Napojna za core i7 procesore

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by mehom, Apr 22, 2009.

  1. mehom

    mehom Novi član

    Kupio sam maticnu GA-EX58-UD3R i i7 920 procesor, imam i graficku HD 4870 1GB (ATI). Na maticnoj je napajanje 24 + 8 pina. Pitanje je koju napojnu da uzmem a da ima 24 + 8 pina, znaci bez adaptera. Ima li neko ovakvu konfiguraciju ili nesto slicno?

    LP
     
  2. terminator

    terminator Novi član

    Dobar ti je izbor FSP Epsilon 600.
    Ima u ingelu.
     
  3. mehom

    mehom Novi član

    Koja je cijena ako znas i hval na infu. Evo cijeli dan provedoh trazeci info o ovakvim napojnim a nema bas neki izbor, bar sto se BiH tice.

    Sory ali 200 KM!!! Imali sta jeftinije?
     
  4. terminator

    terminator Novi član

  5. terminator

    terminator Novi član

    FSP BlueStorm II 500.
    Cijena je 159 KM
     
  6. Looney

    Looney Komšija

  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ti radis za Ingel?

    FSP Epsilon su tanka napajanja, trenutno pogledaj OCZ u Plusu (kod Slavoljuba uskoro dolazi), ili Silverstone (mada im je najjeftinija trenutno 60F, nema onih 500 Wattnih).

    Au, pwna me Luni. :x
     
  8. Looney

    Looney Komšija

    Bez "PiDži" typing ovo ono opreme :mrgreen:

    Baš gledam Plus portal i vidim generalno su slabi sa napajanjima. Osim OCZ StealthXStream 500W nema baš nešto zanimljivo.
     
  9. terminator

    terminator Novi član

    FSP Epsilon su tanka napajanja
    Ovo je :D :smt005 :smt003 :lol: .
     
  10. Looney

    Looney Komšija

    Nemojte dalje sa nepotrebnom diskusijom. Svako svog konja hvali pa tako će i iz štaba da hvale FSP. Isto kao i na Everest 700W threadu viewtopic.php?f=12&t=15265&hilit=fsp
    Jonny kaže da je napojna smeće a onda se nađe neki site koji ima 3 posjete dnevno kao dokaz da je napojna za 9 od 10.

    EDIT: Evo sad gledam da gore spomenuti "9 od 10" site nema ni svoj dizajn nego koriste free template :lol: :smt005
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. mehom

    mehom Novi član

    Nevjerovatno je da ponuda nije raznovrsnija ali sto mislite o slijedecem:

    ATX SilverStone SST-ST60F 600W 4xPCIeX
    Model No. SST-ST60F
    Max. DC Output 600W
    combined +3.3, +5V 170W
    combined +12V 48A/576W
    Input Voltage 90V ~ 264V
    Input Frequency Range 47Hz ~ 63Hz
    PFC Active PFC (PF>0.95 at full load)
    Efficiency 80% ~ 85% Efficiency at 20% ~ 100% Loading
    MTBF 100,000 hours at 25°C , full load
    Operating temperature 0 ~ 40°C
    Protection over current protection, over power protection, under voltage protection, over voltage protection, short circuit protection, no loaad protection
    Connectors
    1 x 24/20-pin motherboard connector. (550mm)
    1 x 8/ 4-pin EPS/ATX 12V (750mm)
    4 x 6 pin PCI-E (550mm/150mm)
    1 x 8/6-pin PCI-E (550mm)
    6 x SATA (500mm/250mm/250mm)
    6 x 4pin peripheral and 2 x 4pin floppy (500mm/250mm/250mm/150mm)
    Color black (lead-free paint)
    Cooling System Single 135mm ball bearing fan
    Noise Level 18 dBA minimum
    Dimension 150 mm (W) x 86 mm (H) x 160 mm (D)
    Weight 2.6 kg
    Certification 80 PLUS BRONZE / CrossFire

    ili

    Cooler Master PSU Real Power M 520W
    Size: ATX Xeon Support:
    Edition: Real Power EPS 12V:
    Wattage: 520 W Motherboard Connector: 24 Pin
    Fanless: Connectors: 1 x 4pin ATX 12V
    10 x 4pin Molex
    2 x 6pin PCI-E Power
    1 x 8pin CPU +12V
    1 x 8pin PCI-E Power
    2 x FDD Power
    6 x SATA Power

    Cijenio bih argumentovana misljenja.
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Ovaj CM ja imam oko pola godine i zadovoljan sam, dosta je tih, hladan i dobri su mu naponi nema oscilacija (sve u granici normale) a garancija je 5g pa i to valja.
     
  13. GW

    GW Moderator

    Obje napojne su kvalitetne. Jednostavno uzmi jeftiniju ili onu sa većom garancijom.
     
  14. terminator

    terminator Novi član

  15. mehom

    mehom Novi član

    Izgleda da ispod 200 KM nemozes kupiti solidnu napojnu. Trenutno razmisljam o

    Cooler Master PSU Real Power M 620W Modular 209,00 KM
    Cooler Master PSU Real Power M 700W Modular 249,00 KM
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ne znam sta ti smeta 520W verzija.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ili cak neko posteno 450W napajanje.
     
  18. mehom

    mehom Novi član

    Nesmeta mi ni 500W napajanje ali odgovor na jednostavno pitanje treba cijeli tekst i opet bi ostalo prostora da se kaze kako nisam u pravu. Pokusacu odgovoriti a da nenapisem previse...

    Jedan od bitnih zakljucaka je da nemam detaljnih tehnickih specifikacija ponudjenih napajanja, zasto je to bitno? Da bi se vidio kvalitet komponenti, koliko one stvarno mogu podnijeti opterecenja a da ne pocnu znacajnije "oscilirati"? Ko je proizvodjac komponenti? Kakva su pasivna hladjenja? itd... Dakle bez obzira sto proizvodjac napise ja nisam mogao naci nezavisnu "kucu" koja je otvorila i testirala pomenute napojne jedinice.

    Ovi procesori su deklarirani kao potrosaci od 130W, 8-pinski konektor bi trebao obezbjediti tu energiju. Kad bolje pogledam konektor vidim da se radi o dva puta 4-pina 1234 GND i 5678 +12V, sto stoji i u specifikaciji (2x4), dakle teoretski bi mogao uzeti/napraviti adapter i to je to. E pitanje je moze li se tako obezbjediti dovoljno stabilna/kvalitetna stuja/napon? Posebno pitanje je kako su izvedena 2x4 voda, mozda je na napojnoj sa istog izvora, sto u biti bi dobio i sa adapterom. Dalje "makina" bi trebala raditi bar tri godine bez zamjene napojne i teoretski bez obzira na broj prikljucenih komponenti raditi stabilno. Ova ploca ima mogucnost prikljucka 4 memorijska modula, 2 PCI Express x16, 1x PCI Express x4, 2x PCI Express x1, 2x PCI, 1x IDE, 8x SATAII, 8x USB te jos prosirenja i manje vaznih potrosaca. Kad razmisljam o napajanju gledam sve pomento u naredne tri godine. U startu ce biti i7 920, ATI HD 4870 1GB, 3x2GB RAM, 4x 500 SATAII + 4x kuleri za HDD, 1x DVD-RW SATA, svi USB zauzeti dva od njih su napajanje za neke uredjaje, 2x 12cm kuleri kucista. "Makina" radi 24x7x365 (osim kad EP misli da to nije potrebno). Intenzitet upotrebe je 60% u 24 sata. Posebna prica kao slag na tortu je nasa "struja" i njene oscilacije ali tu je online UPS, pa osim sto me ponekad izludi cak cak i beep beep je ok.

    PSU kalkulator (mada im ja nevjerujem) kaze 1409W :) (ovdje je dodano 50% na zastarijevanje komponenti) http://extreme.outervision.com/PSUEngine, 1207W http://www.thermaltake.outervision.com/Power s tim da je ovdje uvecanje za 30% zbog zastarijevanja komponenti, bez tih 30% 844,9W.
    http://web.aanet.com.au/SnooP/psucalc.php, nisam mogao koristiti zbog nedostajuceg X58 chipseta.
    http://www.journeysystems.com/psu.php, nisam mogao koristiti zbog nedostajuceg procesora.

    Zakljucak: Pozeljno bi bilo da uzmem napojnu od 700W (njen pik je negdje oko 840w). Pokusavam naci dodatne informacije ali odluka ce biti uskoro, ponestaje mi vremena.

    LP
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne kontam zasto uopce navodis ventilatore i ekipu.

    Taj i7 trosi cirka 120W, graficka 150, diskovi po 10-ak, ram sveukupno ne vise od 30W, takodjer uzeti i obzir potrosnju same maticne (30-ak W), prema tome ostane rezerve.

    BTW svi ti kalkulatori su bs, jedino onaj aanet valja.
     
  20. Moncho

    Moncho Komšija

    nemoj da te brine to oko 8 pinskog na i7 920, kod mene radi na jednom 4 pinskom, folding 2 smp clijenta 100% zauzeca i nikada nije bio ni jedan restart ( da ponovimo nijedan!). Kod mene je 750W neka chiftec turbo serija ili kako vec. ( cft-750-14c)