konfiguracija ....

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Dzahdo, May 10, 2004.

  1. Teoma

    Teoma Novi član

    @CraZy
    ako su 3000+ i 2500+ u biti isti procesori (imaju istu jezgru,fsb i keš) onda je nelogično da se može 3000+ overklokirati na samo 2.4.Brži je za 366 Mhz od 2500+ i mogao bi se više podići.no kao što kaže syss sve zavisi od matične,rama i hladnjaka. Mobilni se možda isplati kupiti no samo ako imaš vodeno hlađenje i ako hočeš da ga digneš preko 2.5 Ghz.

    @syss

    možda su asusove matične ploče skuplje od drugih no zato su kvalitetnije.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    mobilni se uvijek isplati kupiti i clock na 2.5 sa boljim zračnim hlađenjem se bez problema održava na 40-ak stupnjeva (on po defaultu radi na puno manjoj voltaži)... upravo to sa vodenim vrijedi za 3000 jer on radi na 0.3V više već u startu, pa ako se još diže voltaža... uglavnom 3000 je neisplativa kupnja jer je kao prvo skuplji od 2500m, zahtjeva skuplje hlađenje i veliki je rizik da će se jako loše clockat jer je jezgra 3000 proca ponajbolji primjerak sa waffera.

    već je bilo tu svađa oko asusa i ne da mi se ponovo raspravljat o tome. samo mi reci kako ti vidiš tu kvalitetu? stabilnost je na prvom mjestu, zatim clockabilnost, bios i na kraju te gluposti do kojih asus drži... bios koji govori, brdo softvera, slike u biosu... kome trebaju te pizdarije?! uvijek ću rađe dat pare za abita isključivo radi gore navedenih razloga... stabilna je, odličan clocker sa mnogo mogućnosti u biosu i košta DUPLO jeftinije nego asus. a sad ako ti osobno preferiraš asus to je druga stvar, ali ne možeš nekome nametat to kao najbolju firmu za matične, pogotovo ne za amd sisteme (jer vjerujem da pratiš više intel tržište nego amd).
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    E vidis. Tu pogresno razmisljas. AMD je sa K7 arhitekturom vec dosegao max brzinu proceva. Zato se i 2500+ i 3000+ clockaju jednako. Nije to kao kod INTELA kod kojeg se 2,6 da vise oc-at od 2,4, jer P4 moze radit na dosta visoj frequenciji ( a sad su i priznali da je arhitektura P4 losa... jer su obustavili radove na svim jezdrama zasnovanim na NETburst tehnologiji i idu radit novu jezgru, sad im nisu vazni MHz vec brzina). Dakle i 2500+ i 3000+ ces oc-ati do jednake freq. A ako nevjerues, potrazi na netu rezultate clokanja 2500+, 3000+,3200+ i vidit ces da su svi tu negdje.
     
  4. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    sta kazete na ovu konfiguraciju , meni se svidja , kopiro je iz clanka sa hardware konfiguracije augusta , ako ima jos kakih boljih stvari molim napisite


    PSU: 400W
    Matična ploča: Gigabyte 7N400Pro, nForce2 /SATA / RAID
    CPU: AMD Athlon XP 2500+
    Cooler: Thermaltake Volcano 9 Silent
    RAM: Corsair 1 GB PC3200 (DDR400)
    Hard disk: Maxtor 80 GB, ATA-133, 7200 RPM, 8MB SERIAL-ATA
    Grafička kartica: ATI RadeOn 9700 Pro
    Zvučna kartica: Creative Audigy 2
    Zvučnici: Speakers Creative Labs Inspire 5.1 5300
    CD / DVD -ROM: DVD/CD-RW ROM LG 16/48/24/48x
    CD-RW: CD / DVD-R Plextor PX504A 4/24x
    Floppy: Teac 1,44 MB
    Modem: USRobotics 56k externi
    Monitor: Hyundai 19" Image. Qu P910+
    Tastatura: Microsoft Natural Multimedia value pack
    Miš: Logitech MX700
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    PSU: 400W
    Ovisi koje napajanje!

    Matična ploča: Gigabyte 7N400Pro, nForce2 /SATA / RAID
    Nevalja. Ja bi uzeo Abit AN7,Epox8RDA+ ili Abit Nf7-S

    CPU: AMD Athlon XP 2500+
    moze proc. iako je mobilni bolji

    Cooler: Thermaltake Volcano 9 Silent
    Nevalja cooler.... Preporuka Zalman 7000A-CU

    RAM: Corsair 1 GB PC3200 (DDR400)
    Moze proc

    Hard disk: Maxtor 80 GB, ATA-133, 7200 RPM, 8MB SERIAL-ATA

    Grafička kartica: ATI RadeOn 9700 Pro
    gdje ovo mislis kupit?

    Zvučna kartica: Creative Audigy 2
    Zvuna je integrirana na maticnoj. netreba ti bolja

    Zvučnici: Speakers Creative Labs Inspire 5.1 5300
    Dobri su

    CD / DVD -ROM: DVD/CD-RW ROM LG 16/48/24/48x
    CD-RW: CD / DVD-R Plextor PX504A 4/24x
    sta ce ti oboje?!?!


    Floppy: Teac 1,44 MB
    LOOOOOOOOL

    Modem: USRobotics 56k externi

    Monitor: Hyundai 19" Image. Qu P910+

    Tastatura: Microsoft Natural Multimedia value pack

    Miš: Logitech MX700
     
  6. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    kakva je razlika ako je mobile


    necu tu grafu nego ATI Radeon 9800 PRO 128 MB

    treba mi i dvd pisac i citac , a ako ima bolje samo pisi
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    LOL e ti si coecee zakon!!!
    Pa zar ti logika ne nalaza przilica ujedno i moze citati DVD, cd, i prziti cd?

    Mobile je skuplji i moze se vise oc-ati.
     
  8. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    pa kako kontash da kopiram neki cd ? treba mi i dvd pisac i dvd-rom ili cd-rom da kopiram ? ocu prodavat :D ccc a ja lika ccc pa kontash li ti imalo.


    ej a crazy ako ti nije mrsko da mi skucas sta najbolje od intela, nekako mi slab radni takt od AMD-a jer ne clockam aj kompove , meni kolko dodje tolko je dosta :) haj ako ti nije mrsko i kake dobre konfiguracije ba ti si mozak u tim stvarima ;)
     
  9. Shenron

    Shenron Komšija

    Ma sta ce ti intel... AMD je jeftiniji a brz je dovoljno. Nemoj gledati Mhz!!!

    Ako kupis 2500+Mobile dignes ga na 2.4Ghz imat ces proc brzi od P43.0Ghz!
     
  10. antonio

    antonio Aktivista

    pa dvd/rw ti može sve samo nemožeš pržit on the fly nego moraš učitavat image.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    potpisujem amd... intel je precijenjen.

    ne znam baš koliko je pametno snimat dvd-e on the fly... mislim to se sigurno može, ali ja bi rađe sve prvo u image, pa onda na dvd... nikud mi se ne žuri.
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    2 puta sam snimao cd on the fly i oba puta sam sjebao CD. Tako da nema sanse da ikad ista vise tako przim.
     
  13. Teoma

    Teoma Novi član

    @syss
    intel precijenjen??? sumnjam u to.evo gledao sam rezultate testiranja 3200+ i P4 3.2 Ghz, i u svim testovima je pobijedio naravno P4 3.2 Ghz a u nekim je čak 3200+ izgubio i od P4 sa 2.6 i 2.8.Tako je bilo i sa 3000+ i P4 3.0 ghz,upitno je kupovat mobilni 2500+ koji košta 250 KM i ako je priznajem bolja kupnja od 3000+ ,jer za 100 Km VIŠE možeš kupit P4 2.8 Ghz FSB 800 mhz sa ht tehnologijom koji če sigurno imati bolje performanse od 2500+.i još kada se overklokira biti će još brži.
    @dzahdo
    Ja ti preporučujem da kupiš konfiguraciju sa P4 jer češ imati bolje performanse,uzmi si neku matičnu od 250-300 KM,procesor 2.8 Ghz (350 KM) a ostalo uzmi kako si ti htio i biti češ spreman za nadolazeće igre.
    Ako imaš para onda si uzmi Athlon64 3000+ koji košta 450 Km jer če ti se on još više isplatiti uzeti.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ma sve je to super stari moj, ali jel ti vidiš razliku u cijeni između 3200+ i 3.2?? 2500m ili 2.8 za 100km skuplje... teško bi se odlučio :) uz to računaj koliko dođu najbolje intel ploče, a koliko najbolje nf2 ploče (makar i najjeftiniji nf7). ht je glupost i toga se nemoj hvatat kod intela jer on može ubrzati samo aplikacije koje znaju iskorištavati 2 cpu-a, a ti su uglavnom programi za crtanje... vjerujem da ne provodiš dane u 3dmax-u i sl.

    ovo što si dzahdi preporučio nije nikako loše, ali ipak na kraju mb i cpu izađe preko 300€, a da uzme mobile ili čak i običan barton sa abitom ili epoxom izašlo bi ga ispod 200€... i na kraju u svakodnevnom radu nema teorije da vidi razlike u brzini, ali se razlika između više od 100€ itekako vidi.
     
  15. Shenron

    Shenron Komšija

    Sad se ne isplati uzimati Athlon 64. Tek kad izadje Socket 939 onda treba uzimati A64.

    Ja stvarno nenzam gdje ti gledas te testove?!
    Pa pogledaj malo bolje.
    3200+ radi na 2,2Ghz a P4 radi na 3,2Ghz! to ti je 1000 Mhz razlike, a 3200+ ipak pobijedi P4 3,2 u nekim testovima a u ostalim mu je jako blizu. A isto tako 2500+ Mobile dignut na 2,5Ghz je brzi od P43,2.
     
  16. Teoma

    Teoma Novi član

    @syss
    naravno da je 3200+ puno jeftiniji od P4 3.2,no P4 3.2 je i puno jači od njega.i windows xp podržava ht a ne samo programi za
    crtanje i sl. a što se tiče cijena ,čovjek je sam rekao da mu to ne predstavlja nikakav problem,ako hoče jaku konfiguraciju
    onda mora i nešto više para uložiti u nju.

    @CraZy
    članak sam pročitao na toms hardware guide,evo ti link pa se uvijeri sam:
    http://www.tomshardware.com/cpu/2003062 ... 00-07.html
    Sumnjam u to da bi ga mobilni na 2.5 Ghz mogao dostignuti,jer nemoj zaboraviti da se P4 3.2 dade još overklokirati.
    Ja mislim da mu je pravi protivnik Athlon64 3400+.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    nije p4 toliko jači, i ako se pametno slaže 2500m-based sistem, mogu se dobiti jako dobri rezultati. znam da win podržava ht/2 cpu-a, ali to nema uopće veze kod svih APLIKACIJA (sve igre uključene) koje ne znaju iskoristiti ta "2 cpu-a".

    3.2 se sigurno još da clockat, samo treba dobra ploča i opasno dobro hlađenje.
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    Cijena 2500+M je 230KM, a P43,2 je 550KM. A kad pogledas i cijene nekih kvalitetnijih maticnih onda se vidi koliko je AMD jeftiniji, a uopce nije sporiji. Jest da se P43,2 moze jos OC-ati, al kako syss rece, trebas imati dobro hladjenje (INTEL se grije podosta sada). Tako da kad se sve zbroji i oduzme, dobije se da se samo u razlici AMD i P4 moze kupiti 9800SE, a kad se doda jos i maticna moze se kupiti jos 256MB DDR memorije. Toliko o tome koliko je INTEL isplativ.
     
  19. abasi

    abasi Aktivista

    A ja opet imam INTEL-a :D
    E sigurno slijedeci komp ce biti na nForce 2 i AMD konfiguraciji .

    poz...
     
  20. Teoma

    Teoma Novi član

    pa dobro sada,nisam mu predložio da kupi P4 3.2 Ghz nego sam ga uspoređivao sa 3200+,i vi navodite da kupi amd-ov procesor samo zato što je jeftiniji op P4,pa to nije nikakav razlog da ga uzme,ako ima para neka uzme P4 ili neka čeka da se spuste cijene Athlona64.