Kupovina auta na autokredit ili leasing (iskustva)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by ibran, Apr 9, 2023.

  1. ibran

    ibran Aktivista

    Dragi moji forumaši,
    Interesuju me iskustva kupovine auta na jedan od ovih navedenih načina.
    Koliko je to kod nas zastupljeno i šta je povoljnije od ova dva načina, ako nema dovoljno gotovine za kupovinu.
    Kakvi su uslovi kod nas za ovu vrstu kupovine, čuo sam da je na zapadu to dosta funkcionalno i da dosta kupuju auta na ova dva načina posebno na leasing.
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    prijatelj kupio na finansijski lizing skodu uz ucesce rata bila 370km, obavezno kasko itd
    prosle godine rata porasla na 420km pa je otisao i podigao kes kredit sa fiksnom kamatnom da isplati ostatak jer mu se nije isplatilo da placa 50km vise mjesecno u naredne 3 godine zbog varijabilne kamatne stope
    inace nije losa opcija ko nema kes da plati odmah, vozis novo auto (ili skoro novo)
    mana je sto najcesce nemas opciju da auto bude s opremom kakvu ti zelis (imas ti i to ali moras cekati neizvjestan period) vec ti se nude osnovni prekonfigurisani modeli
     
    ibran likes this.
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Auta nikad skuplja i sa manje opreme nisu bila, tako da je trenutno najgore vrijeme za kupovinu.
     
    ibran likes this.
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dzaba, kad po svoj prilici nece nikad bit bolje. Ko kupuje, kupuje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    ibran likes this.
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Meni isto treba novije auto ali sada za 12-15 hiljada mogu dobiti "novo" AUTO staro 12-13 godina i to b ili c segment sa realnih 300000 na satu.
    Stvarno katastrofa za kupovinu auta
     
    ibran likes this.
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ko kupuje bolje je što prije, narednih godina će biti još skuplje.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    ibran likes this.
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni taj leasing nikad nikad nije bio jasan, ali evo rođak iz Austrije nedavno uzeo novu Tesl, lizing.
    10.000€ dao odmah.
    5 godina mora plaćati 800€ mjesečno + obavezan Full kasko 180€ mjesečno.
    Nakon tih 5 godina može da odustane i vrati auto, propada sva lova, normalno. Ili da je otkupi za dodatnih 24.000€.
     
    ibran likes this.
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Rijetko ko otkupi na kraju, nego te pare sto bi dao da otkupis auto ulozis u slijedeci leasing i sve tako.
     
    ibran likes this.
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    I onda ti dodje kao da si auto rentao cijelo vrijeme?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    ibran likes this.
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Tako je
     
    Vedo and ibran like this.
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Lizalo je skup sport, na 3 godine i 60 hiljada kilometara platis 25 hiljada za auto od 50 i onda ga vratis.
    700 mjesecno samo za "rent".
    I jos plus na to gume, servisi, full kasko...
     
    ibran likes this.
  12. ibran

    ibran Aktivista

    Slažem se s Vama da je vrijeme kupovine auta polovnjaka ili novog posle korona krize diglo u nebesa, a i sve ostalo gradnja nekretnine.
    Ja sad gledam od opcija koje imam koja bi bila efektnija, pa kontam iskustva sa tim ko ima da vidim što odabrati.
    Prijatelj živi u Austriji i gore kaže gotovo večina ide na opciju leasinga, a keš čuvaju.
    Imaju neke dvije opcije leasinga; financiski i operativni leasing.
    Ili dignuti kredit u banci nenamjenski sa fiksnom kamatom i kupiti auto.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Odem nekad na mobile.de i pogledam ponudu, cisto iz dosade.

    Ono sto sam pratio, neki “normalni” auti, dramaticno poskupili. Ne znam, cini mi se da bih lakse dao neku veliku cifru za RS3 nego “obican” TDI Golf. Golf kupujes iz potrebe, a RS3 je cisti cejf i naravno da je bacanje para. Bacanje para je bio i prije, tako ga isto dodje.

    Solidan Golf skoro 15k, ma bjaaaazi. (Golfa navodim samo kao primjer). Cak i solidna Dacia, skupa.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    ibran likes this.
  14. nivla

    nivla Komšija

    finansijski je najslicniji namjenskom kreditu s tim da kod nas imas samo varijanti varijabilne kamatne stope
    bolje dici kes s fiksnom kamatnom stopom i otplacivati auto nego finansijski lizing jer imas manje uslovljavanja u pogledu odabira kasko osiguratelja itd, npr ako uzmes porsche leasing onda ti je i kasko osiguranje njihovo i auto se vodi na leasing kuci dok traje otplata, dok u slucaju kes kredita mozes sam birati sta i kako

    npr od jarana auto ako ja vozim kasko ne vrijedi u slucaju moje krivice(samo on i zena mu mogu vozit auto)
     
    ibran likes this.
  15. nivla

    nivla Komšija

    vecina nasih uvoznika uvozi slupana auta i to ovdje popravljaju pa cijena popravljenog kod nas niza od ispravnog u njemackoj
    nisu to nekad ni velika ostecenja tipa blatobran, vrata, hauba i sajba al takvo auto kod nas je daleko jeftinije popraviti nego u njemackoj
     
    Ronaldo_9 and ibran like this.
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Zato taj lizinig kod nas nije popularan,jer smo mi naucili da sve sto imamo,da je nase vlasnistvo a stranci su ocito drugaciji i kod njih je sve na rentanje i njima je to povoljnije.
    Mislim ima to i svoje prednosti...uvijek vozis najnovije auto i uzivas a kod nas kupis trsljugu i vozis jos goru trsljugu kako stari,jer se slabo ulaze.
    Ali kod nas je neisplativ lizing jer su auta skupa a mi nemamo tolike plate da 2/3 ili cijelu platu dajes za lizing...kao sto ovim nekim nije problem davati mjesecno 500 eura,jer moze i pored tog troska zivjeti normalno.
    A posebno ovi ljudi sto dnevno prelaze po 200+ km na posao i sa posla u Svabiji i EU...pa on hoce da uvijek ima potpuno ispravno i pouzdano auto.
     
    ibran likes this.
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Demolirana je kupovna moc i po jacim zemljama u zadnjih 2 godine, evo ja licno sam do prije 3 godine mogao uzeti lizalo za auto od 40-50k eura i mirno spavati, sad se ne bih usudio Daciu uzeti :D
    30% plate izbrisano.
     
    ibran likes this.
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hajde ba, valjaju ta korištena lizing auta negdje doći, tu nastupa Balkan trzište.
     
    ibran likes this.
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To sa stvarnih 60-80k na satu i 3-4 godine starosti je jos frisko.
    Prodju ona jos jedan krug ili dva kod tamosnjih korisnika polovnog prije balkana.
     
    ibran likes this.
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne pustaju zapadnjaci auto dok ne pređe blizu 200k ili 6-7 god ako ne prelaze puno. I moj i bratov auto su bili na 3.5-4 god i sa 170 i 180k kad smo ih kupili polovne odozgo. Da su imali 60-80k na satu ne bi bili na prodaju. Nije niko budala prodat auto debelo ispod cijene kad u njemu ima jos 100k hustle free kilometara. A opet prodati ga po nekoj realnoj cijeni nije lako jer je vec blizu i cijena novog auta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    ibran likes this.