Mali rant o kucistima

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stevie_Ray, Mar 31, 2024.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cini se da idiotizam vlada svijetom kucista:
    RGB
    Dual chamber kucista
    Vertical GPU mount
    bilo sta sto koristi PCI-E risere, jer su skupi, osjetljivi i limitiran si sa PCI-E standardom koji podrzava
    Kucista sa staklom naprijed, koji ubija airflow
    Kucista sa ventilatorima sa strane

    Jedino hvale vrijedna su pojedina mATX kucista poput Asus AP201. Ili Bequiet Silent Base 802 jer je moguce imat razlicite panele, uradit inverziju maticne. Fractal ima Torrent kucista za brutalno dobar airflow, ali to je Asus mnogo bolje radio sa novom serijom ProArt kucista. Samo po paprenoj cijeni. Al opet bolje od slicno pozicioniranog Bequiet Dark Base 901 Pro, koji ima samo verziju sa staklenim panelom. WTF???

    Onako gledam, staro kuciste mi dosadilo a i bilo bi fino imat push-pull na AIO, sto je na nekim kucistima i ostvarivo, ali naprijed samo. I to ne sa 6 ventilatora nego 5. Zbog glupog PSU dividera. Jos jedan glupi trend.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    Reznor and aNaToMiC ! like this.
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja za sebe uvijek uzimam kućišta s minimalno otvora i s filterima kako dlake i prašina ne bi ulazili. Idealno kućište za mene je ono koje ne vidim i ne čujem.

    RGB je razumljiv trend, mlađa populacija to zahtjeva, dosta ovih infulencera pravi nekakve setupe gdje to sve lijepo izgleda pa svi to pokušavaju rekreirati. Meni je također najgori trend s ta tri ventilatora naprijed, staklo, postavljeni tako da nemaju nikakvog zraka za usisati.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Najbolje maticnu staviti na kakav rig i u nju uperiti veci kucni ventilator i eto ga...ima sve :D

    Vjerovatno te na temu ponakalo i ovo moje kuciste i temperture u njemu
    Ja iskreno nikada do sada nisam paznju obracao na kucista i uvijek sam na tome stedio. Ali nikada do sada nisam imao ni problem zbog kucista i visoke temperture. Mozda je ovo kuciste namijenjeno da se skine bocna stranica ali ja iz prakticnih razloga ne mogu.
    Nego neato sam i razmisljao,kontam da uzmem neku mesh mrezicu i zavrnem sa strane,samo da macke ne mogu zavirivati unutra
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Po meni to sve kaska za logikom, a logicno bi bilo da se ide na smanjenje. Valjda smo toliko napredovali. Upravo npr taj asus ap201 a ja sam presao i na manje, cm nr200.
    matx bio po meni trebao biti 'max' u 2024, nema vise nekih strasnih potrosaca, multigpu sistema... u nr200 mi je 13700k i 300w gpu, nikakvih problema sa temperaturama, tiho, malo ususno.
    Full atx bi trebalo da ostane kao hedt opcija, neki nabrijani modeli, ko zeli max svega, ali da budu u manjini.
    Ali nista od toga dok god se ljudi furaju na rgb, chamber i slicne display fazone. I za dobru plocu najcesce si primoran da ides na atx jer matx osakate, kvalitetnije budu uatx :/ a kome danas treba 7 pcie slotova? Ako neko iskoristi 2 dobro je...


    btw, cini mi se da se vec pricalo na ovu temu, tebi ostaje onaj problem sto si isao na 480 radijator i kucista koja to podrzavaju su rijetka, sto po meni i treba da bude tako, jednostavno nema vise skoro nikakve potrebe za tim, dobar 240 aio ce ohladiti bilo koji consumer cpu, ili eto eventualno 280.
    A i to je sada upitno obzirom da phantom spirit kosta ispod 100KM a losiji je nekoliko stepeni, a ako neko ulozi u bolje ventilatore vjerovatno i manje. Aio je postao dijelom sminke koju eto prezires jer funkcionalno ne dobijes nista puno vise osim potencijalnih problema sa pumpom i sl. a kosta 3x.
     
    Last edited: Mar 31, 2024
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Takodjer da dodam i da nema opcije ekspanzije bay-ova ako neko hoce i dalje da koristi 2.5" i 3.5" uredjaje, sve ide ka M2, ne kazem da je to losa stvar, ali ima sigurno neko ko zeli ubaciti koji HDD ili SSD za storage.
    Npr. Valor Air ima detachable 3.5" ladicu.

    Kvaliteta kucista je cini mi se prilicno degradirala, prije su i jeftinija kucista imala solidan kvalitet i vani i unutra, sad moras da platis vise da imas solidno kuciste u pogledu build quality, plus sad u nekima ne dobijes cak ni fanove, a znale su prije i PSU dolaziti nekad u kucistu.
    Trend smanjenja dimenzija i izbacivanja legacy slotova bi bila ok da to znaci bolju modularnost i airflow, ali ne znaci, primjer ona 3 fan-a naprijed koja ne rade nista ako je ispred njih staklo :D

    Sto se formata maticne tice, dva PCI-E slota na ploci ne znam koliko imaju smisla sad kad je Crossfire i SLI mrtav, mada nadjoh zanimljiv pokusaj da se koriste istovremeno Nvidia i AMD grafike: https://quasarzone.com/bbs/qc_plan/views/34540
    Cak i Wi-Fi kartice imaju u varijanti s M2 slotom na maticnoj ili vec dodju (Wi-Fi varijante ploce).

    RGB nije mi nuzno losa stvar, lijepo je kada svijetli, kako ko voli.

    Onda s druge strane, imamo water cooling AIO sisteme koji nisu modularni i ne mozes hladiti i GPU osim da pravis custom rjesenje, a CPU u vecini slucajeva moze i stock cooler ohladiti.
    Sjecam se prije da je Zalman imao rjesenje poput ovog: https://www.guru3d.com/miraserver/images/2006/reserator2/DSC00904.jpg

    Imam taj AP201 u jednoj od te dvije konfiguracije, dobro kuciste, ali bih dodao i Riotoro kucista, kao sto je ovaj Morpheus ili njegova novija verzija CR1088 Prism: https://www.eteknix.com/riotoro-cr1088-prism-chassis-review/4/
    Vecina kucista im imaju mesh naprijed i solidan airflow.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ako neko zeli da koristi 3.5 neka kupi staro kuciste, svakako koristi legacy disk, onda neka isto uradi i kuciste. Nema smisla da zbog kocimo napredak koji je svakako zakocen. Do danas smo trebali preci na pc velicine xbox-a jer, realno, da se neko bas potrudi i smisli hladenje za takvu kutiju bez problema bi ugostila nesto tipa ryzen 7600x i rtx4070 sto je dovoljno za 90% prosjecnih korisnika. Tu po meni AMD ima propustenu priliku jer ima dovoljno dobar cpu i gpu, da napravi neke svoje masine kao sto je intel nuc, samo da ovi to urade za gaming i u vecem formatu.
    Moguce da analiza trzista pokazuje da se to ne bi tako dobro prodavalo jer nema prozirnu stranicu da gledas kako svijetle neka slova unutra. Mada, razumijem ja i te trendove, obzirom da se sve snima, moras nekako da pokazes kako ti imas nesto drugacije, nije fol da imaju svi isto. Ali onda dobijes to sto je spomenuto, 3 venta naprijed i staklo, samo da bi nesto 'izgledalo' a funkcija 0.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    O, itekako da je los trend rgb-a, jer kompanije umjesto da prave bolje ventilatore, rade rgb gluposti poput onog lian li unifana koji je zapravo 110mm fan u 120mm kucistu i sa cijenom vecom nego neki Noctua ventilator.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Slazem se, definitivno se moze napraviti nesto poput Xbox-a, kad vec je Apple to postigao s Silicon arhitekturom i integrisao CPU, RAM i GPU u SoC i sa odlicnim termalnim karakteristikama, a niskom potrosnjom.
    Sto se kucista tice, 2000tih su kucista stvarno imala inovacija poput onih kod HTPC racunara, koja su imala cak i daljinski, npr MSI Mega PC: https://www.notebook-traum.de/wp-content/uploads/2015/05/IMG_1289.jpg
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imaju oni to vec, to i jest XBOX.

    Salu na stranu tu bi bio problem nadogradivost, osim ako bi komplet APU bio na socketu. Al sta je sa memorije, nema smisla koristit GDDR6 jer ga onda moraju zalemit na plocu isto kao kod Xbox-a. A da koriste DDR5, nedovoljo za GPU. Znaci moraju sve zalemit a onda vise nije PC.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Vidi se da nisi istrazivao mini itx kucista :D
    Hajde malo kada ti bude dosadno, stane full pc sa odvojenom grafom i sve u otprilike velicine xboxa. Nisam ni mislio na apu.

    Xbox x je 15x15x30 a npr lian li a4h20 je 33x14x24 koji podrzava monster grafe 32cm i 3 slota.
    Jedino sto ti nisi za risere, ali nema bas neke opcije ako bi da zadrzis modularnost a smanjis footprint. Dan a4-sfx je 32x11x20, ali zahtjeva vec specificne komponente, tj ogranicen si trenutno, ali eto sam mozes pogledati koliko je to 'malo'.

    Najmanje bez risera je nr200 (ima tehnicki par manjih, ali nr200 je povoljno i nesto 'komotnije').
    376 x 185 x 292mm su dimenzije a ima dosta opcija za aio i ventove. Nisam ni ja iskreno ljubitelj risera, zato sam i isao na ovu varijantu, iako bih volio nesto jos manje. Samo mogucnost nabavke kod nas je smanjena, a i cijene su vece jer je niche trziste (da je postalo primarno kao sto prizivam, bilo bi od raznih proizvodjaca pa bi cijena isla dole) :D
     
    Last edited: Mar 31, 2024
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    HDD vise nema smisla osim za backup. Hajd kopiraj danasnju igru od 150GB ili slike sa telefona, mozes otici na cevape i vratit se dok zavrsi.
    Sto se tice form factora, ja sam na matx i ne idem vise na vece, mogu samo na manje.
    Sto mi imenjak rece, nema vise potrebe za dodatnim pcie slotovima, izuzev ako nekome treba za profesionalne potrebe. A dodatne nvme slotove mogu redati i sa druge strane ploce.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja sam. ozbiljno zagrijan za SFF PC ali kod nas hem nema komponenti hem ono što ima je deračina sa cijenom. Možda naručim iz vana komponentu po komponentu pa sklopim.

    Gledao sam dosta SFF projekata na youtube, fantazija šta ljudi urade.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Na temu rgb govana




    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pratim ovog lika i stvarno dobro radi testove. Konacno je rekao ono sto veliki yt kanali nisu smjeli jer im je Corsair sponzor. Ventovi su im, u onome sto im je glavna namjena, teski fail.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kostaju 160 dolara, a za 15 dolara imas mnogo bolje ventilatore, npr P12 ili F12.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    iPlay likes this.
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Drug prdaje svoju masinu, nr200, z690 asrock phantom gaming itx, 32gb, 12700k, ekwb 240, rx 6800, sf750 cors (ili 850) pa znas otprilike koliko kosta, vidi je li ti zanimljivo (gledaj slobodno eu cijene)


    Edit:
    Sjecaju se skoro si ovdje sta sam ja pravio, eatx, 2cpu, custom vodeno, ali vjeruj mi, jednom kada predjes na ovo manje ne pada ti na pamet skalamerije vucati po sobi...
    Prednost malog kucista je i efikasnost ventilatora, vazduh odmah ide vani, nema mase koja treba proci kroz veliko kuciste i time kompenzuje kvantitet. Pogotovo ako ides na aio, u slucaju nr200 npr ostane ti jos tri full slota za ventove, a ako ti grafa nije debela, mozes jos dva slim na dnu ubaciti.
    To je jbg inicijalni ulog, ali dobro napajanje i kuciste te moze provuci kroz dosta konfiguracija. Mijenjas ploce, cpu, ram, grafe.. Najveci problem je cijena dobre itx ploce jer nema tog nekog srednjeg segmenta, mada budi se i to lagano.

    Za ovo sam pricao da amd treba:
     
    Last edited: Mar 31, 2024
  17. Stryker

    Stryker Komšija

    Što se tiče kućišta meni su uvijek bile najprivlačnije full tower varijante te kad je što veće i glasnije. Trenutno koristim Cooler Master Storm, elhamdulillah, sa "odvrnutim" kulerima s obzirom da tako eliminišem pozadinsku buku van prostorije a i navikao sam pa tako kada me neko zovne na telefon može zvučati kao da se javljam iz server sobe.

    Već dugo godina imam želju da nabavim Cooler Master C700M ali je i dalje preskup. Za kućište mi je bitno da može stati barem jedna 5.25" optika, što više kulera i što više hard diskova (barem 5), barem tri 2.5" diska, da ima puno PCI slotova te da ima dobru mrežu i veliki kuler ili više manjih kulera naprijed.

    Nije loš ni onaj be quiet! Dark Base Pro 900 ali šteta što nema naprijed mrežastu izvedbu kao Corsair 4000D-5000D Airflow ili sl.

    Eno onaj Phanteks Enthoo Pro 2 ima opcionalni 5.25" upgrade, nije ni to loše kućište.

    Ovo je baš zanimljivo i nije preskupo (u SAD-u):

    https://www.phanteks.com/Enthoo-Pro2-Server.html

    Baš me zanima da li bi moglo i koliko bi koštalo da se naruči sa ovim našim firmama što rade dostavu iz SAD-a.

    Ima li neko stari prvi Phanteks Enthoo Pro?
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

  19. Stryker

    Stryker Komšija

  20. Reznor

    Reznor Overclocker