1. NAILS

    NAILS Moderator

    Hajde stavi te module na Disable.. i otvori nove, dodjeli im da se prikazuju desno i stavi isti sadrzaj. Zanm da imas 3-4 modula ali probaj da potpuno nove module postavis.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Vidim ubacio si nove vijesti a da nemams prob. Sta si radio ?
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako neko htjedne iz XY razloga da postojece slike koje su hostane na neki X hosting, prebaci na svoj licni gdje se nalazi i joomla, evo jedna metoda koja je meni bila najlaksa i ako je ovo veliki posao.

    - Recimo jedna rubrika "Sport". Sve slike koje se nalaze u toj rubrici, snimiti na racunar u folder "Sport".
    - Nakon svih snimljenih slika, otvoriti FTP klijent i folder "Sport" brebaciti u: /images/stories folder.
    - Poslije otvoriti artikl koji je u rubrici sport.
    - Obilježiti sliku a zatim kliknuti na opciju "insert/edit image".
    - Tu se nalazi link/adresa nekog X hostinga. Ispred imena slike treba izbrisati adresu hostinga i ubaciti "images/stories/sport/".
    - I ako je recimo ime slike koju ste snimili: "slika.jpg" a u linku stoji "slika.jpg?15442451000000230230200", nema potrebe da se brišu zadnji brojevi. Svejedno, joomla ce prepozati snimljenu sliku. Slika ostaje potpuno ista sa svim parametrima: pozicijom, resize/dimnezije slike itd itd.. samo je promenjena adresa.

    Ovo je motoda koja je meni bila najlaksa. Ako ima neka bolja, super bi bilo.
     
  4. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    treba mi kakva dobra galerija ....nemogu nista da pronadjem....nasao sam Expose ali mi se ne svidja :S...
     
  5. wudu

    wudu Aktivista

    Code:
    http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/photo-gallery/3150
    Lijep pozdrav
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pozdrav raja. Uzeo sam nekakav "testni" hosting na mjesec dana, kod www.ion.ba pola dana pokusavam instalirati Joomla CMS, ali ne ide. cim pokrenem instalaciju, dobijem error(e):

    Code:
    Warning: ini_set() [function.ini-set]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 102
    
    Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 102
    
    Warning: ini_set() [function.ini-set]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 105
    
    Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 105
    
    Warning: ini_set() [function.ini-set]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 655
    
    Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 655
    
    Warning: session_start() [function.session-start]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 423
    
    Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php:102) in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 423
    
    Warning: session_start() [function.session-start]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 423
    
    Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php:102) in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 423
    
    Warning: header() [function.header]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php on line 426
    
    Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/prvaosno/public_html/libraries/joomla/session/session.php:102) in /home/prvaosno/public_html/librarie/joomla/session/session.php on line 426
    
    koliko vidim, imaju nekakvi problemi sa ini_set() i session_start() funkcijama. da li je neko imao slican problem? hvala!
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Izgleda da je problem vezan i za vrijeme postavljeno na serveru i ono koje si ti definisao kroz Joomlu.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa nisam ja nish postavljao... usao kroz File Manager, obirsao fajlove iz public_html foldera (sem .htaccess), uploadovao joomla u .zip-u, extractovao, i pokrenuo instalaciju. to je sve. bar sam tako na drugim serverima radio....
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Moras kontaktirat ION za to.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    vec jesam. sad cemo da vidimo koliko ce im trebati da odgovore i kakav ce odgovor dati.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    rijesio sam gore navedeni problem sto se tice hostinga. Vjerovatno vas ovdje ima, koji Joomlu koristite intezivnije i duze nego ja. Zanima me, koju komponentu koristite za backup? Ja sam probao par alata, i nekako najzadovoljavajuci rezultat mi je dao JoomInstaller, ali tu imam problem. Naime, navedeni alat pravi .zip fajl, koji se uploada na server, extractuje, i samo se pokrene instalacija (s tim da se tokom instalacije templejti ne instaliraju), i sve izgleda kao da prvi puta instaliras joomlu, samo sto dobijes kompletan sajt koji je backupovan (sa clancima, instaliranim templejtima, pluginima, komponentama...). Problem je, sto kad uploadujem .zip backup fajl na server, tokom extractovanja pocnem dobijati kojekakve greske, kao na slici:

    [​IMG]

    da li je netko imao slicnu situaciju s navedenim alatom, i koju bakup alat vi koristite?

    NAPOMENA: jednom mi je restore backup-a prosao, tako da znam kako funkcionise (da neko ne pomisli, vidi prica kako restore & backup procedura funkcionise, a ne moze odraditi restore-a :D)
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja sa filezila prebacujem komplet sadrzaj na PC ..a tako ga na isti nacin i vracam.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Ako nemas neki backup automatski sa strane hosta, preporucujem onda da vrsis preuzimanja datoteka i baze podataka rucno.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa to mi jedino i preostaje... ovi alati za joomla backup nisu bas pouzdani. najbolje mi je da extractujem bazu preko phpMyAdmin-a, i zipujem sadrzaj public_html, i kasnije importujem bazu, a direktorije samo prekopiram na server (prekopiram .zip arhivu pa je extractujem)...
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Imama nekoliko problema sa joomlom.

    Ne radi mi jedan "component". Kada kiknem na njega, izbaci error da ne postoji:

    Folder component-a je prazan. nema nista u njemu. Pogledao sam starije backup-e i isti slucaj. Ali na stranici component normalno radi.

    Pokusao sam da ga ponovo instaliram i javi mi joomla da se taj i taj folder vec koristi. Medjutim, ne mogu raditi ni uninstal. Kada kliknem na nesto od:

    Components
    Modules
    Plugins
    Languages
    Templates

    Isti problem. Pise, npr.:

    Slicna greska za svaki od navedenih gore.

    Da li postoji nacin da se ovo popravi osim ponovo da dizem joomlu od nule ? Pokusat cu poslije skinuti joomlu i kopirati "com_installer" jer ga uopste nema u backup-ima.

    EDIT: com_installer ne postoji ni u downloadovanoj joomli.

    EDIT: Nisu svi fajlovi prebaceni tokom uploada. Valjda error transfer ii sta vec. Nakon sto sma ponovo nabacio backup, rade componente normalno.
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Htio bih da u browser-u "prikazuje" ime stranice npr,www.ime.com/o nama itd, umjesto da prikazuje čitav link,npr w...ime.com/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=29

    Pokušavao sam sa nekim Title menager-ima ali nije mi odgovorilo potrebama.
    Vjerujem da je nešto banalno ali nikako da "nadođem". :?

    Hvala.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Potrazi i omoguci search engine friendly opciju.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

  19. sumeir

    sumeir Komšija

    Hvala Enise i tebi Selvine , donekle je riješeno, izgleda ovako ...index.php/o-nama.html


    A probam i ovo, iako bih volio da ispadne kako sam "naumio" .Ako ima još neko prijedloga bujrum

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  20. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da mozes u .htaccess file-u napraviti redirekciju da ti nema tog /index.php/ u svakom linku.