Kupovina konfiguracije do 800 km

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by suppa_FMB, Aug 28, 2013.

  1. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Dugo sam razmisljo da li da kupim PS4 ili novi komp i odluka je pala na PC. Imam nekih 800 km za maticnu, procesor, ram, napojnu i grafiku a zadrzao bi postojeci 500 gb hdd i dvd pisac. Eh sad zanima me da li mogu iskoristiti kuciste koje imam na e5300, 2gb ddr2 i 4670 grafi. Prijatelj kaze da kada je on prelazio na platformu novu da je i njega morao mjenjati. Kuciste je neko low end iz Uni experta. Posto sam bas ispao iz fazona, ovih dana sam pratio na forumu konfiguracije ali slabo mi je pomoglo jer ne znam upariti sockete itd. PC bi se koristio iskljucivo za igranje BF3, FIFA 2014 i Football Manger 2013/2014.

    Cuo sam se i sa kolegom taletom sa foruma pa sta mislite o ovim njegovim komponentama :

    Rijedak primjerak Phenom X4 965 BE (4Ghz 1.38V stabilno) prvobitno hlađen vodenim hlađenjem a trenutno Mugen 2.
    160 KM

    Matične ploča Asus M4A87TD/USB3
    70 KM

    Grafička kartica Gigabyte Windforce x2 460 GTX 1Gb.
    170KM

    Mozda da idem na ovo plus bolja kartica ako bi odvojeno prodavao maticnu i procesor.
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Ovo Taletove komponente.Požuri dok nije nekom poklonio :D.Po mom mišljenju se itekako isplati,pogotovo ova ploča koja ima USB 3.0 i Sata 3.0 tako da ništa ne zaostaje za nekim novim konfiguracijama.Kućište vjerovatno nećeš morati mijenjati osim ako nije premalo za ovu plocu.Uz jedan Fortron od 500W i kakav ram ovo je idealna konfiguracija i ispašće te jeftinije od 800KM.
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja bih rađe išao na i3 (1155 socket) i neka prateća ploča, što je po meni dosta bolja investicija. To možeš nabaviti za 250-300 KM. RAM možeš sad 4GB i kupit kasnije još 4GB. To je nekih 40-100 KM. Napojna evo već tensai spomenuo. Grafa može ići i GTX 560Ti, imaš eno HD 5850 ako nije Irhad prodao, imaš i GTX570, tu ti je to sa budžetom. Iako bi sa tim komponentama možda jeftinije prošao, mislim da ti je bolje ići na 1155 socket jer je kasnije lakše dodati i5 ili tako šta, nego opet sve mijenjati.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Neces se ti naigrati sa tim kompom ni izbliza. Moj savjet uzmi PS4 i budi miran. Imam proc i znam koliko je jadan u danasnjim naslovima a ta karta za BF3 je takodjer tanka. Mislim, taj procesor je tanak za igre koje su stare i do 2 godine, čitaj BF3 .. ili za neke kojima ima i godina dana pa ti vidi sta kupujes.

    Gurat ce spomenute naslove savim ok, BF3 nesto teze ali neces samo njih igrati.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pošto sam komponente vjerovatno rezervisao za nekog drugog (čekam potvrdu), namjerno nisam htio da se javim na ovu temu.
    Nails tipično lupa gluposti, ja sa ovom konfom i danas igram BF3 na najvećim detaljima, to što ti imaš nekih problema sa svojom, nije do procesora i grafičke karte, već do tebe samog, a i te matične ploče vjerovatno, rama koji su vjerovatno hard bottleneck, jer ti imas dropove, i nema tu pomoći kada bi ubacio najjaču karticu i najjači procesor.
    Ipak ovo je najbolji AMD-ov četverojezgreni procesor, i3 jeste bolji u aplikacijama koje iskorištavaju dvije ili jednu jezgru i to do 10%, a BF3 recimo dosta bolje ide na 965b nego na bilo kojem i3 jer je to dual core procesor sa HT-om, još veliki minus, ne možeš ga overklokati.
    Nazivati GTX 460 mizernom kartom, pogotovo ovaj OC model, koji je u rangu 560 TI preporučio bi, gospodina da malo pogleda Benchmarke.
    Čuj gurati teže BF3, ja nisam imao problema sa BF3 već godinu dana. :smt005 :smt005

    Za budžet od oko 800 KM, vi liku preporučujete i3 procesor.

    Ja bi mu preporučio neki i5, sa 650 TI boost i običnom matičnom pločom. Pošto nije overkloker, to će mu se uklopiti u budžet normalno.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Tale prestani vise trollati. Banovan si jednom zbog toga i nije ti strano da se opet zadaš.

    Treba momku preporuciti konfiguraciju staru 4 godin ZA GEJMING pored PS4 i pricati kako ce se naigrati ? Daj molimte klikni gore logout. Uvaljuj svoju robu nekome drugome.

    I na kraju krajeva, postas brate SP klip a meni pricas kako lupam. Hajde molimte izbrisi ga dok neko drugi nije vidio. Koga briga sto si ti igrao na slajdšou. Ako mozes upaliti igru ne mora znaciti da je igriva.

    I da.. nije ni ram, nije ni ploča nije ni mambo djamno sto si zamisli. Slab je procesor i dropovi se desavaju kada dosegne maksimum i lijepo se vidi u task managaru kako spajkovi udaraju 100%. Dropovi su jedno, 45 konstantnih slika na odredjenim mapama i na odrejenim situacijama je nesto drugo.
     
  7. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Otkako je nastala tema o onom prevarantu, tenzije na forumu :smt003

    Slažem se, ako sada kupuje konfu "from scratch" nema razloga uzimati nešto toliko starije.
    Tale možda ne trolla, možda je to njegovo MIŠLJENJE :D Uostalom, koga boli ona stvar kako tebi ili njemu ide bf3, relax.

    @suppa_FMB; e5300, 2gb ddr2 i 4670 možeš prodati za ~150 KM. Dalje, kad si već spreman potrošiti 8 stoja gledaj prvo da novo uzmeš, pa onda polovno.
    AMD platforma sa PII je još uvijek solidna po mom mišljenju, ali nije upgrade-abilna, o tome se radi.
    Kućište je bolje promijeniti ako ti ostane novca, ne mora to biti high end, 80-100 KM (raidmax, blueberry, taj rang).
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nisam mu ja ni preporučio svoju konfiguraciju, ako znaš čitati, pročitat ćeš šta sam mu preporučio, a i sam je pitao za nju, uostalom kad sabereš cijene mojih komponenata, vidit ćeš da nema veze sa njegovim budžetom..
    Čuj trolam, šta tebe briga zašto je neko banovan, ti si ovdje poznat sa svojim nebuloznim izjavama svima, ja samo očekujem da budeš realan.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    ..ako znaš citati procitat ces da u prvom postu nisam tebe ni spomenuo. Tvoj problem sto si se nasao prozvani ali ni to ne mijenja činjenicu da je ta platforma stara 4-5 godina ili koliko li vec koja nije valjala ni prije 2 godine za gejming. Igrom slucaja imam taj procesor i znam sta pricam a ko zna koju bi mi maglu prodavao da ga ne posjedujem.

    Ako pricam nebuloze bujrum ispravi ih pa me prosvijetli jer nemam svu pamet svijeta ili u suprotmom šuti no ti si mene prozivao na kupovini moje gtx275 sa "čudjenjem" kako je meni neigrivo na 40-50FPS. Da mi je znati ko sada prica gluposti. Za tvoju informaciju ljudi igraj una 120Hz monitorima sa 120 FPS lockom a tvoj problem ako se tebi da gledati slajdšo.

    I da nisi banovan za troll, nije tajna da to cesto radis samo ti postovi nestaju pa se manje ofiras. Moj t ije savjet da se manis youtube komentatorskog stila i da ovdje nisu samo dvanaestogodišnjaci. Nije zanimljivo Tale.
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Pa ovo što tale daje košta 400KM i sa nekom napojnom i ramom neće ispasti ni 600KM.Grafička i procesor su više nego dovoljni za BF3 da ne ide ispod 30fps na full detaljima i full HD rezoluciji.Nismo mi ni njemačka ni norveška da cjepidlačimo oko igrica i ganjamo uvijek najnovije na max fpsu.Treba se malo nekad spustiti na zemlju.Mogu i ja reći da ne valja GTX Titan i savjetovat čovjeku da uzme 4x GTX 690 u SLI.Ali koliko bi to bilo realno?Da ja sebi sastavljam uzeo bih ovo i uštedio bih 200-250KM,jer ne znam za šta sutra može zatrebati.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Da njemu Tale daje za 100 maraka ne mijenja stvar covjece. Baš me briga koliko kosta jer je i meni sutra prodavati iste komponente. Poenta takve prodaje nema veze sa gejmingom. Stvar je da se momak ocito konta izmedju kompa za gejming i SP4 sto takva konfiguracija nema veze sa gejmingom.

    30 FPS u 2013 ne da je smijesno nego tužno. A BF3 nije nista najnovije niti je 60 FPS prestiž.
     
  12. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Tensai, ako čovjek ima budžet od 800 km, zašto se ograničavati? U relativno skupljoj konfi imaš uvijek prostora za upgrade, odnosno prodaju komponenti, imaju vrijednost.

    A drugo, osjećaj fluidnog ili ne fluidnog gejminga te "da li će ići ili neće" na nekoj konfi je subjektivan očigledno.
    FullHD je vas sve sjebo :D Ja kad sam uzimao monitor, mogao sam ići na 21,5" za par cenera više, ali sam znao da se neću igrati na nekom "nivou" koji meni odgovara.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo i mene malo da uletim u raspravu,Phenom 965BE je nekad bio odlican procesor a on to vise nije i nema se tu sta. BF3 MP konkretno je izuzetno gladan procesorske snage i 965be ne moze to da zadovolji kako treba,negdje se moze igrati na 60fps a negdje ne moze vise od 40fps da se na glavu popnes znaci ne vezano za grafiku(da je sve na low nece preko 40fps jer proc ne moze da ponudi vise) Imao sam bas jedno vrijeme kombinaciju koju Tale ima znaci 965 i 460gtx 1gb i naigrao sam se igara,medjuti tad je se igrao BFBC2 crysis,crysis warhead itd.

    Danas vec 965 vise nema sta da trazi u gaming sektoru,mislim moze se sa njim odigrati jos pokoji naslov ali sad ga kupiti sa idejom da krenes u gaming je smjesno. Nekad se islo na varijantu da se iz buzeta najvise izdvoji za grafu i solidnu plocu a uzme najjeftiniji proc i klokne koliko moze al ta su vremena prosla,danasnje igre su portovi sa konzola i njima treba izuzetno jak proc tako da danas treba ici na i7 sa dovoljnom plocom i osrednjom grafom koja ce i tako i tako najbrze doci na red da se mjenja,igrati ma mainstream grafi sa jakim procesorom znaci da ces kad malo skreses detalje imati fluidno igranje a imati jaku grafu a tanak proc znaci da kako god podesis detalje nema fluidnosti nego stalno variranje fps-a praceno nervozom :D . Pogledajmo one sto su prije tri godine uzeli i7 2600k,vec gule trecu grafu preko njega i realno moci ce izgurati jos barem dvije.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Potvrdjujem ovo. Treca grafa guli ovu plocu i procesor, p67 sabertooth i 2600k. 6970>gtx580>gtx680.
    Ni 2500K nije nista losiji po istom pitanju.
     
  15. Tensai

    Tensai Komšija

    Realno ne znam šta može i uzet za 800KM.Dok kupi CPU i Grafičku to je već skoro 800KM.Koliko znam 30fps je neka donja granica igrivosti.Moj prijatelj igra isti taj BF3 na pentium 4 3.0 procesoru i 9800GT.Ide prilično glatko na low detaljima i manjoj rezoluciji.Uostalom ovaj procesor zadovoljava recommended zahtijeve.
    Ovdje je samo u pitanju grafička a i ona zadovoljava 99% posto potreba ove igre.Preporučena je gtx 560 a pošto je ova OC jako je blizu tim performansama.Objektivno gledajući ovaj CPU i GPU zadovoljavaju i preporučene zahtijeve.Pitanje je samo koliko će ova grafička i CPU biti aktuelna za godinu ili dvije,a to je do njega neka vidi.

    Evo i dokaz.FPS ne spada ispod 34 na max setings na običnoj neoverclockanoj grafičkoj što znači da na overclockanoj ne bi išao ispod 40 i na dosta sporijem procesoru Q9550.Još plus fraps usporava performanse za par fps.

    http://4pcgamer.blogspot.com/2012/10/ba ... vidia.html
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    30 FPS druže moj ljudi igraju na modernom konzolama, Filmovi idu na 25 FPS, to što bi ti pucao nešto na 120 FPS-a je sasvim drugi nivo priče.
    Znači svi koji će kupiti PS4 su vjerovatno "Slajdaši".
    Kao što sam u naslovu vidio čovjek je tražio, igranje nezahtjevnih naslova (BF3, FIFA 2014 i Football Manger 2013/2014.). Nije tražio Gejming mašinu.
    Meni nije govorio za budžet do ove teme, i ako ima već toliki budžet, uvijek može u to uklopiti dobar PC sa novim komponentama i u svakom slučaju ja bih mu preporučio i5, Ivy ili Haswell.
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Q9550 dok ne na guras na 3.3 ghz nije procesor. Tek tada postaje iskoristiv cak i za zadnje naslove, i zato je toliko trazen.
    Cak i ovdje u Swe se jos uvijek prodaju po 200km, dok 2500k idu za 300.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Slažem se.
    Zato i danas polovan 2600K košta preko 500 KM, kod nas naravno.
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma


    Ova izjava ne da je smiješna nego je tužna.
     
  20. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    ^
    Ovo.


    Tensai, džaba ti podaci kad ovdje na forumu imamo dosta raje koji igraju BF3 Multiplayer i to sa prilično jakim mašinama i znaju ljudi šta pričaju.
    Istina, igraće se on BF3 kako-tako, ali ne znam ni jednog gamera koji je stao na "par naslova", biće još dobrih igara koje vrijedi odigrati, kupiti računar zbog dvije-tri igre je suludo.

    Ulazimo u teritorij subjektivnosti, možda malo i previše rasprave, dakle ako čovjek želi mašinu od 800 KM neka neko ponudi najbolje komponente za taj novac.