Kupovina racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Dado, Feb 22, 2005.

  1. Dado

    Dado Novi član

    Pomoc
    Hocu da kupim racunar ali nisam siguran dali je ovo dobar izbor
    Konfiguracija:

    Maticna ploca: GIGABYTE K8NS ULTRA 939 (ili GIGABYTE K8NS 939)
    Procesor: AMD ATHLON 64 3000+S939
    Memorija: RAM 512MB DDR400 PC3200
    HDD: HDD 120GB MAXTOR 7200rpm SATA, 8MB
    Video karta: VGA ATI Radeon 9600XT (ili pro) 128 MB
    CD/DVD: DVD+-Writer NEC ND-3520A
    Monitor: MON.LG Flatron 17" T710B

    Sta mislite, dali da kupim ovakvu konfiguraciju ili bi nesto od navedenih komponenti trebalo zamjeniti nekom drugom.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    gigabyte je dosta bugovit (ko i uglavnom većina 939 ploča) jedino kolko sam čuo da je oke msi nf3 939 i dfi lan party nf4, tj. biosi su već dovoljno dorađeni.

    939 3000+? jel to postoji uopće?

    ram uzmi corsair value, pqi nije loš, kingmax izbjegavaj.

    disk hitachi sata ili seagate pata.

    grafička nvidia 6600 u bilo kojoj varijatni ili rabljeni 9800pro.

    dvd prža ok.

    monitor može lg ali P model, B modeli su više-manje smeće.

    eto! sretno...
     
  3. Sleeper

    Sleeper Komšija

    "939 3000+? jel to postoji uopæe?"-de ne provaljuj se svega ti.
    maticna nf4-ako mozes naci...
    ram-sys navalio da kingmax nevalja a evo ga kod mene radi sasvim fino......
    dok se sjecam kad je deloren bio uzeo corsair value koji nije valjao....pa sad!
    HDD-od maxtora se u nas izgleda nemoze pobjeci :p
    VGA-nevalja 9600XT(em je skupa,em je spora)....
    nego de ti reci gdje si?(da ne bubamo vako nasljepo)
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ma moram malo provalit, ne pratim baš 939 jer mislim da još to nije to... prvenstveno ga matične koče. dolazi do apsurdnih situacija da lan party nf4 radi recimo sa nekim beta biosima stabilnije nego sa oficijalnim, a ako lan party ne radi kako treba, onda mogu mislit kako je sa ostalim proizvođačima. naravno da ovo nije nego pravilo - prije stanje uma :D

    valjao je i meni kingmax, a apsolutni rekorder kojeg ja znam je - 7 puta vraćanje superram modula na reklamaciju jer nije mogao proć mem-test bez greške i rušio je sistem. mislim moj hardcore 466 nije mogao sa 2.9V na 2-3-3-11 400fsb, što recimo pqi, supertalent cl2 i corsair value bez problema radi makar su svi deklarirani kao ddr400 memorija.
     
  5. iskusni

    iskusni Komšija

    Maticna ploca: GIGABYTE K8NS ULTRA 939 (ili GIGABYTE K8NS 939) - sasvim ok po mom mišljenu ali potraži nešto bolje ipak jer vidi se da ćeš koristit komp za gaming
    Procesor: AMD ATHLON 64 3000+S939 - dobar izbor (vjerovatno se da dobro clockat)
    Memorija: RAM 512MB DDR400 PC3200 - TwinMox,Corsair,KingMax
    HDD: HDD 120GB MAXTOR 7200rpm SATA, 8MB - gledaj na WD i Seagate
    Video karta: VGA ATI Radeon 9600XT (ili pro) 128 MB - kao što syss reče uzmi 6600 u bilo kojoj varijantni (normalno preporučujemo 6600GT)
    CD/DVD: DVD+-Writer NEC ND-3520A - po meni trenutno the best što se tiče cijena kvalitet brzina
    Monitor: MON.LG Flatron 17" T710B - OK
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Syss otkad si nabavio laptop ofalio si pravo.
     
  7. Sleeper

    Sleeper Komšija

    nf4 je nov proizvod(relativno)...ne znam sta si ocekivao?
    a meni evo rade dvije plochice:Kingmax DDR400 SuperRam i Kingmax DDR433 SuperRam na 2.9v na 198MHz.....(nemogu dici na 200 od proca)
    Edit. ta 466 SuperRam je valjda bila losha serija jer se kod nas nije ni pojavila.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    @iskusni... old skul znači :D pa zašto pobogu ne bi ova gigabyte bila za gaming?!?!

    nije twinmox, nego twinmos i teško da se može trpat u isti koš sa corsairom, to isto vrijedi i za kingmax.

    wd zaboravi, bučni su i griju se, seagate vidim da ima problema sa većim sata diskovima.

    očito nisi vidio ni jedan model B serije lg monitora.

    @deloren... znam da jesam, stisle obaveze i intel :D

    @sleep... 939 procovi su odlični, samo ih te poče zahebavaju, idealno bi bilo trenutno nf3 250gb sa 939 socketom u dobroj implementaciji.

    ja sam imao zlatni hardcore sa crvenim bga čipovima (po riječima mnogima jedini dobri hardcore primjerci) i kao što vidiš nisu bajno išli. superram 400 i 433 je generalno loša serija (ima naravno dobrih primjeraka, onih prvih) i znam xx primjera loših modula, prvi stanuje 50m od mene.

    pa koji to proc imaš da ne može preko 200fsb? pobrkao si malo nešto... tbred-b/barton ide preko 200fsb - 101%. ili je do ploče ili je do memorije.
     
  9. Dado

    Dado Novi član

    sleeper> ja sam ti u Sarajevu
     
  10. Sleeper

    Sleeper Komšija

    prvo kod mene taj ram radi normalno....
    idu na 200 FSB sa otkljucanim mnoziteljem jel tako?Sempron 2200 ima zakljucan mnozitelj.
    dado tebi chu pogledat sta ima......kolko ti imash kesha?jel uzimash MPC ili VPC?
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    eh nisam znao da je sempron u igri.
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Nemojte protiv KINGMAXA pricati, imam ja 512 MB DDR 433 i radi na cak na 490 MHz na 5-3-3-2.5 postavkama, doduse na 2.98 V. Stabilno maximalno.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    imaš velike sreće... ako imaš 2 x 256 module stavi 2-3-3-11 postavke.
     
  14. dr.web

    dr.web Novi član

    Pokusaj sa 9800 pro ili 6600 GT
    A ako imas malo vise novca onda dodaj jos 100-150 KM
    I uzmi 6800LE ili 6800 isplati se tih 100-150 KM
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    svuda skreshi i uzmi 6800le
     
  16. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Monitor ti je kriza... i to prava... mislim da LG treba nominovati za nobelovu nagradu.. uspjeli su kod svoji monitora napraviti 4 dimenziju... nekakvo udubljenje u slici.

    Ozbiljan savjet: NE LG MONITOR! Slika "dise"! To si moga cuti od drugih na ovom forumu! Bolje ti je da uzmes 19" koja nije flat pa skresi sliku po cenat, ako treba, i imaces max. iskoristen prostor :).

    Nisam u toku sa monitorima... ne znam sta da ti preporucim... ono sto bi ti preporucio gotovo je neizvodljivo nabaviti a i skupo! nesto sa Sony katodnom cijevi.

    EDIT: Jah.. zaboravio sam napomenuti... "P" serije LG monitora su znatno bolje i nemaju ovaj problem sa "disanjem"
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    meni je hansol 930D odlično radio i sad eto ide u bolje ruke. samsung (ne-NF modeli) i lg (ne-P modeli) se podosta zaobilaze.
     
  18. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Pa Dado kupil' titaj racunar... zar neces "raju" na kahvu zovnuti zbog ovih toplih i "show off" savjeta :)
     
  19. Shenron

    Shenron Komšija

    Ovako.
    Najprije odustani od kupnje S939 konfiguracije u BiH. Nema dobrih maticnih ploca. Ako ne vjerujes potrazi testove maticnih ali obavezno pogledaj i forume jer na njima se najbolje vidi da li ploca valja ili ne valja. Ako puno korisnika ima problem sa nekom plocom, ne kupuj.
    Bolje je pricekaj jos neko vrijeme da se srede maticne ploce jer su ove sadasnje koma. Izuzetak je DFI sa svojom LanParty serijom i Soltek SL-K890PRO-939.
    DFI - Odlicna za OC, stabilna i nema previse bug-ova ni problema
    Soltek - nije najbolja za OC ali ima odlicne performanse i bug free je. Stabilna i nema problema sa memorijama.

    Od Kingmaxa treba bjezati sto je dalje moguce jer je lutrija sta ces dobiti. Novije serije su jako lose. Ako 10, 50, 100 ljudi ima dobar Kingmax (u njih spadam i ja, moja radi na 466Mhz bez beda), ne mora znaciti da ces i ti dobiti dobru memoriju.
    Corsair je odlicna memorija kao i PQI i Super Talent.

    Ako ikako imas mogucnost ne kupuj Maxtor vec Seagate. Maxtor su jako bucni i griju se previse. A Seagate je jedini pravi SATA disk. Oni nemaju nikakve bridgeve kao ostali proizvodjaci vec su im SATA diskovi bash SATA diskovi.

    E sad. Ako uzimas S939 i ove gore ploce koje sam nabrojao ne mozes imati 9600XT/pro niti 9800/SE/pro/XT jer su to AGP kartice a maticne su PCIe. Tako da ti predlazem da uzmes neku 6600.

    Umjesto tog NEC-a uzmi recimo Pioneer 109

    Monitor...pojma nemam koji je to...

    Dakle, ne kupuj neke gluposti. Ustedit ces si dosta zivaca ako kupis dobru maticnu.
     
  20. Dado

    Dado Novi član

    HamziBeg..... Nisam jos nista kupio. Bas sam bio odlucio da uzmem Amd athlon 3000+ s939 i Gigabayte k8ns 939 i evo vidis sta CraZy kaze tako da sad opet neznam sta da uzmem.