INTRANET...wtf??

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by reddevil, Mar 8, 2010.

  1. GV

    GV Komšija

    Ako su računari većinom već na netu onda vam je lakše postaviti dokumente na netu, imaš servisa koji to omogućavaju i ne koštaju mnogo čak i google ima isti, osim toga imaš programčić koji gmail acc u win exploreru prikazuje kao (mrežni) HD i pristupaš mu isto kao i bilo kojem disku na računaru. Ili već ako ćete dobiti stalnu IP adresu/web stranicu i taj server pretpostavljam da se može postaviti javni dio stranice i ''privatni'' dio stranice kojem se pristupa uz pomoć neke lozinke.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    jesi ti siguran da je tako brze pristupati dokumentima i slati dokumente, nego u lokalu? ja bas nisam siguran, ni da je to toliko pouzdano, posto su to free servisi, koji ti ama bas nista ne garantuju.... kad bi odradio domanin controller na win serv-u, mogao bi tu dici i ftp server (kako bi se vrsio autorizovani pristup dokumentima, gdje niko ne bi mogao nish obrisati etc...) i web server ako mu bas treba....
     
  3. GV

    GV Komšija

    Naravno da neće pristupati brže dokumentima od pravog mrežnog diska, sve zavisi od brzine interneta, zagušenosti, sigurnost podataka je relativna ako ne i upitna ali je u pitanju vjerovatno najbrži i najjeftiniji način,
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nigdje on nije spomenuo niti najbrzi niti najjeftiniji nacin.... :mrgreen: moze te poslusati, pa ce sutra reci da si ga ti nagovorio da napravi problem :p
     
  5. GV

    GV Komšija

  6. wudu

    wudu Aktivista

    Internet nije bas najsigurnija opcija. Ovdje bi bilo najoptimalnije Domain Controler, kao sto kolin vec rece. Samo je problem sto doticni uopste nije imao dodira sa ovim dosad. Jednostavno na taj server (gdje ce biti stranica) instalirati dc, i onda bi se mogao napraviti ftp za lokalnu mrezu, i to bi bilo to :)
     
  7. reddevil

    reddevil Novi član

    OK iskreno veze nemam o cemu pricas,ali idemo dalje...
    DETALJI: Neophodno je sprovesti mrezu medju racunarima. Doticni,koji nam to radi (u pitanju je sprovodjenje ISO standarda po kojem svi moraju biti "povezani"),odlucio je da sam to uradi,nakon sto sam mu rekao kako ce to bla bla tesko ici. Ucinio je sljedece: Izabrao jedan racunar - koji je nazvao "SERVEROM" (u nastavku teksta server-ma koliko i sta to za neke znacilo) te na njega prikacio pilot projekat stranicu kojoj se pristupa jel preko obicnog browsera. Stranica je na HDD tog racunara i OK fercera za sada. Na mom racunaru -prepoznajem ostale i mogu regularno pristupiti toj HomePage stranici firme.
    E sada - koje ce mane biti tog sistema, osim sto nista nece funkcionisati od toga ukoliko taj Server nije upaljen. Njegovi ciljevi su: "povezivanje svih racunara preko switcheva, dakle na isti nacin, sherovanje dokumenata medju korisnicima i jos neki koje nisam bas popamtio..."
    DAKLE: Je li to sve moguce i izvodivo ovako - kako je on krenuo sa radom,meni se pomalo cini i da jeste, A interesuje me - Mogu li nastupiti odredjeni problemi sa konekcijama,koliko je to sve sigurno i generalno sve boljke nazovimo tog sistema uvezivanja. ZASTO je sve ustvari po Vasoj prici tako komplikovano,a za sada se cini i da nije.......pozzz
     
  8. reddevil

    reddevil Novi član

    Isto pitanje kao i za njega ako moze odgovor...

    DETALJI: Neophodno je sprovesti mrezu medju racunarima. Doticni,koji nam to radi (u pitanju je sprovodjenje ISO standarda po kojem svi moraju biti "povezani"),odlucio je da sam to uradi,nakon sto sam mu rekao kako ce to bla bla tesko ici. Ucinio je sljedece: Izabrao jedan racunar - koji je nazvao "SERVEROM" (u nastavku teksta server-ma koliko i sta to za neke znacilo) te na njega prikacio pilot projekat stranicu kojoj se pristupa jel preko obicnog browsera. Stranica je na HDD tog racunara i OK fercera za sada. Na mom racunaru -prepoznajem ostale i mogu regularno pristupiti toj HomePage stranici firme.
    E sada - koje ce mane biti tog sistema, osim sto nista nece funkcionisati od toga ukoliko taj Server nije upaljen. Njegovi ciljevi su: "povezivanje svih racunara preko switcheva, dakle na isti nacin, sherovanje dokumenata medju korisnicima i jos neki koje nisam bas popamtio..."
    DAKLE: Je li to sve moguce i izvodivo ovako - kako je on krenuo sa radom,meni se pomalo cini i da jeste, A interesuje me - Mogu li nastupiti odredjeni problemi sa konekcijama,koliko je to sve sigurno i generalno sve boljke nazovimo tog sistema uvezivanja. ZASTO je sve ustvari po Vasoj prici tako komplikovano,a za sada se cini i da nije.......pozzz
     
  9. wudu

    wudu Aktivista

    Kontrapitanje. Vama treba ta "stranica" samo da bi sa nje skidali (share-ali) neki sadrzaj, ili bi ona trebala biti dostupna i sa interneta?
     
  10. reddevil

    reddevil Novi član

    Ova stranica je samo za interno skidanje sadrzaja i povezivanje racunara..NE TREBA nista preko neta...Pristupa joj se standardno preko web-browsera tipa http://(IMERacunara)/INTRANETHOMEPAGE (tako smo je nazvali jel)
    Dr. stranica ce se praviti za net,ali otom-potom,to ce biti ok uradjeno od strane strucnjaka...
     
  11. wudu

    wudu Aktivista

    Postoji svakako mnogo elegantnije i optimalnije rjesenje (da te sad ne gnjavim s detaljima). Ali posto stranica nece ici "vani" to je za vas sasvim uredu. I mislim da je i najjednostavnije izvesti (stim da malo imate drugog iskustva). Sto se tice sigurnost, ona je na vrhunskom nivou :) Jer nema pristupa iz vana. Jedini je ovdje problem eventualnih napada iznutra (lokalna mreza), ali sumnjam da ko u toj firmi zna to izvesti (ovo zakljucujem po tvojim dosadasnjim komentarima). Jedini problem bi moglo biti zagusenje mreze (propusnost). 40 compova nije bas ni malo. Moze malo detalja o switchevima? Koliko ih je mislio postaviti, koliko ce pojedini imati portova?
     
  12. reddevil

    reddevil Novi član

    pffff..pa ovako,sve sto sada napisem - napisano je laički,u pravodu - valjda ces skontati...svi switchevi su ustvari od ove internet infrastrukture tj. preko nje nam ide i net. Ima ih sveukupno 3 koji povezuju cca. 15tak compova na net. Ostali ce se prikljuciti na slobodne ulaze, odnosno kupit ce se jos jedan sa onih vise ulaza sutra i prikopcat ce se ostali compovi. Mrzi me peglati se s tim, jer defacto ostaje jos 20-25 racunara i provodjenje zica do njih,gledanje jel imaju kartu mreznu bla bla i ostali poslovi daBogsacuva...
     
  13. wudu

    wudu Aktivista

    Dakle 4 switcha. Pazi nesto, to nije nikakva mreza :) da se razumijemo. Ali tako ti je kad se ne angazuje strucnjak. Nije mi namjera da te peglam. Pitao si, mi pokusavamo odgovoriti. Znaci, ja mislim da je najbolje da se odradi ono o cemu smo gore vec pricali. 1 comp ce glumiti server, na njemu ce biti instaliran Apache (vjerovatno) i neka "nazovimo je" stranica na kojoj ce biti podaci koji vam trebaju, i kojima ce svi iz lokalne mreze moci pristupati. Ovo je dosta lako implementirati, i uzima veoma malo vremena. Sretno sa ovim, i javi koliko dugo ce ovo raditi (naravno ako se odlucite za ovo).

    Lijep pozdrav
     
  14. reddevil

    reddevil Novi član

    Jebga sada "lijep pozdrav" i "javi koliko ce dugo ovo trajati"..jel nece dugo trajati i zasto? daj da znam da idiotu onda kazem da uvodimo dr sistem ako ovaj nece trajati i sl (da nece valjati to barem znamo)..nema tu nikakvog Apache-a i sl.,meni se cini da je u pitanju cisti share foldera i dokumenata tj preuzimanje informacija izmedju korisnika ofisa na jedan jednostavniji i laksi nacini,nista vise od toga. Sa btw tim nekim sranjem od nazovimo ga "servera" na kojem je stranica interna sa zakonskim propisima i obaavjestenjima i sl.......
    Hoce li barem tako funkcionisati - to te pitam i koliko dugo..sta je mana cijelog sistema??
     
  15. wudu

    wudu Aktivista

    Pa najoptimalnije rjesenje je jedan interni FTP. Ali ti za to treba neki Server OS, ako je to Windows to za sobom nosi troskove bla,bla da te ne tusim. Nisam siguran da li ima programa koji vrse tu funkciju. Ono, instaliras to. Ubacis podatke u odredjeni folder. Ostali kucaju ip adresu tog compa i upadaju u taj folder i skidaju sadrzaj. Opet ti kazem, na osnovu vaseg zanja, i dosad napisanog najbolja solucija vam je to sa tom stranicom. Sve ostalo je za nekoga ko nije imao dodira sa ovim malo komplikovanije.
     
  16. wudu

    wudu Aktivista

    Mozda da vam ovako nesto moze pomoci:

    Code:
    http://www.wftpserver.com/
    http://www.cerberusftp.com/
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    jedno jednostavno pitanje ;) sta ces kad ti virus uleti u mrezu i "popapa" sve te tvoje bitne dokumente. ili rikne ti disk na nekom od compova gdje imas neke dokumente koji ti trebaju?
     
  18. reddevil

    reddevil Novi član

    e to to - konstruktivna pitanja..on na to veli kako ce svaki racunar morati imati anti-virusnu zastitu - sto je jel nemoguce sprovesti jer update istih raditi tako cesto na svim je impossible mission + uzimajuci u obzir mnoga dr sranja koja mogu uletiti bez obzira na sve...e sada,sto se tice rikanja HDD,to je O.K., jer po tom standardu jel,bila bi neka osoba zaduzena za SEDMICNI backup svih podataka - predpostavljam sa neki externim HDD ili sl...mislim da to nce predstavljati toliki problem s obzirom da nije u pitanju firma koja stalno izmjenjuje podatke preko mreze ili je generalno koristi cesto pri radu..
    sljedeca moja dubioza je - KADA ON poveze sve racunare preko ovog velikog switcha - svi ce imati mrezu ovu internu "mrezu" - A JEL TO ZNACI da ce svi imati onda i pristup netu??? jer cijela mreza kako sam naveo ranije ide preko routera (njih imamo 3). AKO DA - to pretpostavljam ce znaciti katastrofu za moja .net na poslu - s obzirom da su samo odabrani racunari mogli biti prikopcani na isti............
     
  19. nivla

    nivla Komšija

    i sve ovo se desava u firmi koja uvodi iso standard, imati novac za iso certifikaciju, a nemati novac za placanje strucnog lica/firme koja ce uspostaviti valjanu racunarsku mrezu, personal antivirusi, backup na externi hdd, ovo mi lici na neku opstinu i malog od sestre koji se eto "razumije u racunare", platite nekom da to uradi kako treba
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    stvarno

    hwb rip :|