Nadogradnja gaming pc-a

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Zlatan, Sep 30, 2009.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Htjedoh da uzmem novi racunar,ali mozda mi je nadogradnja bolja opcija pa evo pisem da se posavjetujem sa dragim i strucnim licima sa ovog foruma. Pare nisu neki problem ni da se sve novo uzme, al trebalo bi mi motiva za to ,a mozda bolje prodjem sa nadogradnjom nekih kljucnih stvari nego da rasipam raspolozive resurse.

    Koji bolji procesor i graficku mi preporucujete da uzmem i da li mi treba vise rama ili mozda ista kolicina boljeg?


    Inace igram se na 21" crt monitoru(neke i na 17" jer mi za neke igre bolje godi manji ekran) i obicno stvaljam 1280x1024 rezu (monitore gotovo sigurno necu mijenjati) i relativno govoreci, prilicno sam zadovoljan sa performansama konfe, ali volio bih da mogu vise aa i drugih filtera paliti a i da budem siguran za (sve) nove naslove da cu ih moci normalno poigrat hajmo reci u narednih 6-12 mjeseci


    Procesor: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2100 MHz , 4000+
    Matična: MSI K9N Neo v2/v3 (MS-7369)
    Graficka: PCI-e ati 3850 (256 MB)
    RAM marke Kingston 2GB tj 2 x 1GB 667mhz
    Hard disk: Hitachi (160 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Optika- DVD przilica marke LG: HL-DT-ST DVD-RAM GH22NS30
    Kuciste linkworld
    Napojna: Fortron pnf 400

    Hvala mnogo unaprijed
    Zlatan :smt006
     
  2. Hansel

    Hansel Komšija

    Iskreno, isplatljivije je uzeti novi PC. Jer kada izračunaš razliku između ulaganja u dogradnju i dodavanja novca na sumu koju bi dobio ako taj prodaš, razlika neće biti toliko izražena a imat ćeš novi i jači i PC.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    zašto bi pobogu uzimao novi komp?

    kupi jaču grafu i bok.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pa ako razmislja da sa ulozenim parama ima konfu koja ce mu u dogledno vrijeme pruziti zadovoljstvo u igranju bez previse nerviranja, a da ne ulaze pare svako malo ... onda definitivno nova konfa :)
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    pa ako sad uloži u grafu šta je onda mora baciti prilikom kupovine nove konfe?
     
  6. Zlatan

    Zlatan Komšija


    sys thnx koju grafu max mogu uzeti , a da ce je pogoniti ovaj moj fortron pnf 400 , nije problem za dodatne konketore to imam?
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

  8. GW

    GW Moderator

    Procesor će usporavati gtx260/4850 i sl. grafičke.
     
  9. Zlatan

    Zlatan Komšija

    thnx syss po ovome znaci mogao bih 4850 od atija slobodno jer je tu negdje sa gtx 260 , a u peak opterecenju i dosta manje trosi

    takodjer hvala Vama drugima(!) na sugestiji za novu konfu, no nekako se bojim da bih time otvorio pandorinu kutiju , pa bih se morao razmisljati i predomisljatu oko svake komponente :) a sad nesto nemam snage za to, i najlakse ce mi biti staviti novu grafu i eventualno sto imam jednog athlona x2 5000+ il 5200 +( sad ne znam tacno) iz druge konfe switchat sa ovim 4000+ i da tako pregrmim zimu :)

    dobro nemoram igrat gta4 to i nije bas moj tip igre

    btw da li pored gta4 ima i nekih drugih igara koje se nemogu pristojno igrati bez quada?

    hvala drugari!
     
  10. Zlatan

    Zlatan Komšija

    thnx koji bi procesor trebao staviti uz te grafe druze i dal bi mi tad trebala druga napojna?
     
  11. GW

    GW Moderator

    Quad na 2.4 ghz ili brži/dual na 3.0 ghz ili brži.
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Zar Fortron 400pnf moze pogurati jednu gtx260?
    Na kutiji jedne HD4830 pise da treba brend name 450W, ja gtx260 ne bih stavljao bez 550W brandiranog napajanja. CPU ce biti usko grlo sigurno.

    Najbolje prodaj tu konfu, nabaci neku jeftinu 780G plocu, novi Athlon X2 (fakat su jeftini), DDR2...
    Kupi polovnu 4870, 550W napojnu i eto fine konfe za male pare, plus support za phenom II, PCIx 2.0 tako da si i za buducu nadogradnju miran :)
     
  13. Zlatan

    Zlatan Komšija

    tako je slicno pisalo i na kutiji od 3850 pa opet na fortronu i chieftecu od 350w isle su bez problema na dvije konfe kod mene, ja mislim da to oni stavljaju da se pred zakonom ograde i slicno
     
  14. artemis

    artemis Komšija

    Kad moze fortron 350 gurat kvada i 260gtx, moze i pnf 400 bez ikakvih problema.
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    350w fortron je svojevremeno gurao 8800ultra tako da te priče "sa kutije"... na mojoj kutiji od 9800gt green piše da treba 450w, a to je zapravo kutija od "čiste" 9800gt sa naljepljenom green naljepnicom, međutim i to je pretjerano jer green clocaknu na 700mhz tjeram sa antecom 380w.

    toliko o kutiji, ajmo dalje.

    ako se čovjek hoće igrati ove sekunde i ima limitirane pare, nek uzme grafu i bok... da, cpu (i ostatak sistema) neće pratit grafu, ali da li će ići igre bolje? naravno.

    poslije samo zamijeni mbo i cpu i eto opet kompa za 3 koplja iznad, ostatak konfe je oke.
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija

    drugari hvala mnogo evo sutra idem u genelec il ingel po grafu da ne odugovlacim mnogo i skratim si/nam muke :)

    uzet cu 4850 ili mozda 4770 obzirom da manje trosi i manje se grije kako cujem a nema prevelike razlike obzirom u performansama pogotovo sto ja igram na manjim rezolucijama 1280x1024

    procesor na konfi ce bit x2 5000+ ali mozda cu sutra odmah uzet i jaci procesor ako si razjasnim stvari veceras, dakle trebao bi biti dual core na 3ghz ili quad na 2.4ghz kako rece GW da bi grafa dosla u punoj mjeri do izrazaja -da li ovaj novi amd quad(CPU AMD Athlon X4 620+ 2.6GHz L2=2MB AM2/3+ BOX) takodjer odgovara tom opisu obzirom da nema nekakog L3 keša? ako ne onda bih isao sa ovim

    CPU AMD Athlon II X2 250 3.0GHz L2=2MB AM3 BOX

    medjutim obzorom da je u mene eploca MSI K9N Neo v2/v3 dakle am2 socket vjerovatno ti procesori ne mogu(il mogu uz update biosa sad ne znam) pa cu uzet i mobo odgovarajuci, medjutim ne vidim u genelecu plocu bez integrisane grafike za amd da li to znaci da te ploce nisu slabije(nekad se tako govorilo) ili da nema izbora? preporucite mi i plocu u tuzli pls! :roll:
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  18. Zlatan

    Zlatan Komšija

    brisi
     
  19. Zlatan

    Zlatan Komšija

    sta predlazes koji proc i mobo?
    btw u cemu se ogleda razlika izmedju 2GB i 4gb rama ako u igrama nema neke razlike? dal se npr 'rarovanje' brze odvija i pretvaranje iz formata u format npr pri obradi videa? da li je ista brzi rad sa prozorima npr moze se vise stvari odjednom pokrenuti npr igra a u pozadini 'rar-ovanje'?
    Hvala!
     
  20. GW

    GW Moderator

    Grafe bez integrisane grafe?
    Ploče sa VGA konektorom bez integrisane grafičke?
    Opasno nešto ti pušiš Zlatane. :D