1. dmr

    dmr Veteran foruma

    de vidi u hd tune u kojem modu radi hdd ili uradi benchmark, je li ok brzina?
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ne mogu uraditi write test jer imam dvije particije, ali sam odradio read test.
    Ne znam sta da mislim o ovome, meni se bar cini ok.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sve izgleda ok. Nisam upratio koji su winsi jesu li 64 bitni, jesi li probao reinstal? Sve navodi na nedostatak RAM-a.
     
  4. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Jeste 64-bitni je a novu instalaciju sam odradio bas nedavno.
    Eto moguce je da je nedostatak rama, iskreno volio bih da je to to, ali opet 87-88% zauzeca mi ne izgleda strasno, pa ne znam...
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    winsi nikada nece dopustiti potpuno zauzece rama vec ce poceti prebacivati u virtual memory prije. Posudi od nekog plocicu od 2GB RAMa pa probaj.
     
  6. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pokusacu naci nekoga da mi to posudi pa cu vidjeti.
    Ma i pretpostavljam da ce biti tako, hvala ti druze :)
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    nema na cemu, nije jos rijeseno :), javi kada probas je li do RAMa.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ja sam imao slabiji procesor, ali sa 4 GB RAM sam imao max. do 1 GB zauzece (25 %), kod tebe je 30%!?

    Pogledaj (slucajno) da li imas iskljucenu opciju (Policies) HDD write caching ;
    http://www.sevenforums.com/tutorials/10 ... sable.html

    Malo sam testirao sistem sa 12 GB RAM i neka max. razlika je 2000 MB vs 4000 MB Cached, dok je HDD izrazito bucan sa upaljenom lapmicom kada je isklucen/nema kvakice na Enable write caching on the device.
     
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ukljucena mi je opcija write caching.
    Prilikom pokretanja sistema sam stavio da pokrece Fraps, AIDA64, MSI Afterburner, a pokrece se i NVIDIA Control Panel.
    Nakon sto to zatvorim onda bude 27-28%.
    Evo u cemu je stvar kod BF3, prije pokretanja igre otvori se browser (zbog battlelog-a) i trosi jos minimum 10% rama, sto sam u potpunosti zaboravio.
    Uglavnom kad se konektujem na server iskljucim browser, ali kasnije se opet pojavljuje problem iako je zauzece rama oko 75%.
    Prema ovome se moze zakljuciti da nije do (nedostatka) rama, je li tako?
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Dok ne probas ne mozes znati. Koliko se sjecam neki su imali problema sa 4GB RAMa u BF3 i kada su stavili 6GB sve ok, dok kod vecine sasvim dobro radi i sa 4GB. Probaj posuditi RAM. Problem je samo sa igrama koje uzmu vise od 70% RAMa!?
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    AC4 je dobar primjer zahtjevne igre koja koristi veoma malo RAM-a, uvijek je ispod 1GB zauzeca. Pa probaj s jednom takvom igrom.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    BF3 i 4gb rama nije neka kombinacija pogotovo na win7 64bit,BF3 u win8 trosi dosta manje rama pa bi i radio sa 4gb. Ja sam bas imao te probleme i cim sam ubacio jos rama problemim su nestali.

    Probaj staviti igru sve na low pa probati,meni je to pomoglo da igram bez problema dok sam cekao da mi dodje poruceni ram.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Evo ja imam 4Gb rama i nijednom nisam imao problem ni sa BF3, ni sa BF4
     
  14. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Sve na high-ultra?
    Cini mi se da mi je bolje radilo ranije, na staroj konfiguraciji, manji fps naravno, ali makar je bilo konzistentno.

    @dmr Nisam tacno pratio, ali na BF3, BF4 i Ghosts imam problem, dok sa Borderlands 2, CS:GO, FIFA 14 nemam problem.
    To su one koje sam do sada testirao, evo isprobacu ubrzo i AC4.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Poslusaj ti savjet od dmr, a pogledaj kod mene memory cached/usage sa starim procesorom C.o.D. B.O.-2 S.P.;
    [​IMG]
    Tale, kod tebe je ovo 2GB model GPU?
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da naravno :smt003
    Upravu si, možda je kod subzero-a problem baš zbog manjka rama, kada pravoj kartici nestane video memorije i nema povuć rama. Kolaps.
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa vrlo cesto se desava u igrama da gotovo svih 1GB bude zauzeto, ali ja ne bih rekao da bi se ovo desilo, valjda to ima veze sa fps?

    Uglavnom probao AC4, igrao skoro sat vremena i nemam problema, desi se ponekad malo da "trzne" ali nista blizu neigrivosti.
    Nisam jos uspio naci nekog od koga bih mogao posuditi RAM.

    EDIT: Spustio BF3 na low sve, zauzece grafe 80-90%, VRAM oko 960MB, zauzece rama blizu 80%, ali ovaj put nije bio onako strasan problem, pomalo se spusti FPS na trenutak, dakle nije kao prije.