego sto se i ocekuje nasljednici Nehalema promjene fizicku strukturu jer svi znaju da postoji prag proizvodnog procesa, da li ce ga rijesavati tako sto ce svaka naredna generacija izradjena u manjem proizvodnom procesu imati vecu povrsinu(Nehalem je ocigledan primjer koliko god on sad izgledao superioran da tim se putem ne moze i nece ici) ili ce primjeniti arhitekturu kocke da bi smanjili latencije, povecali bandwith i interkonekciju vrijeme ce pokazati.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Re: Intel Nehalem

    Ali je naučna fantastika sada (kako sam i rekao). Naravno, 3D je validna opcija za budućnost, ali i ona donosi svoje probleme. Hlađenje mi prvo pada na pamet.

    edit: Nehalem na behardware.com

    http://www.behardware.com/articles/733- ... cture.html
     
  17. Nani

    Nani Komšija

    Re: Intel Nehalem

    Zanimljiv je Intelov prelaz sa Netbursta na Sandy Bridge arhitekturu. 2005 godine 8MB L3 kesha su imali Intel Xeoni kao predstavnici najjace palete serverskog high-enda. Nevjerovanto kojom brzinom se dijelovi serverske arhitekture sele na desktop masine.
    Jos je jedna stvar zanimljiva gledajuci serverke sisteme da Nehalem "Gainestown" ima 1.6x SPECint rate 2006 integer performanse i 2.4x SPECfp rate 2006 floating-point performanse 3.0 GHz Xeon X5365 "Clovertown" quad-cora!

    Sa Intel QuickPath Interconnect-om (4.8 GT/s versija) bandwidth sa 1066 MHz DDR3 je 12.0 GB/s. A kod 3.0 GHz Core 2 Quad sistema koristeci dual-channel 1066 MHz DDR3 bandwidth je 6.9 GB/s.
    Nevjerovatno sta se uradilo sa memorijskim kontrolerom, zaista Nehalem je evolucija u svakom smislu.
     
  18. GW

    GW Moderator

    Re: Intel Nehalem

    Ovdje i ja povlačim ručnu i pitam te otkud ovaj interes za detaljno razlaganje bajtova na bitove? :D
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Re: Intel Nehalem

    Pricamo o Nehalemu, izbjegavao sam ovakve diskusije jer rekla kazala nije vise in, pa kad se ukljucujem u diskusije idem sa malo vecim interesom koji nisam imao za Penryn jer i nije se imalo sta bitno reci!
    Nema razlaganja nikakvog niti pricam sto je neko vec rekao, neces naci usporedbu Xeona i Nehalema nigdje, nije kvantna fizika da je problem pratit i povezat vec poznate stvari.

    Jos jedna zanimljivost je da ce Lynnfield i Havendale koristiti PCH izbjegavajuci potrebu za Northbridge-om, sto je neko ranije u ovoj diskusiji i primjetio.
     
  20. GW

    GW Moderator

    Re: Intel Nehalem

    Ja sam za raspravu, nego mi čudno da ti ovako pišeš jer nikad prije nisam primjetio. :D

    On topic: Nije mi jasna ova rečenica "Zanimljiv je Intelov prelaz sa Netbursta na Sandy Bridge arhitekturu." Šta ti to znači?