Komp zuji kao usisivac :(

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by reuf, Apr 10, 2008.

  1. reuf

    reuf Novi član

    Dakle, kupio sam prije otprilike 2 godine u Uni-Expertu konfiguraciju:

    Intel Pentium 3.2 MHZ,
    Maticna: Asus p5gd1 Pro,
    Napojna: Codegen 450W ATX 12V,
    Gainward Geforce 6600 256MB
    Cooler na procesoru je: Intel c25704 002
    -osim toga sa strane kucista imam jos jedan ventilator

    Jos kad je komp bio nov, bio je isto nesnosno bucan kao i sada. Nije stvar prasine i slicno, jer ga redovno cistim. U zavisnosti od temperature sobe, krece se od besumnog, do nivoa zvuka usisivaca (recimo ljeti kad je toplo). Zujanje mi je uveliko dosadilo, pa molim da mi neko pomogne da rijesim problem.

    Sta trebam kupiti, zamijeniti, gdje, koje je rjesenje? Pomozite ljudi, ne mogu vise otvarat prozor da se komp usuti....zima mi :)

    Hvala unaprijed :)
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Prvo utvrdi odakle taj zvuk dolazi.
    Valda je iz box coolera sa procesora.
    U tom slucaju moja preporuka ti je jeftini freezer 7 pro .
     
  3. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Ma zuji ti cooler koji je na procesoru, cooler sa graficke, i mozda napajanje.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Moraš se ti dobro namučiti da to stišaš. Prvo što trebaš zamijeniti je taj stock hladnjak na procesoru. Heatpipe hladnjak je ono što ti treba. Freezer možda.
    Drugo što trebaš uraditi je promijeniti hladnjak na grafičkoj. Zalman vf700 bi tu mogao leći čini mi se.
    Treće, skini taj dodatni ventilator. Ako napojna ima 12cm ventilator sve što ti onda treba je otvor kuda će ulaziti zrak. Najbolje je sprijeda ili odozdo. Stranice zatvoriš da zrak ne može ulaziti. Ako napojna nema 12cm ventilator, zamijeni je za neku koja ima.
    Tek onda ćeš imati podnošljivo glasan računar.
     
  5. reuf

    reuf Novi član

    Prvo da se zahvalim svima za odgovore, a onda jos par pitanja:

    Gdje mogu kupiti te coolere (u Sarajevu sam), i kako da znam da li ce to odgovarati na moju maticnu plocu (asus p5gd1 pro)? Da li je taj freezer pro 7 besuman? I da li je moguce da napojna stvara taj zvuk, odnosno koju bih napojnu trebao zamjenski kupiti?
     
  6. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Pa coolere mozes kupiti u plusu,didakti itd...
    a ni jedan cooler ne moze biti besuman, uzmi freezera, i napajanje moze chief 450w, ili neki sharkoon.
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Moze pasivni :lol:
     
  8. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    @hurmash1ca

    upravo, to sam zaboravio :p
     
  9. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    vidi koji ti kuler zuiji ili sta je vec ako je kuler u pitanju skini ga i vidje ces ima naljepnicu na njemu odljepi to a ispod toga se nalazi crna mala guma i nju odstrani uzmi malo masinskog ulja i stavi tu samo kap i onda vratis sve kako je bilo i nece biti problema tako sam ja svoj bucni kuler utisao a sad se nikako ne cuje:D
     
  10. GW

    GW Moderator

    Jašta si.
     
  11. Shenron

    Shenron Komšija

    wtf? ulje? :lol: ... :smt005

    tesko da si samo time utisao komp, skidanje zvake i stavljanje dobre paste smanji mozda za 2-3°C CPU u idle i do nekih 5°C u Load.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    wtf? Tebi je isto utisati i ohladiti? :lol:
     
  13. Shenron

    Shenron Komšija

    Moj bed, pogresno sam procitao. Zapravo, skroz sam pogresno procitao njegov post. :oops:
    Zajeb teski
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma dobro i on nije bas razumljivo napisao :D. Prvo guma koju spominje se ne nalazi bas na svim ventovima. Neki su samo sa naljepnicom bez gume. I bolje je umjesto masinskog ulja koristiti gustu masinsku mast jer ulje vremenom iscuri, osim ako ne misli taj postupak ponavljati cesto! :smt002
     
  15. reuf

    reuf Novi član

    Svejedno podmazivanjem ne bih nista dobio, jer je kuler isto ovako zvucao i kad je bio nov...dakle nije se osovina izlizala ili sasusila da je treba podmazati... Mijenjanje je jedina opcija, pa je samo pitanje sta izabrati..
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj ga spojiti na 7V ako imas rezerve sto se temperature tice ili cak na 5V. Ako ne onda mijenjaj!
    EDIT: Evo fin link za odrzavanje ventilatora. Ima izmedju ostalog podmazivanje i spajanje na manji napon http://forum.links.hr/viewtopic.php?p=138937
     
  17. reuf

    reuf Novi član

    Uhh...puno mi kazes prijatelju... Spojiti sta, i na sta? :D Ja sam onako, polu-informaticki laik, kad je hardware u pitanju, pa te nist ne skontah... Ajd ako mozes, pojasni malo... kojih 7 volti, gdje, sta, veze nemam...
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

  19. Adi_k

    Adi_k Aktivista

  20. selvin

    selvin Moderator

    Covjek rece:
    Zato najbolje nek' kupi freezer 7 pro i rijesi se muka..