Kućanski aparati! Iskustva/preporuke.

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dino73n, Dec 16, 2023.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kako stvari stoje na forumu ova ce nam tema trebati vise nego konfa do 1000km :)

    Mene trenutno zanima aparat za kafu. Imam neki DolceGusto za Nescafe patrone i prilicno sam zadovoljan s njim. Tu i tamo se nakupi kamenca pa se zna zacepit pa ga ocistim i vozim dalje i tako vec neko vriijeme. Medjutim najdraza kafa mi je kapucino gdje se koriste dvije patrone da se napravi jedan napitak (kafa pa mlijeko) a uz cijenu od 13km za kutiju gdje dobijem 8 kafa i kad popijem jednu dvije dnevno vrlo cesto sam u prodavnici :)

    Sad me zanima kakva su iskustva sa nekim drugim aparatima ili kombinovanim aparatima jer skoro sam vidio negdje na reklami neki koji prima sve vrste patrona i cak ima opciju za mjevenu espreso kafu.

    Koliko je to ok i kakvi su ovi skuplji 1000+ km ako neko ima takav da podjeli iskustvo. Vrijede li tih para.

    Volio bih da koristim mljevenu espreso kafu i da mogu prokuhat mlijeko u casi pa da sam sebi pravim kapucino.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kupi zamjenske patron koje su dosta jeftinije od tih. Ne znam sad tačno kako se zovu.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Probao sam. Losa roba. Imaju barcafe i frank koji su ok al isto nisu nesto jeftine a neke spanske jeftine su lose skroz.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    zoi likes this.
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kafa iz patrona i iz espresso masine dva svijeta razlicita. Od kile przene kafe dobijes 100+ napitaka, a kila je oko 10e ovamo. Sve malo ozbiljnije masine imaju posudu za mlijeko i opciju za mljevenu kafu i onda to masina sve mijesa u kapucino, latte ili sta vec odaberes. Mozes birati i jacinu, a i programirati kolicinu. Kod mene je neka Philips vec 5+ godina, zamijeni se filter par puta godisnje, podmaze motor i to je to.
     
    dino73n likes this.
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja uzeh ima godina Delonghi, zadovoljan, dosad je napravila za godinu debelo preko 1000 kafa https://www.mediamarkt.de/de/produc...atik-kaffeemaschine-schwarz-grau-2822521.html

    Buraz ima slicnu dere dobro a vele sve ove Delonghi mehanika ista samo optika razlika.

    Filter jednom u 3 mjeseca mozda radi kamenca zamjenim. Moze latte, kapucino, espresso mada ja obicnu kafu pravim vecinom. Lavazza obicno 8-10 eur na akciji, neki dan bila ispod 6eur na netu al raja je toliko nauzimala da su mi dvije narudzbe stornirali :D jucer uzeo neku lijevu marku njemacku 2kg 5-6 eur kila djaba reko da probam.

    Prije sam imao Philips onaj sa coffee pads nije ni ono lose ali je poskupilo pravo od korone i ne moze se mjeriti sa ovom kafom mada vele realno pravi aparati pocinju od 1000 eur ko je bas gurman.
     
    Last edited: Dec 17, 2023
    dino73n likes this.
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Coffee pads su rip off :D
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ma samo pravi aparat za kafu koji je melje, da ima frother za mlijeko posto vecina hoce i kapucino, latte i slicno. Ovo ostalo je sve s hemijom, tipa dolce gusto i slicno.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uzeh polovan krups EA800 s LCD, imali isti u firmi. Sad imamo Philipsov u firmi i oba su dobri uredjaji.
    Treba samo redovno cistiti, imaju u dm tabletice.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    imam onaj dolce gusto i za moje potrebe beton, kad naumpadne da pijem kafe znam tacno koje patrone od nescafe mi odgovaraju odem i kupim da imam
    probao sam sve zamjenske sto su dostupne kod nas i jednostavno nije to to barcafe prelos, franck malo bolji, onda starbucks los, neke talijanske lose, cafe vergnano los, sto je jos gore to nije uopste u konacnici jeftinije od nescafe dolce gusto kapsula po komadu, ove starbucks i talijanske sam placao 14-16km
    od onog sto ima nescafe najbolji mi je 13ka espresso napoli style, onda cappucino, pa flat white, machiatto zna biti ok al je jedina kafa kod koje ono mlijeko zna imat cudan okus pa ne kupujem
    za kolicinu kafe koju popijem ne isplati mi se kupit nov aparat za espresso plus valja potrefiti koji espresso bi mi odgovarao a to je opet trosak zivaca
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Super tema :D Ja već kontam kupiti aparat beko vrijeme. Ima opcija tipa jeftin nov krups 250km ili polovan 300 a kostao 800km

    Ovaj polovan što sam našao tvedi da je jako malo korišten izgleda super. Sad me zanima kakav je vijek trajanja aparatu, mislim ako redovno cistis kamenac zrebao bi teajati vjecnost?

    Inače trenutno pravim kafu u mokka pot, napravi vrhunsku kafu tako da ne zurim sa ovim.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja sam kupio polovan za posla i za kuće, sa mlinom naravno. Jedan je Jura C5 jedan je Saeco Intelia HD8752. Solidne kafe se mogu dobaviti za 25 KM od čega možeš stvarno puno kafa popiti. Dolce Gusto kada sam svojevremeno analizirao trošak patrona (a da ne govorimo o plastici i okolišu :D ) odmah sam prodao isti koji sam dobio na poklon od Banke. Skonto sam da su mi poklonili samo da me finansijski unište. E nećete bagro! :D
     
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Od zamjenskih za Dolce gusto jedino barcaffe Irish cappuccino mi je ok, ostalo ništa nisam popio da me oduševilo. I meni je bila želja imati neki aparat za baš espresso kafu, ali uglavnom su svi skupi, a ja dnevno kod kuče popijem jednu kafu tako da mi se ne isplati. Ali ko zna, možda se i ta želja nekad ispuni.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uzimam onu branck kafu za aparat, ima jos nekih, ali ova je povoljna i ima odlican okus, mislim da je kg 15-20 KM, a meni moze trajati mjesec dana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja popijem 6 kafa :D

    KRUPS EA815G10 espresso kafe aparat (240 KM)
    https://olx.ba/artikal/55752622

    Ovaj sam kontao uzeti, izgleda super deal


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
    [​IMG]
     
    Reznor likes this.
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Gledam maloprije u Bingu Dolce gusto kapsule 9.95KM sva pakiranja od 16kom.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Takav je kod mene isti :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vidio sam sinoc. I kupio dva paketa kapucina. To mi je 16 kafa. A za 20-25km ide kila kafe u crnu i 100ak napitaka. Naravno ide i koja litra mljeka al ko pije kafu redovno brzo se otplati razlika skupljeg aparata.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    dams82 and BiceBolje like this.
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Naravno. Gledam sad olx je pun nekih aparata za espresso, što novih što polovnih. Samo eto treba malo ući u svijet toga da se skonta šta kupit.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Kafe aparati mogu jako dugo trajati. Uzeti servisiran polovan je dobar deal iz mog iskustva, Jura, DeLonghi, Saeco...

    Moj stari je u firmi 1997. uzeo Saeco aparat koji je radio do 2016. I dalje je radio, samo je pravio užasnu kafu :D

    Uzeo sam za oko 250 KM polovnu Intelia Evo, još uvijek je prihvatljivo dobra kafa nakon šest godina, ali dobro bi joj došlo jedno detaljno čišćenje koje serviseri obave da bude kao prvog dana kad je došla 2016.
     
    Last edited: Dec 17, 2023
    Haker, dino73n and dams82 like this.
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Koju espresso kafu u zrnu koristite? Posto se uglavnom kupuje na kilu da ne kupim 10 razlicitih kila dok potrefim.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro