Misljenje o Asus LCD monitorima (19" 16:9)

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Nihad, Mar 22, 2008.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    U koleginoj firmi su nabavili 2-3 Asusova LCD monitora (mislim da su bili VW193). To su 19" siroki monitori, 1440x900, D-SUB, itd. On kaze da su im odlicni, ali posto on jede u onim prcvarnicama na Marin Dvoru iza tramvajske stanice, onda je njemu svako smece odlicno, tako da nije pouzdan. :)

    S druge strane, cijena ovih monitora je vrlo niska u poredjenju sa 19" sirokim monitorima ostalih proizvodjaca, pa zbog toga pitam ovdje da li ti monitori zaista valjaju (inace sam nacuo da je Asus "truba" za monitore).

    Mislim da su oni monitore uzeli u Imtecu (cjenovnik: http://www.imtec.ba/index.php?katid=00000000074).

    Tu model VW193D (http://www.asus.com/products.aspx?l1=10 ... odelmenu=1) kosta ~360 KM, a model VW195 (http://www.asus.com/products.aspx?l1=10 ... odelmenu=1) kosta ~350 KM.


    Kakva su misljenja o generalnoj kvaliteti Asusovih monitora, i kakva su misljenja po pitanju isplativosti ovih? Npr. Filipsovi 19" siroki monitori kostaju 400-440 KM, Samsungovi 440 - 480 KM, kod LG-a ima svaceg ...
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    u zadnje vrijeme su se poboljsali, ali opet nemam srca da ih nekome preporucim pored samsunga.
     
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    Nije mi se nikako dalo. Trebao ga uzeti prije par mjeseci, korak falio (neki Samsung bio ne sjecam se), ali onda mi zatrebala lova, a i u to vrijeme sam vrlo malo bio u kuci, tako sa sam razmisljao "sta ce mi sad kada ga ne bih koristio, a i trebati ce mi tek od kasnog proljeca, kada budu vrucine".

    Pa et, sada su se stvari malo smirile, a i jos malo pa ce vrucine, i rekoh da vise kupim.

    Prvo na sta sam u novom valu raspitivanja naletio bili su ovi Asusovi monitori. Sada jos razgledam Filipsove i Samsungove monitore. Problem je sto ne znam koje sve racunarske prodavnice postoje u Sarajevu (ispao sam iz fazona, ja znam samo za one "stare" kao sto su Plus, Formel, KimTec (kojeg vise nema za raju) itd.

    Da li mi neko moze navesti prodavnice (pozeljno da su vece od piljare) u kojima se mogu kupiti Samsungovi, Filipsovi i LG-ovi monitori?

    Najveci mi je crnjak kada vidim npr. nekog LCD monitora u Plusu/Formelu za ~420 KM, a u nekoj britanskoj onlajn prodavnici kosta ~320 KM (sa VAT-om, ja preracunao). Covjek se zapita da li onda ovi nasi copaju joju po monitoru. Zato hocu da saznam za sto vise firmi koje nude monitore, al da nisu piljare (zbog garancije i slicno).


    Neo, hvala na odgovoru. Kakvog Samsunga, LG-a ili Filipsa mi mozes preporuciti za cijenu 380 - 430 KM?

    Evo sta trazim:

    - Velicina 19 ili 20 inca
    - Siroki oblik (uvidio sam odredjene prednosti u odnosu na kocku)
    - DVI nepotreban (imam u ormaru tri D-SUB kabla od Eizovih 22" CRT-ova, debeli kao surla)
    - pozeljno da ima dva video ulaza (ne mora DVI, mogu dva D-SUB-a) ali nije uslov
    - mogucnosti rotiranja, zakretanja, vrcenja i ostalo nebitno (osim mozda vertikalnog podizanja/spustanja)
    - dizzayn, zvucnjaci, usb, "one-touch-fix-your-life button", raznorazne "tehnologije" i "enhacmenti" i ostalo nebitni

    Osnovna namjena: rad u "desktop" okruzenju (citanje, programiranje, surfanje, itd itd.). Sporadicna namjena: igranje, obrada slike i videa. Filmovi nebitni.

    Ovdje je fazon da me ne skaci "igracki" monitor (onaj koji je napucan za igre i filmove i ima one gaming screen ehnancement fazone), nego neki monitor koji je vise orijentisan "hljeboradnickoj" publici. :)
     
  5. Nihad

    Nihad Aktivista

    Da bar zapecatim temu - danas sam kupio Samsunga 2032BW, nakon sto sam ga jucer isprobao kod kolege i nacitao se dobrih misljenja po forumima. Evo pisem sa njega. Utisci su za sada nesredjeni. Zari mi u oci koliko je bljestav, iako je svjetloca na 50% a kontrast na 70%. Ali mozda se meni cini nakon prelaska sa CRT-a.

    Et, cica mica gotova prica.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Stavi mu boje na 6500K
     
  7. GW

    GW Moderator

    Ako ti je previše blještav smanji još kontrast.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, malo jos smanji svjetlinu, malo kontrast. Barem dok se ne naviknes na sliku kod LCD-a, isto je bilo i meni. :D
     
  9. Nihad

    Nihad Aktivista

    I svjetlina i kontrast su na 50. Tako sam stavio kada sam ga kupio i nisam mijenjao. Sada mi je slika sasvim OK. Ne znam da li bih trebao mijenjati ove vrijednosti. Koje vrijednosti koristite vi ostali koji imate 2032BW?

    P.S.: Slika kod mene ide preko DVI kabla.

    EDIT: jos da dodam za one koji se raspituju o 2032BW:
    Sto se tice odziva ekrana, odlican je. U par navrata sam bjesomucno igrao UT-a sa kolegama (znaci vrlo brza akcija i promjene slike) i UOPSTE nisam primijetio kasnjenje (eng. ghosting). Bitno je napomenuti da mi je RTA iskljucen (RTA je opcija u monitoru koja smanjuje kasnjenje naustrb kvalitete slike). Znaci, i sa iskljucenim RTA nista nisam primijetio. A tek sam presao sa CRT-a, tako da bi bilo logicno da budem osjetljiv na to.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno, ghostinga nema vec dugo vremena, to je proslost. :wink:
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nemam 2032 vec 225bw ali evo i moje postavke. Kontrast 64, svjetlina 63.