K: AM4 CPU + Cooler + Bracket (Hitno)

Discussion in 'Računari i komponente' started by Reznor, Jul 19, 2023.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Pozdrav svima
    Ispala je situacija da sam dao svoj CPU za onu konfiguraciju koju slozih za rodjaka, tako da trenutno nedostaju CPU i hladnjak, kao i bracket na koji to sve ide.
    Za Windale izgubih negdje sarafe koji pricvrscuju hladnjak za CPU, imam jos neke u kutiji koji su kratki.
    Posto na OLX svi nesto prodaju, a niko nista nema odmah dostupno (radnje nemaju na stanju, privatni prodavaci navodno cekaju da im stigne drugi CPU), bilo bi super ako neko ima sve navedeno, moze i neki drugi cooler, samo radi bracketa.
    CPU koji ganjam je 150-200 KM tipa Ryzen 7 2700(X) ili Ryzen 5 3600, dajem oko 200 KM za sve sto ide.
    Takodjer imam Noctua mounting kit, ali mi se cini malo poskupo i previse za moj racunar.
    Lokacija: Sarajevo prvenstveno, eventualno Tuzla i okolina.
    Buduci da se racunar aktivno koristi, prilicno mi je hitno da ga vratim u funkciju, ako ko ima sve navedeno nek javlja sto prije :D
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    ja bih ganjao ryzen 5 4500 sa stock hladnjakom nov je bio ispod 200
    imas po piku 139km, valjda neka regularna radnja ima za 170km sa hladnjakom
    sto se bracketa tice, ako ti ne treba lim koji ide ispod ploce imam ja i sarafe i plastike viska
     
    Last edited: Jul 19, 2023
    Reznor likes this.
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Gledam i taj, povoljan je, vjerujem da je tu negdje s 2600, a upravo mi treba ta podloska ispod ploce sto ide, nadjoh jednu, ali se nikako uganjati s prodavacem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    nemam za ispod ploce, ali trebalo bi da ima neka matica i podloska(mozda neka plastika), tj ne treba ti lim taj definitivno, bitno je da je cooler pricvrscen i da nalijeze dobro na procesor
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja bih isao na Ryzen 5 5600G, vidim da ih ima novih sa hladnjakom za 230KM, a bolji je od svih tih gore navedenih.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nasao sam sarafe, ide windale, znaci sad samo cpu tray bez kulera mi treba, ako i kuler dolazi moze i to
    Meni je target bio 5600 mozda i njega uzmem ili taj 5600G, nek ima backup grafika :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    ako mozes povecat budzet na 230 onda 5 5600g odlican, sad opet pitanje ako za 140 mozes kupiti 4500 koji nema grafike a nije duplo sporiji, pitanje je isplati li se dati stoju vise za mozda u praksi 10% brzi procesor
     
    Reznor likes this.
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Isplati se jasta, ima duplo vise L3 cache, veci clock, solidnu grafiku. Razlika je oko 15%. Mislim da sam vidjeo jedan bez coolera za 200KM, ako spusti na 180 jos bolje.
     
    Reznor likes this.
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sad se javih covjeku, otisao bas danas :D
    Mislim da je 5600G meni mjera, nema potrebe ni za 5600 kamoli za Ryzen 7, svakako je vec bolji na benchu od 2600


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    iPlay likes this.
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Imam jos jedno finalno pitanje prije nego narucim 5600G.
    Da li se isplati ici na 5700G?

    Dobih pare za ovaj racunar pa je budzet sad malo veci, rodjak je zadovoljan, a i drugi mali rodjak vidio od brata pa sad i on hoce, ali to tek u oktobru haha. Ovako ce imati dva racunara umjesto jednog kako je bilo planiramo.

    Preko online radnji 5600G je 250, "obicni" 5600 je 300, dok je 5700G 370-375 KM, ceka se 5-7 dana na dostavu otprilike.

    Kontam mozda 2 dodatna cores mi nece donijeti vece poboljsanje u igrama tipa Cyberpunk ili nekim novijim naslovima pa je bolje preusmjeriti te pare da uzmem brzi ram npr?

    Konfiguracija je i dalje ista iz potpisa, nedostaje samo sada procesor Ryzen 2600 i umjesto 24 ponovno imam 16 GB DDR4-2133 RAM, hvala unaprijed.
    Na ebay ima pravo povoljan hyperx ram cini mi se 16GB DDR4-3200 za oko 50 KM


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ode ti sa 150-200 na 370KM za procesor :)
    Nemoj puno davati novca na staru generaciju, to se isplati samo ako nadjes sto povoljnije.

    Ako ces vec davati vise, onda samo na AM5 platformu.

    Obzirom da ces racunar uglavnom koristiti za igre, ja bih isao na 5600G, a ostatak novca uloziti u bolji ram i eventualno noviju graficku.

    Edit: vidi ima li ovaj na stanju
    https://olx.ba/artikal/46932215/

    BTW, kod mene i5 12400f u Cyberpunk ne ide preko 50-60% loada, znaci RTX 3060 Ti mi usko grlo i to na 1080p.
     
    Last edited: Jul 23, 2023
    Reznor likes this.
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, to se slazem i definitivno je dobra ideja, pa ce tako i biti :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Update: Narucen 5600G iz BetaTech, moye lock :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
Thread Status:
Not open for further replies.