Masinski Fakultet Mostar ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Elegance, Jul 3, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Elegance

    Elegance Aktivista

    Pozdrav,
    Evo dolazi u Gorazde dislocirana nastava Masinskog Fakulteta iz Mostara, pa sta mislite ? Imali ko da studira ovdje ovaj fakultet, pa da mi da mali info.. o kakvom se faxu radi, koliko je tezak, sta trebam znati i slicno ?

    Valjda nije dupla tema, ne nadjoh drugi topic...

    :smt006

    Edit: zaboravih smjer.... kompjuterski inzinjering....
     
  2. Elegance

    Elegance Aktivista

    Zar nema ovdje studenata spomenutog fakulteta? :(
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Ocito :) Ima ih dosta sto studiraju na FIT-u, pa mozda treba usporediti te programe i vidjeti ima li sta slicno. Takodjer, kada postavis pitanje "koliko je tezak?", stvarno nisam siguran sta ocekujes da ti neko napise?
     
  4. Elegance

    Elegance Aktivista

    Tesko da ima ista slicno sa FIT-om ... Evo plana i programa masinskog
    http://mf.unmo.ba/kompjuterski.aspx

    ovo je vise masinstvo pa informatika, nego zanima me jeli ovo jedan od onih "ozbiljnih" fakulteta ? Ali izgleda da nema puno studenata pomenutog ovdje :)
     
  5. wudu

    wudu Aktivista

    Ja o tom fakultetu samo znam da je jedan momak koji ga je završio sad asistent na mašinstvu u Sarajevo. Ne znam koliko ti to pomaže, ali et :)
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Za asistenta ti treba bubalica student za visokim prosjekom. A meni ovo izgleda kao sto je nekad bio fakultet za pogonskog inzenjera 2 godine samo sto je ovo sad novo po bolonji.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Amidzic mi je dipl. ing. masinstva na tom faxu, znam da je krv propisho dok je diplomirao, matematika 1, 2, 3, statika i ti fazoni.
    A i ja sam zavrsio ekonomiju u mo i imam dosta raje sa masinstva, nema lagan tezak fax, ako hoces uciti nije nijedan tezak a ako
    neces svaki jeste, jedino ono u travniku svako ko upise zavrsi. :smt003
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Samo ovima sto zavrse drustvene fakultete je svaki faks isti i nema lagan i tezak.
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Da da drushtveni su shit. To svak ziv zavrsi.
     
  10. rama

    rama Aktivista

    Vi završili po 2-3 fakulteta, pa znate kakvi su društveni, a kakvi su ostali? Po kojim standardima mjerite težinu?

    Dobro je čovjek gore rekao. Fakultet je težak ako ne učiš. Težak je ako nemaš radne navike i ako se ne možeš uklopiti u sistem rada. Težak je i ako nemaš motivacije da ga završiš, nego studiraš jer ti i raja studiraju nešto ili studiraš jer te stid da nemaš fakultet. Težak je ako su te roditelji natjerali da studiraš. I to ne važi samo za pomenuti mašinski fakultet, nego za sve fakultete uopšte.

    Pitanje je samo kakva je radna klima na tom fakultetu i kakvi su profesori, jesu li normalni i objektivni, ili su neki kompleksaši koji misle da su Alfa i Omega na fakultetu, i da niko iz njihovog predmeta ne može imat veću ocjenu od 7. I pitanje je koliko je fakultet, odnosno profesori, daju stimulacije i poticaja studentu da uči.

    Da društveni nisu nešto bajni, pa i nisu. Međutim, problem je daleko dublji od toga da li je fakultet u kategoriji društvenih ili nekih drugih. Problem je u čitavom (ne)obrazovnom sistemu, ali to je već priča za sebe.
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Tako je, a ovaj iznad tvog posta u stilu jedne zenske prije par dana kad smo skupa bili na intervjuu za posao, ona zavrsila
    neki socijalni rad, pita ona mene sta si ti zavrsio, ja ekonomiju, ona haha pa to ko god upise zavrsi, zar se i to smatra
    fakultetom. :lol:
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @rama
    Pretpostavljam da si ti zavrsio ili studiras drustveni fakultet. :mrgreen:
    Ne treba biti posebno pametan (niti zavrsiti po 2-3 fakulteta) da ti bude jasno da se etf i kriminalistika ili gradjevina i pedagogija ne mogu porediti.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Ima ljudi koji se ubise uceci na npr. elektrotehnici pa ne mogu da se maknu s mjesta. Tako da do ucenja nije sigurno. Dzaba ti motivacija, radne navike, stimulacija, poticaj i sve ostalo sto si nabrojao.
    A kad si vec pitao kako se mjeri tezina fakulteta, odgovor ti je jedno drugo pitanje: Zasto svi ljudi na svijetu nisu doktori, inzinjeri i slicno?
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Normalno da ima ljudi koji i uz najvece napore ne mogu da se maknu s mjesta.
    To je odgovor na tvoje pitanje sto svi nisu doktori i inzinjeri.
    Jednostavno, fakultet nije za svakoga, pa ni ta pomenuta pedagogija.

    Na stranu privatni fakulteti koje svako ko plati završava.
     
  15. rama

    rama Aktivista

    Dobro pretpostavljaš. :)

    Ja uopšte ne poredim fakultete. Samo se pitam po kojem ih osnovu ti (ili bilo ko drugi) porediš? Koje je mjerilo? Profesori? Studenti? Oprema? Gradivo? Diploma?
    Jedino što meni pada napamet kao neko relativno objektivno mjerilo težine jesu ETC krediti (ili kako se već zovu :D). Imam i ja predmeta koji nose po 7 kredita npr, a ima ih i na ETFu. Naravno sad će one čaršijske priče nije to isto, ne može se to poredit. Svako svog konja hvali. O tome bi se dalo raspravljati. :D

    Kod nas je nekako uvriježeno mišljenje da ako ima matematike na fakultetu, onda je to težak fakultet. A niko se ne zapita kakvo predznanje imaju budući studenti iz te iste matematike. Isto ko da čovjek kaže DIF je težak fakultet, a upisuju se ljudi bez ruku i nogu. :D
    Malo i studenti precjenjuju sebe, svoje znanje i sposobnosti.

    S druge strane znam nekoliko ljudi koji vole matematiku, a koji studiraju ETF. I njima fakultet nije težak. Daju sve ispite u roku. A nije ni da se žale vala nešto. :D

    Ja nemam discipline da sjednem i vježbam matematiku, i meni je ETF težak fakultet. S druge strane merak mi je npr. pročitati nešto od Brežinskog, pa mi je Kriminalistika lagana. Mrsko mi je radit zadatke iz Matematike 2 na Građevini, ali mi nije problem pročitati nešto na temu odgoja djeca i rukovođenja škole.
    Različiti ljudi, različiti interesi.

    Plus što sam već spomenuo pitanje profesora. Pola profesora na Sarajevskom univerzitetu je ludo, a dobrim dijelom i oni određuju "težinu" fakulteta. Počevši od Azema koji postavlja zadatke koje nekad ni on ne zna riješiti, pa do ove dvojice kod kojih nisi mogao položiti ako ne zalegneš u krevet s njima. :D

    Dalo bi se o ovome baš diskutovati, a mislim da to nije bila namjera postavljača teme. :)
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Poredjenje po ECTS = bullshit, zna se gdje je gradivo teze i profesori zahtjevniji.
     
  17. sumeir

    sumeir Komšija

    Jedan mudra od mog dede koji je za fakultetsko obrazovanje kazao:"Fakultet nije bauk da se ne može završiti, ali nije ni magare da ga može svako jahati".
     
  18. rama

    rama Aktivista

    @Selvin

    Čekaj, jesu to oni studenti kojima onaj asistent u skripti napiše nešto tipa "ko prvi ovo pročita i javi se, dobit će 2 boda", pa ipak niko od njih ništa ne osvoji? :D
    Ili govorimo o ozbiljnim i realnim studentima, oni koji stvarno sjednu i nauče, pa i polože. Isti oni koji i završavaju fakultet(e)?
    Ima takvih studenata i na Političkim naukama. Pa eno ih, kad ih neko upita jel težak fakultet, odgovaraju "prve tri su najteže, dok ne upišeš drugu".
    Zato što nisu svi motivirani da budu doktori, inžinjeri i slično. Valjda iz istog razloga što nisu svi filozofi, pravnici, politolozi. ;)

    @XTRage

    Naravno. Mogu oni napravit 100 novih modela Lexusa, al svi znamo da je moj golfać dvica najbolje auto na svijetu. :lol:
    Haj ti meni reci po čemu mjeriš težinu gradiva? Na koliko si fakulteta studirao pa možeš procjenjivati takve stvari? Uzmeš svu literaturu, pa baciš na vagu?
    Znači Pravo je najteži fakultet, jer su tamo najzahtjevniji profesori. Moraš spavat s njima da bi položio. Ili je možda Građevina teža, jer tamo Azem pred ispit djevojci kaže "haj ti sjedi do prozora na sunce malo, ionako nećeš nigdje na more ovog ljeta".
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Svugdje ima ozbiljnih i neozbiljnih studenata, dobrih i losih profesora itd. Razlika je samo sto za prosjecan ispit na etf-u treba truda i rada koliko i za uslov na kriminalistici. Ne moras studirati neki fakultet da bi znao kako stoje stvari. Dovoljno je usporediti omjere broja studenata koji upisu i koji zavrse pojedini fakultet godisnje. Znam ljude koji su fakultete zavrsili na skriptama od po 10 stranica kopiranog teksta, isto tako znam ljude koji su zavrsili fpn, a ne znaju ni citati dobro. A ti i dalje zivi u ubijedjenju da su svi fakulteti jednaki. Otisli smo predaleko u OT, a pokretac teme nije dobio odgovor, pa ne bi bilo lose da se vratimo ili da lockamo.
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Na jednom i svaki dan sam sa ljudima sa brdo njih.

    Mislim da nije fer prema studentima koji po 3-4 mjeseca pisaju krv svaki dan od jutra do mraka spremajuci Termodinamiku ili slican predmet porediti neki fakultet na kojem se vecina predmeta nabuba par dana prije ispita i prodje bez problema.

    I sto je najgore padnu za neku smijuriju od 0,2 boda iako su realno uradili vecinu zadatog.
     
Thread Status:
Not open for further replies.