Krpljenje prekinutih vodova...

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ReNNo, Jan 20, 2008.

  1. (:-D

    (:-D Aktivista

    I onaj na dobrinji RS ELECTRONIC dobar
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    haha cuj upaljacem :D. Ovo nemoj probati ni slucajno :)
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    E hvala ti....


    @ :)-D - upravu si....kupit cu konjaka usput :D

    @ dmr - upaljacem nema sanse :mrgreen:

    Budem sutra vidio u SA , ako tu ne bude nista korisno, budem probao lemilicom, pa javim rezultate.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    e kad je meni prnula dioda na kucistu pa kad sam uzeo lemilicu u ruke (koju nisam od srednje dofatio)...
    2 sata kasnije sam bogohulio imao 3 opekotine na rukama a dioda i dalje nije htjela radit.


    Vjeruj mi uzmi Cenera odes na Skenderiju (na platou) radnja u drugom redu ako se ne varam (nisam bio tamo jedno godinu i po) i daj covjeku da ti odradi to.
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nabavio sam tekuce srebro....bilo je tamo u titovoj.

    Za 18KM ... mislim da sam predobro prošao :D

    Pa cu kasnije probat sve to srediti :D
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd pa poslikaj da vidimo kako to na kraju izgleda :D
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ma kod mene je digitalac sa pijace...tesko da mogu fokusirat kada izbliza slikam.
    Ako mogne postavit cu slikica...ako ne...onda nista :D

    Evo odoh sada to probati....

    btw...da li ima kakvih pravila sa radom sa tecnim srebrom posto nikad nisam radio :)
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nemoj da ti dira kozu (kožu), i pazi da ne umazes tamo gdje ne treba. Zagrebi malo vodove da skines izolaciju, ako je ima, prije nego se bacis na posa. Dva komada ljepljive trake sa strana, i nanesi unutra.
     
  9. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Naravno ...

    Evo citam upustvo....i nista ne pise kako se nanosi...ali cijeli list ima kako se zaštititi jer piše da je vrlo, vrlo otrovno.

    Evo koje je to tecno srebro.

    http://www.kemo-electronic.de/en/zubeho ... /index.htm

    Izgleda mi previse tečno, ali valda se skori :D
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nakon nekih 7-8 pokušaja nisam ništa uspio :|

    Obložio sam vod i pokusao sa kistom da nanesem tecno srebro...
    I nanesem ja prvi put ono samo ispari....kao da se ne ljepi za bakar....

    Može da se ljepi na tu izolaciju , ali nema sanse da se ljepo nanese direkt na vod.
    Probao sam cak par puta da tu dosta, dosta nanesem i imam osjecaja da je ostalo dovoljno srebra da bi se napravio kontakt, ali komponenta nije radila....moguce da i to srebro baš najbolje ne provodi....

    Interesuje me da li postoji nesto sto bi to srebro ljepilo na vod ?

    Evo nekako sam pomocu lupe uspio uslikati kako izgleda prekinuti vod.

    [​IMG]
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A o kojoj se komponenti radi ako nije tajna? I jesi li siguran da je jedini problem prekinuti vod?
     
  12. burner

    burner Aktivista

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Radi se o maticnoj ploci.....prekinut je vod za PCI-e 16X utor.

    @burner - e da, dao si mi ideu.....trebalo bi se i sa druge strane staviti jos jedan listic pa da se ne prolijeva.....
    Idem i to isprobat :D
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uf ovo ti je predug prekid. Probaj ubaciti tanku zicu (sto tanju, nadji neki kabal koji je ispleten iz vise tankih zica pa izdvoji jednu) pa pokusaj je prisloniti uz prekinute vodove pa nanesi srebro preko zice samo na dijelove gdje si skinuo izolaciju. I obavezno poslije provjeri unimjerom je li spoj dobar. Ovaj posao se ubio za lemilice ali eto sta je tu je :).
     
  15. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pokusao sam baš da naguram srebra....ali opet nece da radi....
    Sve mi se cini da ovo tecno srebro bas i ne provodi....

    Pokusao sam na list papira povuci liniju i probao dovesti 12V nadajuci se da ce se napraviti varnica...ali baš ništa..
    Trenutno nemam multimetra da bih izmjerio otpor....šteta.

    Evo i slike kako izgleda

    [​IMG]


    Još samo moram pokusati to da ubacim žicu tanku...

    E da....pokušao sam i lemiti i samo sam jos vise zafrkao stvari....
    Lemilica od 60W nece da probije PCB...ali je onaj vod ugljenisala....tako da je sada jos malkice veca razdaljina....

    Pokusat cu jos sa tankom zicom....ako to ne upali onda cu poslušat Stihoklepca i odnjeti tom čiki....
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    probijanje pcb-a je bila šala... teško da ćeš sa lemilicom probit kroz kaširani pertinaks ;)

    mislim da si ti odmah trebao odnijeti to na servis i rahat.
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ja bih to najprije....ali kad neznam ko to popravlja....

    Stihoklepac kaže na Skenderiji ima neko....ali najgore mi šta ako taj lik sad ne radi....jer on nije bio 1 i pol godinu.
    Mrsko mi ici bez potrebe, samo ako je sigurno.

    EDIT: Pokušao sam i sa tankom žicom ali ne ide...ipak cu strucnjaku to odnjeti.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja mislim da tebi taj prekinuti vod nije jedini problem.
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A šta drugo da bude ?

    Ima jos jedan vod sa kojeg je skinuta izolacija....ali vod je uredu...ali sam i njega za svaki slucaj presao tecnim srebrom.

    Mislim da trebam strucnoj osobi ovo dati da sve ljepo spoji i pregleda provodnost multimetrom.

    Ja nemam više živaca stalno krpiti i ponovo maticnu spajati i provjeravati da li radi :mrgreen:
     
  20. Looney

    Looney Komšija

    Pratim temu od početka i sve više sam siguran u ovo što Dog Father reče.
    Da nije još šta problem pored tog voda? Koliko si siguran da je samo vod? Da nije šta zeznuto u pokušajima krpljenja?