Napojna jedinica

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by adsubzero, Nov 18, 2013.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Znam da je ovo jos samo jedna u nizu slicnih tema, ali nisam dobio odgovor citajuci vec otvorene teme.
    Dobio sam preporuke za napojnu FSP Hexa 500, ali moja graficka je velik potrosac i nemam bas puno lufta ovdje za eventualni overclock.
    Tako da sam odlucio da uzmem Seasonic M12II 520GM za 140KM (terabajt), ali nisu ga imali i izgleda da nemaju u planu nabavljati.
    U tom segmentu nisam primjetio da ima neka kvalitetna napojna, pa sam se nakon nekog razmisljanja odlucio "malo" pruziti za Seasonic S12II 620GB za 175KM.
    Medjutim, ni nju nemaju, oni je mogu naruciti ali ko zna kad ce stici.
    Samo imaju Seasonic M12II 620GM, ali cijena od 198KM je previsoka i totalno neisplativo, gledajuci da tih dodatnih 100W (uz nekoliko vise konektora) bukvalno placam 60KM.
    Zar je moguce da se nema uzeti kod nas neko kvalitetno napajanje (ispod 180KM) recimo Corsair, Seasonic, XFX...
    Napojne tipa LC Power, Chieftec, Raidmax itd. ne uzimam uopste u razmatranje, dok recimo kod CoolerMastera, neke valjaju neke ne valjaju, pa je to gotovo lutrija.
    Thermaltake ima interesantnu ponudu, ali sudeci prema recenzijama nisu nesto.
    Evo imate konfiguraciju u potpisu i zamolio bih vas koji ste iskusni da pomognete po tom pitanju, do 180KM neku kvalitetnu napojnu.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

  3. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    GTX 560 velik potrošač? Pa vidio si skoro post od King-a, čovjek mjerio potrošnju sistema sa klokanim procesorom i dvije 7950-ke.
    Ta Hexa bi ti bila dovoljna, ali ti se haman "bojiš" da se tako izrazim :D
    Dino ti je već preporučio najbolje što može za taj novac, a imaš i ovo -> http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=1230
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze Fortron Hexa 500 je vise nego dovoljna za tvoj sistem sa klokanim procesorom i grafikom.

    Ja na 550W tjeram dvije HD7950 i 2500K klokan na 4.7GHz, u igrama sistem trosi oko 480W iz uticnice, sto u prevodu znaci (zbog 90% efikasnosti moje napojne) da trosi oko 430W iz same napojne.

    Sto znaci da imam vise od 100W rezerve ali moja napojna je veoma kvalitetna i GOLD efikasnosti.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa vidite, vjerovatno ste u pravu, ali ako cu uzimati sada, onda hocu nesto kvalitetno sto ce mi raditi duze vrijeme, pa i u buducnosti ako budem nesto mijenjao da ne moram kupovati ponovo napojnu.
    Recimo sta bi ste rekli o ovakvoj napojnoj:

    http://shop.imtec.ba/napojne-jedinice/7 ... 03100.html

    Koliko se isplati uzeti za jedan ovakav sistem?
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uzmi FSP da ne brines ko je OEM. Kvalitetan je proizvodjac u svakom slucaju.
     
  7. joyjoy

    joyjoy Aktivista

  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne moraš davati puno love za taj aurum, evo ja imam Fortron raider, razvaljuje napojna.
    http://www.fsplifestyle.com/product.php?LID=1&PSN=380
     
  9. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Luft je dobro imati, slažem se, ali djelovalo je kao da ti je hitna kupovina + da si ograničen budžetom.
    Bolje idi na 600W-650W, ne mora biti GOLD efikasnost.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa u neku ruku i jeste hitno jer imam problema sa svojom napojnom, inace bih cekao da naruce onu S12II-620GB.
    Napisao sam do 180KM me zanima sta bi mi bilo najkvalitetnije, citao sam recenzije vecine ovih predlozenih, ali ne znam stvarno.

    Te iz ingela su mi nedostupne, ne isplati mi se bas narucivati.
     
  12. adsubzero

    adsubzero Komšija

  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako zzelis da jonny guru kaze da je dobra trebace ti jos toliko para koliko si planirao potrositi,a jonny je rekao samo da se ne radi crossload i da je ok.A kako u danasnjim kompovima na 5V i onako nema skoro pa nista zakaceno crossload ni ne mozes napraviti.To sto on radi napojnim na stolu nikad nece dozitiviti u kompu.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nečujna je napojna.
    Jedini minus koji napojna ima je taj klasični cable managment, ali šta se dobija uz tu cijenu, predobra napojna.
    Ja sam furao Blue Storm II 500W 4 godine, eno je i danas radi ko švicarski sat. Tako a je FSP sigurno najbolji po odnosu cijene i kvaliteta u svom segmentu.
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    FSP RAIDER 650W ili 750W? Jesu li iste komponente unutra?

    Evo situacije danas, odem u Uniexpert da vidim kakve napojne na stanju imaju i imaju li mozda neke koje nisu na stranici.
    Pitam koje imaju od kvalitetnijih, rekose mi da od kvalitetnijih imaju najbolje CM GX 550W.
    Kazem mislio sam vise na napojne Corsair, Seasonic, FSP, kaze pa nije ti FSP kvalitetno.
    Pretpostavljam da je to ono sto bi englezi rekli "talking out of ass", haha :)
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Napojna nije vrh, ali je prosla testove, ima 750W sto ti neces ni 50% iskoristiti.

    Vazno je da je efikasna iznad 83% na full load, da su voltaze unutar ATX specifikacije i da se nije gasila na testiranju.

    Za 140KM nema bolje, hoces nesto bolje onda dodaj jos najmanje 100KM.

    Ta Aurum 500 GOLD nije nista bolja osim sto ima 89% efikasnost, regulacija voltaza je prosjecna i nista narocito.A kosta 180KM i ima 200W manje pa vidi da li ti se isplati.

    Upravo tako, ovi Crosload testovi pogotovo na 3V i 5V su beznacajni za obicne smrtnike tako da nemaju neki znacaj.

    Vazniji je Crossload sa opterecenjem na 12V grani, koji je koliko ja vidim ova napojna polozila vrlo dobro.
     
  17. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    @adsubzero, evo jedna od Nike-a
    [​IMG]


    Nećeš pogriješiti ni sa jednom od predloženih, don't overthink it.
    Fortron 750W za 150km je best-buy, u budućnosti nećeš morati razmišljati "da li će grafička moći" ili ne i sl.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Raider serija je bazirana na Aurum seriji. Jedina razlika je što ima manju efikasnost u full loadu. Inače su iste kada u pitanju nije full load.
    Ja bi savjetovao da uzmes 750W.
    Imaš ovdje review ove kao kao kod mene, pokazala se jako dobrom
    http://www.hardwaresecrets.com/article/ ... ew/1610/11
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Najvjerovatnije da cu i uzeti FSP Raider 750, ali je nekako obeshrabrujuce jer su je ovi sa hardocp ocijenili kao fail. :)

    EDIT: bas razmisljam koja steta sto nije modularna pa makar i nesto skuplja, jer ko ce izaci na kraj sa ovom masom kablova koji mi nece trebati :/
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja ne znam sta su testirali na HardOCP, jer FSP raider je single rail napojna (ima samo jednu 12V granu) i tako pise i na kutiji, a u njihovim testovima pojavljuju se cetiri 12v raila, jonnyguru je imao napojnu sa jednom 12V granom.

    Mozda HOCP koristi 4 odvojena testera za 12V rail ali opet ocitanja voltaza moraju biti jednaki jer je samo jedan 12V izvor.

    Uglavnom vise vjerujem jonnyguru recenzijama.