Internacionalni Univerzitet Sarajevo

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, May 25, 2014.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Dok nenormalni pomru, a kako vidim sve je vise nenormalnih, normalnima prodje zivot :D
     
  2. black

    black Komšija

  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sta god da upises u BiH male su sanse ili nikakve da ces se zaposliti, tako da je nevazno sta ces i gdje ces studirati.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    cemu ovoliki pesimizam
    ovo je posiroka tema ali nije da i u BiH nema posla...posebno u ovoj IT bransi
    problem je sto kod nas raja ne zna nista raditi a hoce dobar posao i jos bolju platu
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    halali druze,stariji si i sve,postujem te fkt haos,ali u*ra ga i ti malo s ovim..
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Dobro, zivi bili pa vidjeli.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ni slican, srecom :D
     
  8. rama

    rama Aktivista

    Ne da im prođe život, nego i oni u međuvremenu postadoše nenormalni.
    Ako neko odluči ostati iz patriotskih razloga, onda i ne zaslužuje bolju sudbinu od života u BiH...
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jok, zavisi i šta će studirati.
    Svi sada furaju IT, pravo ili ekonomiju, niko neće da bude inženjer rudarstva ili mašinstva, takvih nema na birou, ali i posao zna nekad biti prljav i slabo plaćen, al ga ima.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja sam masinski inzenjer i nema posla, kako je Bolonja uvedena godisnje diplomira 100 ljudi, a u moje doba bilo po desetak, na birou masa masinaca a industrija i ne postoji. Jedino ako platis 20-30 ili 40 hiljada da te neko ubaci u termoelektranu il elektroprivredu al i to ko zna do kad ce ti trajat.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Svi trebaju razmisljati o tome, slazem se sa KingT, ali opet svako ima svoju nafaku.

    Ako ja u braku sa dijetom razmisljam napustiti drzavu, treba te i vi mladi razmisljati isto.

    Kada sam bio mlad imao sam dobre prilike koje sam odbio zbog straha, ali danas svijet nije tako veliki, postoje avioni i za cas si gdje pozelis.
    Imam jednu prijateljicu (i jos uz to kolegicu) koja je otisla u Australiju :roll:

    Treba razmisljati o buducnosti i prema tome upisati studije ;
    - Japan, koriste vise pelena za odrasle, nego za djecu, a Dr. Michio Kaku kaze da izmisljaju robote kako bi imali medicinske sestre,
    - Dubai, nafta i gradnja koja ukljucuje odrzavanje centara za zabavu,
    - Njemacka, Danska, Norveska, Svedska i Svicarska,
    - Austrija,
    - USA i KINA

    Ovaj švedski liječnik, akademik, statističar Hans Rosling govori o razvoju ekonomije i same drzave ili drustva na jedan veoma precizan nacin, istrazite malo sami njegov metod i neka vam pomogne naci adekvatnog domacina (drugu drzavu) i imajte na umu da dvije trecine Izraela zivi van svoje domovine :
    http://www.ted.com/talks/hans_rosling_at_state#t-125998
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja jos nisam vidio da je neko dobio posao bez neke stele, bilo da se plati direktno 20 milja, usluga za uslugu ili rodbinska veza. Farmaceuti se do prije nekoliko godina trazili, ali i to je opalo. Masinci isto tako. Samo par ljudi znam da rade posao za koji su zavrsili fakultet, ovo ostalo ganjaj sta ima, pa ces nauciti kroz rad. I ja sam govorio ne treba ici iz drzave, dok sam nisam poceo traziti posao i vidio kako to sve funkcionise.

    Po mom misljenju, idi na programiranje, trenutno tu ima posla i vjerovatno ce ga biti i ubuduce.
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    naravno da treba ici van ako se moze
    ja ne bih nimalo razmisljao
    jeste da je tesko otici mladi
    falice tu familija prijatelji i ostalo
    ali treba brinuti o buducnosti s toga u bih je teska situacija i stvar je takva da trebas biti nafakas da nadjes pravi posao nakon faxa bez stele
    nije sad da nema toga vec da su nazalost rijetki takvi koji nadju posao bez stele
     
  14. GV

    GV Komšija

    Re: Odg: Internacionalni Univerzitet Sarajevo

    Prije bih rekao ganjaj umrežavanje, Cisco i fazoni
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Gdje vi ljudi zivite? Jedan nije nikad cuo za zaposlenje bez stele, drugi misli da se dzaba na fakultet ide, trecem je svejedno sta zavrsis... Ako si dobar u onom sto radis, mozes uvijek naci posao i tacka. Fakultet nije obavezan niti presudan ali je dobra podloga i bolje ces proci sa strucnom spremom nego bez nje. Ako si sposoban da nekome doneses pare mozes se zaposlit, nece te niko na grbaci. Problem je sto je svima idealno raditi u drzavnoj sluzbi, telecomu, termoelektrani, i slicno. Da ne radis nista, imas dobru platu i intelektualno truhnes. A kad se treba kod privatnika zaposlit, pokazat znanje/sposobnost i krenut iz nicega onda je najlakse reci 'nema posla bez stele'.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kod koliko si privatnika radio?
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Bolje nemoj :) Procitaj moju prošlu poruku.

    Recimo da server tim postavi novi web server i pošalje narudžbu da otvoriš pristup s neta na taj ip.

    Već postoje sistemi kao npr algosec koji tu narudžbu automatski mogu konfigurisati na firewall. Napraviš sablonsku narudžbu, koja je već dio algosec, i to je to.

    Vidi vmware nsx. Virtualne mreže koje bilo koji laik može napraviti. Drag n drop.

    Umrežavanje kao zanimanje umire polako.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja sam radio kod dva, jedini problem našeg realnog sektora i privatluka su male plate.
    Ali sam za 2 godine zaradio više referenci i uradio više projekata, nego neko čitav radni vijek u određenim državnim firmama.
    Jedna velika prednost rada u privatnom sektoru, je ogromno iskustvo koje se stiče, dok u dražvnim kompanijama rade dummy kadrovi.
    A primljen sam na posao brzo, bez štele samo na osnovu znanja koje nisam stekao na fakultetu. U principu fakultet ne uči ono što bi trebao.
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja pricam o dobrim poslovima s kojim mozes zasnovati porodicu i posao na koji se mozes osloniti i posao prema kojem mozes graditi buducnost. Raditi za 400-500KM kod privatnika koji te moze odjebati kad hoce nije posao. Ne mozes ti nista planirati s takvim poslom. Bolje onda crnči 3 mjeseca u inostranstvu, uzmi dva posla, polomi se i zivi ostatak godine kao beg ovamo.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da naravno takav je sav posao u privatnom sektoru, ja sam oženjen i ne smijem razmišljati o djetetu, od ove moje plate pokriju se troškovi prevoza i hrane mene i žene za mjesec dana, nekad se vikendom ode i na kafu i ćevape i to je to.
    Ugovori sa prekidima, nesigurnost, sranje itd.
    Žena ima 3 godine iskustva kao blagajnik (Kasirka) (napustila posao pri udaji zbog daljine), niko je neće na konkursima. Otišla na razgovor kod jednog, odmah joj rekao da se u njegovoj firmi "Potpisuje bjanko otkaz unaprijed u slučaju trudnoće". Već pola godine traži posao u tom trgovačkom sektoru. Skoro dolazio kolega iz Njemačke inače naš čovjek samo tamo studirao i kao početik imao 5000€ platu na kartiranju nekog tunela, a ja volontirao za 120 KM godinu dana.

    I opet ću naglasiti, sutra bi isfurao odavde da mogu, jer ovdje je sranje teško, a tek da sam trenutno bez posla ganjao bi čak i azil,