Nov HDD- matična ga NE PREPOZNAJE

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Piroman, Apr 28, 2008.

  1. Piroman

    Piroman Komšija

    Sljedeći problem:
    Kupio novi Hard-Disk (Hitachi 160GB SATA) nakon što je ovom starom boot sektori otišli(odnosno jednostavno ga ja dokrajčio sa instaliranjem faking Viste i nekakvim dual-boot menijima itd, ali svejedno, halalio sam ga već), nego sad ovaj novi što sam uzeo(kupio odmah uz njega novi kabl za napajanje i naravno sata kabl-dobio) a sad mi ga ova moja matična ne prepoznaje, znači uštekam ga samog, ide memory-check, prvo traženje IDE-diskova-nadje DVD-RW(ok), onda ide iduće traženje: "Detekting IDE Drives" i tako stoji....i ostaje koliko god čekam...nemogu ni u BIOS ući da ga tamo nekako "ručno" pronadjem...pokušavao da prebacim tamo umjesto "IDE" na "RAID" mod, reko da ga prevarim, makar da se sistem digne sa ovog starog diska(nekakav ATA-nidje vezze-ali radi dobro) sa nadom da će ga XP prepoznati i izbaciti u "My computer"...ali opet NIŠTA!!!
    Čitao sam po net-u, imao jedan lik isti problem, riješio ga pomoću PCI-SATA kontollera, ali gledam taj kontroler 50KM-jedino u imtecu našao, pa majku mu, mora nekako ovako moći...HELP!!!
    PS. Matična je: Chaintech K8T800-8237-SV7L0810C-00 (VIA Chipset)
     
  2. Looney

    Looney Komšija

    Prebaci jumper na disku na SATA1 pa probaj.
     
  3. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    A mozda SATA drajveri za plocu prvo? Ako ima SATA kontroler na ploci (a vjerovatno ima), kod nekih ploca potrebno je prije instalacije prvo ga "ozivjeti" pa onda instalirati sistem. :roll:
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne prepoznaje ga BIOS. To nema veze sa driverima za kontroler.
     
  5. GW

    GW Moderator

    I i stari disk je ispravan, čini mi se.
     
  6. Piroman

    Piroman Komšija

    Stari SATA-disk je crko' (boot sektori otišli u pm, dao sam ga na spašavanje jednom jaranu, valjda će uspjeti makar nešto izvući sa njega) a sada radim na ATA-disku(spor ko kuhac, al mi je vec sad drazi od svih sata sranja), nisam dobro opisao gore :mrgreen: :mrgreen:
    PS. Dog je eto skontao, jednostavno ga BIOS ne pronalazi...razmišljao sam da uradim flash bios-a, šta mislite...sadašnja verzija je negdje od 2005.god., ali evo tražim po net-u, teško da ću i to naći, fuj!! :|
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja ne vidim razloga zasto ga ploca ne bi prepoznala. Odnesi disk i formatiraj na drugoj masini, pa onda probaj. Probaj ga saltati po slotovima, zamjeniti kabl.
     
  8. janke

    janke Aktivista

    provjeri i napajanje. ako imas oba naponska prikljucka na disku, obicno i molex, prikopcaj samo jedno. stavi od optike ukoliko ti ona uredno radi.


    poz