Koje gume kupiti?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dmr, Jun 12, 2020.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    U opciji Michelin pilot sport 4 i Michelin Primacy 4. Koje kupiti i zasto? Auto skoda octavia dizel 105 konja :D
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Koja dimenzija i koja cijena ?
    Vjerovatno je primacy logicniji izbor za to auto.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    205/55 R16 Cijenom su tu negdje oko 140KM po gumi

    EDIT: Zasto je logicniji izbor? Sta je odlika jedne sta druge? Negdje citam kako je primacy udobnija guma a PS4 sportska, opet negdje drugo pisu kako je PS4 udobna i nedovoljno sportska.
     
    Last edited: Jun 12, 2020
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jos jedne imam u opciji i najjeftinije su continental premium contact 6


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa čim ima sporta u sebi valjda je mekša i brže se troši. Nije da je neophodno ma 105 konja, jedino ako nije taletova pa u petoj kida po brdima :D
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa to 105 konja vise da naglasim da auto nije sportski nastrojeno, sta se palis.
    A ove sportske su kao tvrdje, imaju ojacane bocne strane.

    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne palim se, stvarno sam to mislio. Pogledaj po netu mada nećeš fulati koje god da kupiš.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    PS je za sportskija ili veca/jaca auta, primacy bi trebao trajati bas dugo dugo ako je suditi po review-ima.
    I taj conti je top guma, realno neces pogrijesiti ni sa jednom od te tri, pregledaj reviews za detalje sta ti je bitnije.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gledam po netu cijelu sedmicu. Jedni tvrde jedno drugi drugo. Najbitnije mi je da je guma udobna, a ako moze i da je sto direktnija. Al Izgleda to dvoje ne ide zajedno. Evo sad gledam ove continental pc6 komentar korisnika kako su totalno tvrde spram michelin ps4, kao ni smanjivanje pritiska u gumama ne pomaze.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Šta god da uzmeš, nemoj samo XL varijantu od ovih jeftinijih brendova da ti neko uvali :D U tom cjenovnom rangu također pogledaj Dunlop i Pirelli, a na tvom mjestu ne bih bježao ni od novih guma koje su DOTom stare dvije godine i dobro skladištene, super popuste imaš na takve stvari :)
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imao Prymaci HP prije 4-5 godina na proslom autu i nisam bio zadovoljan, 205/55 16. Proklizavale su na maloj kisici, a nove su bile i nisam presao sa njima vise od 10k km, otisle su zajedno sa autom. Ne znam jesu li ih popravili sa novim modelom.

    Sad ljeti vozim Matador Hectorra 3 vec 3 sezone, 225/45 17 bolje su se pokazale, barem meni i ondje gdje ih ja koristim.

    Pilot sport 4 bi trebale biti bolje gume, pogotovo ako je ista cijena.
    Conti je meni prvi izbor od svih.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    onda conti pc6 da uzmem? :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kupio continental, nevjerovatno koliko udobnija guma nego prosle zimske. Znaci napumpanije vise, na 2,3bara, a udobnije puno. Puno direktnije u voznji od proslih. Za ostalo cemo vidjeti, al na prvu milina. :D
     
    heroic, Haker and Reventon like this.
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma gume su sve. Moje su stare 7 godina na zadnjim nogama, užas kako su popustile iako su ok što se šare tiče.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. Pasha

    Pasha Komšija

    Gume se mijenjaju svakih 6 godina tj. 6 godina od datuma proizvodje, bez obzira na dubinu profila.
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    Mišelin je top guma ako je možeš naći povoljno, sport modeli su po meni bacanje para ako vozilo nije jako i voze se veće brzine na ac, mišelin takođe dugo drži šaru tj najslabije se troši i dugo godina su išle kao fabrička ugradnja, ja sam dugo bio fan continetala ali u zadnje vrijeme se dosta brže troši, ove godine kao expreiment sam uzeo viking u gumim dio je conti grupacije, nije bučna što mi je jako bitno, dosta je jeftinija a ja za sada nisam primjetio neke vozne razlike. Uzeo sam čisto da probam a sve do sada gume su mi bile iz premium segmenta miš,cont,bridge,dunlo,gudy i sl
    Ono što je glavna odlika premium i ovih lijevih je što nemaju iste vozne karakteristike prve i recimo 4-5 godine.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam te skonto za ovo, de pojasni :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Nema nijedna guma dobre karakteristike pete godine, bolje recenemo nemaju nikakve karakteristike, kamoli dobre. Imao sam continental ljetne, orginalno na autu dosle, presle samo cca 50k za 5 godina i te pete godine ko da vozim na celavim gumama. Šara je tu jer guma nije puno prešla nit je trpila ikakva driftanja, nagla kocenja, ne penjem se na ivicnjake itd, ali jednostavno vise to nije guma. Isto mi je i sa Savinom zimskom koja se ubraja u te lijeve, kroz 3 godine se osjeti dobra razlika. Tako da po mom iskustvu, jednako slabe sa godinama, ako se tako moze reci.
     
  19. nivla

    nivla Komšija

    miselin ne slabi toliko da je nesiguran, ali slabi, meni su na petoj sezoni na proslom autu zamijenjene michelin alpin A4 gume koje su tek petu sezonu pokazale ozbiljnije znake slabosti, ali su i dalje bile sigurnije od novih tigar koje su mi dosle na sljedecem autu, auto jeste znalo zaplesati(upravljivo), dok na tigru winter 1 auto samo izgubi kontakt s podlogom i tu sva prica o sigurnosti zavrsava
    kineske ovation gume su bile bolje od tigra
    sto se tice ostalih premiuma ts860 je odlican prve dvije sezone, trecu je bio poprilicno los pa sam ga cetvrte godine zamijenio sa sava s3+, auto na continentalu preslo oko 24000, prebrzo se trosile gume
    sljedece auto sam naumio kupiti michelin, mozda nije najbolja guma na testovima, ali definitivno najbolji odnos ulozeno/dobijeno kroz eksploataciju
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    generalno sve su ok prve sezone a vec 3 ili 4 g idu losije performanse, sa premium gumom to bi trebalo da izostane. ja ne doguram 5g sa jednim setom tako da mi nista ne znaci, a mislim da je preporuka 4g dot starosti u razvijenim zemljama.

    cim auto proklize a sare ima dosta meni je to vec los znak, bocno drzanje ili kako se to vec zove kao da vozim zimski set i tako ti detalji.