Izbor konfiguracije do cca 2200 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Tir Anasazi, Jul 20, 2012.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nemoj majke ti vise..

    Cuj 2600K podrzava 1333MHz a 3770K podrzava 1600MHz..

    Ja koristim RAM na 2133MHz na 2500K,nema to nikakve veze..

    99% DDR3 RAM je programirano na 1333MHz kod prvog pokretanja racunara nakon ugradnje a korisnik sam podesava na brzinu koja je u specifikacijama.

    Tako i 1600MHz Kingston HyperX nakon ugradnje i prvog pokretanja sistema radi na 1333MHz 9-9-9-24 a moras ga sam podesiti na 1600MHz 9-9-9-27 i 1.65V.

    Tu konfiguraciju ce sasvim uredno gurati i kvalitetno 400 - 450W napajanje.
     
  2. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Sad gledam ove vase postove na drugim topicima vezano za kupovinu novih konfa i dovedoste me u nedoumicu. S obzirom da PC uglavnom koristim za igre, da li mi je bolje uzeti slabiji procesor (mozda i5), a pojacati graficku na min GTX560?
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Upravo tako drugovi. Za ove pare tesko moze dobiti Ivy u punom sjaju.

    KingT, nisam ja izmislio nista, pise fino :
    http://ark.intel.com/products/52214/
    pa pod : Memory Types

    koja je kod tebe ploca? Jel ima OC potencijal za procesor+grafika+RAM?

    Pa ti imas napona, struje i VRM-a za izvoz :D

    I ti si sam rekao, sam nastimas RAM, a kako ce on nastimati RAM, ako nema ploce za to...

    Evo tvojih rezultata RAMA na temi, strana 29, Posted: April 24th, 2012, 12:33 am :
    viewtopic.php?f=40&t=11920&start=700

    Znaci ti si probio Max Memory Bandwidth od 21 GB/s na 25 GB/s, ali sa plocom uz korekciju latencija ...

    Znaci, momak moze kupiti ovaj RAM za koji si ti dokazao da je dobar, ali sa dobrom maticnom plocom.

    E tu se dize cijena konfiguracije, pa 3770 djeluje daleko u cjeloj prici...
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    LoL GTX 560 i HD6870 su identicne po performansama..

    GTX 560 Ti je brza od njih nekih 10% ali i skuplja..

    @ Pionir

    Pa covjek ce kupiti Z77 plocu koja podrzava brzine do 2800MHz DDR3 uz kombinaciju sa Ivy Bridge procesorom (do 2133MHz sa SB procesorom) ..

    Vaznije je koji procesor izaberes jer je memorijski kontroler na CPU a ne na maticnoj ploci.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, tako je.

    Samo to sto pise za Z77 ploce je ako kupis fabricki ram od 2800 MHz pa na dole, jer oni imaju manji napon u okviru 1.5-1.65 i npr CL 9, pa imas RAM Kingston 2133, 1.65 sa CL 9.

    Sta se desi sa ovim RAM-om od 2133 MHz i 1.65 V?

    U ovom slucaju mozes kupiti bilo koju Z77 plocu, jer tada je RAM undervoltan i sa (vjerovatno) nizim latencijama na Sandy nego na Ivy, upravo zbog tog kontrolera procesora 1333 vs 1600...

    A ako hoces da ti postignes tu brzinu sa sporijim RAM-om, onda kupi bolju plocu sa vise napona i ocekuj vece latencije.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Definitivno odustajem u raspravi.
    Stvarno nema smisla ... :wink:

    SENT FROM MY LOCKED iPhone USING SOMEONES WiFi CONNECTION ILLEGALLY
     
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Umjesto da olaksate covjeku da izabere si konfu vi ga samo zbunjujete

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
     
  8. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Završeno već, treba da stigne konfa do petka. Ostao sam pri ovom 3770K (to mi je bila zadnja nedoumica). Promjenio sam monitor na Philipsa E-Line 247E3LSU/00 LED, uzeo kapacitetom jaci SSD od 128 GB Kingston, a graficku nesto slabiju ASUS GTX550 Ti. Kasnije nekad, ako naleti povoljno mogu uzeti kakvu polovnu GTX 670 pod garancijom iako mrzim uzimati polovne grafe.

    Jedino moram jos uzeti periferiju, jer dadoh bezveze ovu svoju Logitech Cordless Wave uz comp, a koja je bila prilicno solidna. Sad mi valja opet izletiti preko stoje za kakav kvalitetan cordless desktop set sa laserskim misem.

    Ja ovo slabo pratim oko hardwarea tako da su svi (kvalitetni) prijedlozi dobro dosli. Bude ovdje i dobrih komentara, samo sto dosta forumasa tendira da ode u off topic i zaspamaju temu. Treba otvoriti neki HWB chat room za prepucavanje kad dodje do nesuglasica :D
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Samo da znas da je GTX550 Ti u rangu s HD6770 i da je 50% slabija od HD6870..

    Sretno sa novom konfom..
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dakle automatski u rangu HD4870. :D
     
  11. veki81

    veki81 Aktivista

    Ja tu grafiku nisam htio upariti sa e8400 a kamoli sa tvojim cpu-om, preusko grlo, ali eto vec je uzeto.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja bi uzeo još jeftiniju grafu samo da baca sliku pa kasnije šta jače :D
     
  13. veki81

    veki81 Aktivista

    Ti cuvaj pastu drugi put :mrgreen: .
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    i5 CPU ako je samo za igre, ja imam i5 i iskoristava ocanu HD 7950 100%.
     
  15. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Znam hebiga, previse izletih sad za druge komponente i zena je vec pocela zvocat :smt003 . Morao sam se negdje raniti, a kao gamera me na grafickoj najvise boli.

    Kao sto rekoh, ne gine mi nekad kasnije ova 670-ka, a s obzirom da je moja 4870 gurala sve na zadovoljavajucem nivou (s obzirom da su izasle jos tri generacije ATI-a poslije), nece ni ova 550 GTX stekati.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zasto, ako neces clockat ne bi isao na neki i5 proc bez K sufiksa i bolju graficku?
    EDIT: Tek sad vidjeh da si uzeo konfu, sretno onda, ako hoces da ti ta GTX 550 bude brza od HD 4870, moras je clockat.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Drug, prvo nek ti bude u zdravlju i sa hajrom novi PC. Drugo, ja nisam imao namjeru da spamam na temi. Da bi razumio pricu koju sam zastupao i da pojednostavim ja sam ti predlagao cca Senin ili KingT racunar (ploca, procesor, ram)

    Omjer za Sandy / RAM je oko 1:1,5 ili cak 2, gdje je 1 = 1333 Mhz.

    Da bi postigao taj omjer trebas dobru plocu+slab ram ili obratno, pa ako nije kasno...

    Izvor xbitlab:
    http://www.xbitlabs.com/articles/memory ... dr3_4.html

    KingT, nemoj da se ljutis, ti si meni uzor ovdje na HWB-u kao aktivista i jako cjenim tvoj rad i izvinte ako sam koga uvredio :smt006
     
  18. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Da ne otvaram novu temu, posto se radi o ovoj konfi, imam par pitanja pa ako moze pomoc:

    1. U nekoj kasnijoj varijanti kad budem isao na OC ovog 3770K, koji hladnjak preporucujete (kontam negdje do 150 KM izdvojiti). Cesto uzimam neke komponente i vani, tako da ne mora biti ponuda iz BiH, vec jednostavno u ovom budzetu hladnjak koji ce moci pratiti ovaj procesor.

    2. Imam problem sa 5.1 zvukom koji nisam imao na prethodnoj konfi. Naime, na prethodnoj masini sam imao eksternu zvucnu SB Audigy SE. Nije Bog zna sta, ali mi nikada nije stvarala problem sa postavkama 5.1 surrounda iako sam i na prethodnoj ploci imao integrisani Realtek Audio, te takodjer ATI graficku (HD4870 koja je imala onboard sound controller radi spajanja na TV preko HDMI/DVI adaptera).
    Na ovoj aktuelnoj ploci je Realtek HD audio 7.1 i jednostavno nece da prepozna woofer, centralni speaker i rear speakere (samo stereo dakle). Probavao sve od windows-ovih drivera do raznih realtek drivera, ukljucujuci i one sa MSI instalacionog CD-a za plocu. Operativni je Win 7 x64 sa SP1 i svim update-ima, kao i na prethodnoj masini. Trebam napomenuti i to da je i sada TV spojen na grafu i preko duplicate desktop opcije imam uredan zvuk na TV-u jer u toj opciji ide preko ATI sounda.

    Btw. ipak sam odustao od 550 GTX da ne stvaram sebi odmah u startu usko grlo sa ovom masinom, s obzirom da dosta sluzi za igre.

    Googlanjem sam dosao do mnostva prijedloga, ali nijedan nije upalio. Neki kazu da zna doci do sudaranja Realteka sa ATI sound controller-om (treba ga na disable, sto meni nije rjesenje zbog TV-a), neki tvrde da je iskljucivo do drivera itd. Uglavnom, je li se neko susreo sa slicnim problemom i da li je mozda najbolje rjesenje ici opet na eksternu zvucnu.
    U tom slucaju sta preporucujete uzeti. Ponuda je jako tanka u BiH, vidim da SB-a vise nema u ponudi, ASUS Xonar je tu u rangu od 70 KM pa gore, a meni je eksterna zvucna potrebna prakticno samo zbog rjesenja ovog problema, ukoliko u dogledno vrijeme ne uspijem to srediti.

    3. Imate li kakvu preporuku za OC meme, latencije itd., trenutno mi je sve na default postavkama.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za hlađenje tog procesora bit ce dovoljan Noctua U12P ili D14 (genelec). A za OC kingston meme pitaj kolegu KingT, kod njega su isti keksovi.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da se kandiduje na izborima, prošao bi bar za vijećnika.